Archiwum 2018 - Kalendarz wydarzeń 2018 - marzec

>> 22 marca 2018 r. - warsztaty świąteczne w bibliotece
godz. 16:00, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku zaprasza wszystkich chętnych na WARSZTATY ŚWIĄTECZNE - Wielkanocne jajka decoupage.
Warsztaty poprowadzi Pani Małgorzata Pskowska.
Na warsztatach każdy uczestnik będzie mógł przygotować świąteczną pisankę tą ciekawą metodą!
Na uczestników czekamy w czytelni Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, ul. Kopernika 6.

>> 22 marca - spotkanie w OIH
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna, Plac Wolności 22, II piętro
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 22 marca (czwartek) o godzinie 17.00 na spotkanie ze Stefanem Marcinkiewiczem pt. „Jesteśmy razem z Wami Tow. Wiesławie”. Echa marca `68 w Gazecie Białostockiej . Wykład okolicznościowy 50 lat od Marca 1968 roku.
W czasie gdy przez Europę Zachodnią przetaczała się fala młodzieżowej rewolty, która we Francji w maju 1968 roku przybrała formę protestów społecznych, w Polsce w Polsce miała wymiar politycznego buntu. Od daty wydarzeń noszą one miano „Marzec 68”. Za tym określeniem kryją się przede wszystkim protesty po zdjęciu przedstawienia „Dziadów” w Teatrze Narodowym w reżyserii Kazimierza Dejmka i antysemicka nagonka, która zakończyła się wyjazdem z kraju kilkudziesięciu tysięcy obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. W odpowiedzi na zamieszki władza organizowała w całym kraju wiece popierające jej politykę. Echa wydarzeń marcowych słyszalne były na obszarach północno-wschodniej Polski. Z pozbawionych uniwersyteckich i urzędniczych elit mazurskich miasteczek płynęły do stolicy słowa poparcia dla antydemokratycznych działań rządu.
Dr Stefan Marcinkiewicz, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, autor publikacji „Mityczna stolica Mazur. Miedzy Ełkiem a Lyck”, Ełk 2015; pracownik naukowy Katedry Socjologii Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Zainteresowania badawcze dr Marcinkiewicza obejmują socjologię procesów migracyjnych, pamięć społeczną oraz socjologię regionu i społeczności lokalnych – Mazury, historyczne i współczesne, są terenem jego naukowej penetracji.
Zapraszamy

>> 23 marca - wernisaż wystawy Janusza Klimaszewskiego
godz. 17:00, Galeria Prawdziwej sztuki im. A. Legusa
Janusz Klimaszewski (Teatr AGT) zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Teatr w Olecku jest”.
Szanowni Państwo!
Stało się! Wystawa zaistniała! Udało mi zebrać ogromne ilości dowodów w postaci zdjęć i nie tylko, na to, że w Olecku teatr jest i to od wieków.
Wielu z Państwa ucieszy i zaciekawi kilka statystycznych faktów, na przykład to, że na prze-łomie tych 100 lat tworzenia teatru w naszym mieście zaangażowane były i są do tej pory setki ludzi. A dziesiątki tysięcy ludzi pojawiały się na widowni aby oglądać efekty pracy tych pierwszych. To bardzo budujące, tak jak to, że oleckie teatry wielokrotnie nagradzane były w wielu konkursach w Polsce i na świecie.
Budująca jest fenomenalna i wciąż aktualna doskonała opinia wielkich ośrodków teatralnych na temat tego, co się działo i dzieje w oleckim teatrze. Równie istotne jest, że w tej chwili w naszym mieście działa aż sześć grup teatralnych. Wniosek? A może Olecko jest nie tylko mia-stem sportu? Może biorąc pod uwagę suche fakty z historii i teraźniejszości można wysnuć wniosek, że Olecko jest też miastem teatru i jako takie powinno być promowane i postrzegane przez mieszkańców i przyjezdnych. Pamiętamy jak teatry, takie jak: Provizorium, Plastyczna Scena KUL Leszka Mądzika, Adekwatny, Rondo ze Słupska, Akademia Ruchu, Terminus a Quo i wiele innych odwiedzało nas i prezentowało swoje sztuki. Tak wiele razy oleccy ludzie teatru słyszeli od swoich teatralnych gości z Polski i zagranicy o fenomenie naszej miejskiej sceny teatralnej. I tak wiele teatralnych działań miało i ma miejsce w Olecku, że przydałoby się pochylić nad tym dorobkiem. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że nasz - jak najbardziej olecki - teatr AGT powołany do życia pod koniec Marca 1979, w przyszłym roku będzie ob-chodził jakże okrągły, jubileusz 40-lecia.
Szanowni mieszkańcy, mamy wspaniałą markę, której należy się promocja. Mamy coś, czego nie mają sąsiedzi. To w Olecku teatr jest, funkcjonuje, i - co chyba najważniejsze - zasługu-jemy na takie ilości kultury wysokiej jakości, jakiej do tej pory przychodziło nam doświad-czać w przeszłości. Mamy jej głód i na nią jako społeczeństwo zasługujemy.
Konkluzja jest jedna: władze miasta, w tym radni, mają doskonałe narzędzia i wsparcie w organizacjach pozarządowych, aby krzewienie kultury odbywało się na jak najwyższym po-ziomie. I będzie się to dokonywało, ponieważ są w naszym mieście ludzie, którzy mają ocho-tę brać czynny udział w tworzeniu naszej oleckiej kultury.
UWAGA
W związku z chorobą aktorki, nie możemy zaprezentować w dniu 23 marca spektaklu "Ławeczka". Zapraszamy natomiast na spektakle:
godz. 19:00 - Jedno słowo kochającej kobiety, sala Teatru AGT
godz. 19:30 - Biuro matrymonialne, sala Teatru AGT
Za zmiany przepraszamy

>> 23 marca - spektakl Teatru AGT
godz. 19:00, sala teatru AGT
„Teatr AGT” Olecko zaprasza na spektakl teatralny „Jedno słowo kochającej kobiety”.
Nie tylko kobieta może sprawić, żeby mężczyzna stracił zimną krew. Jedno słowo mężczyzny może również doprowadzić do szaleństwa. Komiczny, odwieczny dialog odsłaniający sekrety związku z zabawną puentą.
Obsada:
Katarzyna Nowak
Janusz Klimaszewski
Autor: Kornel Makuszyński
Reżyseria: Agnieszka Lewandowska
Wstęp wolny