Archiwum 2017 - Kalendarz wydarzeń 2017 - marzec

>> 17 marca - Finał XIV Regionalnego Konkursu Recytatorskiego im. Wacława Klejmonta
godz. 9:00, sala kina "Mazur"
Zapraszamy na Finał XIV Regionalnego Konkursu Recytatorskiego im. Wacława Klejmonta "Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny
Program konkursu:
9.00 - Otwarcie konkursu.
* Zmagania uczniów - recytacje
* Gala Talentów uczniów Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku
13.15 - Spotkanie autorskie z poetą - prof. Zbigniewem Chojnowskim
14.15 - Koncert Laureatów i wręczenie nagród
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

>> 24 marca - Warsztaty - Akademia Tańca Performance Flow
godz. 17:00, sala baletowa ROK "MG"
Opis instruktora
Agnieszka Morko to profesjonalna tancerka oraz dyplomowana instruktora tańca i choreograf. Uprawnienia instruktorskie zdobyła na dwuletnim Instruktorskim Kursie Kwalifikacyjnym, na którym obecnie pracuje jako wykładowca przedmiotu dancehall. Tańcem zajmuje się już od ponad 15 lat i posiada bogaty, prawie 10-letni staż instruktorski.
Aga próbowała swoich sił w przeróżnych stylach tanecznych, aż natrafiła na dancehall, który całkowicie zawładnął jej sercem. Od 2013 roku regularnie szkoli się na Jamajce, co pozwala jej przekazywać uczniom najbardziej rzetelną i aktualną wiedzę, jak również dbać o najwyższy poziom jej zajęć.
Jako tancerka współpracowała z najlepszymi jamajskimi tancerzami oraz pracowała dla takich artystów, jak: RDX, Mr Vegas, Kalado, Capelton, Macka Diamond, Keeprich.
Można ją zobaczyć w wielu teledyskach. Aga pracowała również na scenach największych festiwali muzycznych na Jamajce: „Sumfest” - dla amerykańskiej artystki Zhavea, „Rebel Salute” - dla gwiazdy muzyki reggae Qeen Ifrica.
W jej tanecznym CV widnieje też praca dla takich marek, jak: Sony, Jeep, Smirnoff oraz Rum Fire.
Na swoim koncie Aga posiada wiele krajowych i zagranicznych sukcesów:
I miejsce Dance Fusion Challenge
I miejsce Silesian Dancehall Contest
I miejsce Dancehall Challenge (duety)
I miejsce Knock Out Dancehall Event
I miejsce Dancehall International Poland
I miejsce Skillz Dem Up solo (Czechy)
I miejsce Skillz Dem Up duety (Czechy)
Jej dotychczasowa największą wygraną jest zwycięstwo w eliminacjach do Boom Badda Dan - jednych z największych zawodów Dancehall’owych na Jamajce - ojczyźnie Dancrhallu oraz udział w wielkim finale na stadionie narodowym i walka o milion jamajskich dolarow. Aga dokonała tego jako jedna z pierwszych zawodniczek spoza Jamajki!
Po mimo ogromnego doświadczenia Aga nigdy nie zwalnia tempa. Obecnie sędziuje największe polskie eventy dancehall oraz prowadzi warsztaty taneczne na terenie całego kraju i za granicą. Szkoli również przyszłych instruktorów z zakresu stylu, jakim jest dancehall. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na polskiej scenie dancehall’owej. Jako pierwsza otworzyła zajęcia "Małe Dancehall" wałcząc o zwiększenie świadomości na temat dancehallu jako "nie tylko babskiego stylu". Jako jedyny dotychczas instruktor z Polski prowadziła warsztaty w DanceJa - szkole tańca na Jamajce.
Aga uwielbia to co robi i do swoich zajęć podchodzi z ogromnym zapałem oraz profesjonalizmem. Jest pasjonatką zdrowego stylu życia, co pozwala jej kompleksowo podchodzić do rozwoju tanecznego jej uczniów. Z wykształcenia jest również fizjoterapeutką - absolwentką warszawskiego AWF. Umiejętności nabyte z racji "drugiego zawodu" wykorzystuje na zajęciach, aby lepiej i bezpieczniej nauczyć swoich podopiecznych.
Agnieszka jest instruktorem z powołania, z wielkim talentem do przekazywania wiedzy i budzenia pasji w ludziach. Na jej zajęciach każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego czy chce zostać profesjonalnym tancerzem, czy też po prostu bawić się tańcem.

>> 24 marca - Międzynarodowy Dzień Teatru
godz. 11:00 – spektakl dla szkół, sala Teatru AGT
godz. 18:00 – spektakl w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru, sala Teatru AGT
Wstęp: 10 zł
Monodram Jacka Zawadzkiego pt. „Deus Ex Machina”
Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Jacek Zawadzki
Maska” Marek Ruszkiewicz
opracowanie muzyczne: Tomasz Jóźwin
Projekt mapy: Norbert Szandrowski
Monodram DEUS EX MACHINA wykorzystuje i odwołuje się do zabiegu teatralnego dramaturga greckiego Eurypidesa (480- 406 p.n.e). Zsyłał on bogów na scenę za pomocą dźwigu (apo mekhanes theos) w przypadku gdy postaci tragedii nie mogły dojść między sobą do porozumienia, bądź nie potrafiły rozwiązać zawiłej i splątanej intrygi.
Bohater monodramu pojawia się na scenie w ten sam sposób. Przybywa, jak sam mówi, „z cudownych ziem, z krajobrazów lepszych niż życie”, ubrany w maskę i olbrzymi stary płaszcz, który rozpościera przed widownią. Podobnie jak bogowie Eurypidesa prowadzi monolog wewnętrzny, (oparty głównie o teksty Emila Ciorana i Fernando Pessoi) odsłaniający przeżycia bohatera, jego stosunek do świata i próbę rozwiązania konfliktów międzyludzkich. Szuka prawdy. Szuka przyczyny cierpienia. Nie wiemy jednak skąd tak naprawdę przybył. Może to upadły anioł, może Demiurg a może nieoczekiwany wybawiciel.
Jacek Zawadzki
Aktor, rocznik 1962. Ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W latach 1984-1990 aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie. Od 1990 do 1992 członek grupy teatralnej PUR z Londynu.
W latach 1992-1997 aktor Uniwersyteckiego Teatru Kana w Szczecinie, w którym realizuje dwa spektakle: Moskwa - Pietuszki i Noc oparte na twórczości Wieniedikta Jerofiejewa. Noc otrzymuje dwie główne nagrody na Festiwalu Teatralnym w Edynburgu (1994) - Fringe First i Critic's Award. Po tym sukcesie Teatr Kana profesjonalizuje się i otrzymuje własną scenę w Szczecinie w 1995. Oba przedstawienia są prezentowane między innymi w Berlinie, Moskwie, Amsterdamie, Los Angeles, San Francisco, Londynie, Nitrze i Dubrowniku oraz w bardzo wielu polskich miastach i miasteczkach. W latach 1997-1999 członek teatru The Elements w Edynbur-gu. W 1998 realizuje film dla BBC 2 At the end of on-line.
W latach 1999-2001 aktor Teatru Polskiego w Szczecinie. Od 2001 do 2012 przebywa w USA, gdzie realizuje szereg filmów krótkometrażowych w reżyserii Rene Kerkman, jest także członkiem grupy arty¬stycznej Float Iron i współtwórcą zespołu muzycznego BananaStreet.
W roku 2012 wraca do Polski. Obecnie jako „wolny strzelec” związany jest z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Gra dwa monodramy Moskwa - Pietuszki i Hantio (sztuka oparta na tekstach Hrabala, Pessoa i Rilke). Koncertuje również z pieśniami osyjskimi i cygańskimi.
kontakt: 789 094 882 | zawadzki557@gmail.com
galeria

>> 25 marca 2017 - OIH zaprasza - "O czym szumi Lega?"
godz. 11.30, Olecka Izba Historyczna
Olecka Izba Historyczna w cyklu „warsztaty historyczne” zaprasza dzieci na spotkanie pod tytułem „O czym szumi Lega?”
Czy, jak kij, ma dwa końce?
Czy nad nią mieszkają zające?
Dokąd tak płynie i co robi w młynie?
Co sądzi o naszym mieście
i czy kilometrów ma dwieście?
Rzeczne i niedorzeczne pytania z odpowiedziami!
Zapraszamy

>> 28 marca - I Międzynarodowy Festiwal Szkolnych Zespołów Orkiestrowych w Olecku
godz. 10:00, sala kina "Mazur"
PROGRAM
10:00 - uroczyste rozpoczęcie festiwalu
10:15 - Koncert inauguracyjny Szkolnej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją T. Gawrońskiego
11:00-13:00 - przesłuchania festiwalowe
16:00 - ogłoszenie wyników, koncert finałowy
WSTĘP WOLNY
więcej