Edukacja - Edukacja muzyczna - Edukacja muzyczna 2009/2010
W ramach edukacji muzycznej organizowane są koncerty realizowane przez Filharmonię Narodową. Podczas spotkań prezentowana jest muzyka polska oraz muzyka innych regionów świata. Muzycy przekazują słuchaczom wiadomości z zakresu historii muzyki, biografii wybitnych kompozytorów, form muzycznych, budowy i techniki gry na instrumentach muzycznych.
Pytania prosimy kierować do Radosława Skrodzkiego, tel. 606-946-747.
Regulamin

Przebieg edukacji muzycznej w roku szkolnym 2009/2010:
22 września 2009 r. – koncerty „Magia Flamenco” dla młodzieży oraz „Z gorącej Andaluzji” dla dzieci w wykonaniu muzyków z Filharmonii Narodowej z Warszawy.
Sztuka Flamenco od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności. Tworzy ją śpiew, brzmienie gitar oraz niepowtarzalny w swym charakterze i wyrazie taniec. Wraz z zespołem Flamenco powędrujemy do gorącej Andaluzji, w której przez wieki Cyganie tworzyli swój oryginalny folklor. Spotkanie z Flamenco z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich słuchaczy.
6 października 2009 r. – koncerty „Od Palestriny do Beatlesów” dla młodzieży i „Zabawy z piosenką” dla dzieci w wykonaniu muzyków z Filharmonii Narodowej z Warszawy
Wiek XVI i XX to dwa odległe światy i dwa odmienne okresy rozwoju muzyki. Łączy je zainteresowanie człowiekiem i jego sprawami oraz popularność małych form wokalnych pieśni i piosenek. Stąd pomysł, by na koncercie znakomitego zespołu Il Canto Minore zaprezentować renesansowe madrygały i chansons oraz przypomnieć znane piosenki minionego stulecia. Koncert dla dzieci będzie realizowany w konwencji podróży z piosenką przez wieki. Piosenka, która opowiada, wzrusza, bawi, a także zaprasza do wspólnego muzykowania.
17 listopada 2009 r. – koncerty „Estrada młodych” dla młodzieży oraz „Sceny dziecięce” dla dzieci w wykonaniu muzyków z Filharmonii Narodowej z Warszawy.
Droga do kariery muzycznej jest długa i trudna. Zazwyczaj rozpoczyna się w wieku dziecięcym i przez codzienną, wytrwałą pracę prowadzi do punktu kulminacyjnego, jakim jest udział w prestiżowych konkursach muzycznych oraz finalizacja studiów. W takim ważnym momencie swojego muzycznego życia znajduje się trójka utalentowanych młodych artystów, którzy będą bohaterami niniejszego koncertu. Zaprezentują oni swe umiejętności w programie, który obejmować będzie utwory solowe i zespołowe napisane na flet, akordeon i perkusję. Nie zabraknie wśród nich kompozycji współczesnych oryginalnie skomponowanych na ten skład. Dla młodszych słuchaczy Filharmonia Narodowa przygotowała program ułożony z utworów napisanych specjalnie dla dzieci. Muzycznym popisom towarzyszyć będą prezentacje instrumentów, przede wszystkim bogatego zestawu perkusyjnego.
25 listopada 2009 r. – „Cztery pory roku”, Antonio Vivaldi
– dla dzieci (godz. 12.00-12.45)
– dla młodzieży (godz. 13.00-13.45)
„...Cztery pory roku wyróżniały się wielką ilością efektów onomatopeicznych i pomysłowym malarstwem dźwiękowym (...). Każdy koncert poprzedzał sonet objaśniający, a odniesienia ilustracyjne kompozytor wielokrotnie zaznaczał w nutach (...). Orkiestrowe ritornele stwarzają nastrój, epizody solowe malują konkretne wydarzenia.”
(D. Gwizdalanka)
15 grudnia 2009 r. – przedstawienie operowe LA SERVA PADRONA dla dzieci i młodzieży w wykonaniu muzyków z Filharmonii Narodowej z Warszawy.
Kontynuując coroczną prezentację dzieł operowych, w tym roku Filharmonia proponuje słuchaczom operę komiczną La serva padrona (Służąca Panią). Prosta w swej konstrukcji, pełna zabawnych dialogów i urokliwych melodii wyszła spod ręki Giovanniego Paisiella, jednego z najbardziej znanych kompozytorów końca XVIII w. Mimo upływu czasu nie straciła swojego wdzięku i aktualności. Muzycy zapraszają do wspólnego odkrywania barwnego świata opery.
5 stycznia 2010 r. – koncerty „Fryderyk Chopin...talentem świata obywatel” dla młodzieży i „Z Żelazowej Woli” dla dzieci w wykonaniu muzyków z Filharmonii Narodowej z Warszawy.
Rok 2010 jest dla melomanów rokiem szczególnym, przypada w nim bowiem 200. rocznica urodzin jednego z największych geniuszy muzycznych – Fryderyka Chopina. Wychowany i wykształcony w przedlistopadowej Warszawie, dzięki potędze swego talentu stał się nie tylko najwybitniejszym kompozytorem polskim, ale również czołowym przedstawicielem europejskiego romantyzmu muzycznego. Włączając się w obchody Roku Chopinowskiego Filharmonia zaprezentuje koncert muzyczno – poetycki. Koncert dla dzieci będzie opowieścią o dziecięcych i młodzieńczych latach Fryderyka. Wiersze, fragmenty listów i narracja prelegenta przeplatać się będą z utworami muzycznymi Mistrza z Żelazowej Woli.
16 lutego 2010 r. – koncerty „Muzyka na gitarę i smyczki” dla młodzieży oraz „Opowieści na wielu strunach” dla dzieci w wykonaniu muzyków z Filharmonii Narodowej z Warszawy.
Gitara to instrument bliski młodym słuchaczom. Jego historia liczy sobie kilkaset lat, podobnie jak historia instrumentów smyczkowych. Vivaldi czy Boccherini łączyli gitarę z innymi instrumentami i tak powstawały utwory kameralne i pierwsze koncerty gitarowe. Gitara zestawiona ze skrzypcami, altówką i wiolonczelą potrafi wspaniale wzbogacić brzmienie instrumentów smyczkowych i nadaje zespołowi instrumentalnemu subtelny i niepowtarzalny charakter. Równie barwne i ciekawe będą też muzyczne opowieści wygrane na tak wielu strunach, a przygotowane dla najmłodszych słuchaczy.
9 marca 2010 r. – koncerty „Ze scen operetkowych i musicalowych” dla młodzieży oraz „Dosypać ziarnko fantazji” dla dzieci w wykonaniu muzyków z Filharmonii Narodowej z Warszawy.
Do udziału w tym koncercie Filharmonia zaprosiła dwoje utalentowanych wokalistów, którzy solo i w duecie przypomną brzmienie najwspanialszych przebojów teatru muzycznego. Program koncertu tworzą utwory lekkie, łatwe i przyjemne, wymagające wszakże od wykonawców popisowej techniki i umiejętności aktorskich. Baśniowa podróż po świecie muzyki z pewnością zaciekawi dzieci. Żartobliwe tytuły piosenek oraz pogodne, opatrzone konkretnym tytułem utwory fortepianowe otworzą przed dziećmi bogactwo świata fantazji i wyobraźni.
13 kwietnia 2010 r. – koncerty „Śladami Chasydów” dla młodzieży oraz „Sztukmistrze z Lublina” dla dzieci w wykonaniu muzyków z Filharmonii Narodowej z Warszawy.
Wielokrotnie nagradzany, koncertujący w kraju i za granicą zespół KLEZMAFOUR wykonuje kompozycje inspirowane muzyką żydowską. Tradycyjny materiał muzyczny służy młodym instrumentalistom do kreowania przejmujących obrazów dźwiękowych. Podążając śladami Chasydów, odwołując się do tradycji klezmerskiego grania artyści tworzą własną, folkową muzykę. W wersji dziecięcej utwory muzyczne będą połączone z opowieściami o życiu i zwyczajach społeczności żydowskiej.
18 maja 2010 r. – koncerty „Taneczny świat Fryderyka Chopina” dla dzieci i młodzieży w wykonaniu muzyków z Filharmonii Narodowej z Warszawy.
W twórczości Fryderyka Chopina znaczące miejsce zajmują miniatury taneczne, formy inspirowane rytmami i melodiami tańców polskich i europejskich. Walce, polonezy i mazurki, które pisał przez całe życie, są najliczniejszą grupą wśród uprawianych przez niego gatunków. Choć jego utwory nie miały przeznaczenia użytkowego wiemy, że Chopin był miłośnikiem tańca. Podczas przyjęć w arystokratycznych salonach akompaniował tańczącym parom, sam także lubił tańczyć. Artyści baletu dworskiego Cracovia Danza w jubileuszowym sezonie chopinowskim zaprezentują wybór stylizowanych tańców Fryderyka Chopina z repertuaru europejskich salonów początku XIX wieku oraz formy taneczne inspirowane polską muzyką ludową.
8 czerwca 2010 r. – koncerty „Jerzy Fryderyk Händel” dla młodzieży oraz „Miłość do trzech pomarańczy” dla dzieci w wykonaniu muzyków z Filharmonii Narodowej z Warszawy.
Händel urodził się w Halle w Niemczech, ale większość część swojego dorosłego życia spędził w Anglii. Według życzenia ojca miał zostać prawnikiem, jednak wolał poświęcić się muzyce. Chciaż z największą miłością piasł opery, to okazał się mistrzem wszystkich form i gatunków muzyki baroku. Życiu i twórczości Jerzego Fryderyka Händla będzie poświęcony biograficzny koncert z okazji 250. rocznicy śmierci kompozytora. Dzieci szkół podstawowych w zaczarowany świat dźwięków wprowadzą niedługie kompozycje solowe i zespołowe,pochodzące z różnych czasów i różnych stron świata. Nie zabraknie wśród nich utworów baśniowych i humorystycznych, jak Marsz z opery Miłość do trzech pomarańczy Sergiusza Prokofiewa.