Archiwum 2010 - kalendarz wydarzeń 2010 - kwiecień 2010
7 kwietnia - eliminacje "Gratki dla nastolatka"
godz. 16.00, sala kina "Mazur"
Eliminacje do XIV Przeglądu piosenki dziecięcej i młodzieżowej "Gratka dla nastolatka".
Kategoria klas V-VI SP oraz I-II gimnazjum
Wstęp - 2 zł
Lista podmiotów zakwalifikowanych do półfinału
8 kwietnia - eliminacje "Gratki dla nastolatka"
godz. 16.00, sala kina "Mazur"
Eliminacje do XIV Przeglądu piosenki dziecięcej i młodzieżowej "Gratka dla nastolatka".
Kategoria klas I-IV SP i klas III gimnazjum oraz szkoły średnie
Wstęp - 2 zł
Lista podmiotów zakwalifikowanych do półfinału

>> 8 kwietnia - warsztaty plastyczno-literackie
godz. 13.00, biblioteka dla dzieci
Od kwietnia 2010 roku Oddział dla Dzieci Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku zaprasza na zajęcia plastyczno-literackie pt.: „Wróżki, smoki i Muminki, czyli magiczny świat książek”.
Pierwsze spotkanie – 8 kwietnia 2010 r. o godz. 13.00 na oddziale dla dzieci przy placu Wolności 22. Kolejne spotkania będą odbywały się raz w tygodniu w czwartki o godz. 13.00. Zapraszamy dzieci w wieku 4-7 lat wraz mamami, babciami, nianiami...
Celem zajęć będzie edukacja czytelnicza, zapoznanie dzieci z literaturą, nauka efektywnego korzystania z usług Biblioteki, kształtowanie nawyku czytania a poprzez to rozwijanie umiejętności językowych oraz rozwijanie samodzielnego myślenia, wyobraźni i umiejętności manualnych u dzieci.
Zapewniamy wspaniałą zabawę.
8 kwietnia - spotkanie z Magdaleną Środą
godz. 19.00, w galeria ROK "MG"
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Panią Magdaleną Środą, Polką roku
2009.
Profesor UW. Dr hab. Magdalena Środa, adiunkt w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofia polityczną i problematyką kobiecą (zajęcia na Gender Studies, UW). Jest autorką wielu publikacji z zakresu filozofii politycznej i moralnej oraz książek m. in.: „Idea godności w historii i etyce" (1993), „Idee, normy i wartości moralne" (1994), „Historia idei etycznych: starożytność i średniowiecze" (1995), „Historia idei etycznych: nowożytność i czasy współczesne" (1998). „Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci" (2003), „Kobiety i władza" (2009).
Od 1993 jest redaktorem ETYKI oraz PRZEGLĄDU FILOZOFICZNEGO; Była członkinią Europejskiego Centrum Monitoringu Rasizmu i Ksenofobii w Wiedniu. Jest członkinią Europejskiego Instytutu Równości Gender (European Institute for Gender Eguality) w Wilnie. Jest również: założycielem i kierownikiem Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii (UW); członkiem Komitetu Etyki Polskiej Akademii Nauk; uczestniczką licznych staży i stypendiów zagranicznych (m.in. USA, Francja, Belgia). W rządzie M. Belki pełniła funkcję ministra Pełnomocnika Rządu ds. Równe¬go statusu Kobiet i Mężczyzn. Zajmuje się działalnością publicystyczną, jest felietonistką Gazety Wyborczej i Wirtualnej Polski, często jest gościem programów telewizyjnych zajmujących się problemami kobiet i etyki.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 7.3 „Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
8 kwietnia - zapraszamy na film "Maska twardziela"
godz. 20.00 - sala kina "Mazur", wstęp wolny!
W roli głównej Jackson Katz,
Reżyseria Sut Jhally (1999)
Czas: 84 minuty
Podczas gdy pojęcie kobiecości zostało dogłębnie zbadane, dominująca rola męskości do niedawna pozostawała niemal niezauważalna. "Tough Guise" jest pierwszym filmem edukacyjnym, mającym na celu systematyczną analizę związków między popkulturową symboliką a pojęciem męskiej tożsamości w USA u schyłku XX wieku.
W tej nowatorskiej, wszechstronnej analizie Jackson Katz ukazuje, że powszechność przemocy w społeczeństwie amerykańskim, wliczając strzelaniny w szkołach w Littleton (stan Kolorado), Jonesboro (stan Arkansas) i wielu innych, należy postrzegać jako część trwającego kryzysu męskości.
"Tough Guise" znalazł się w 2000 roku na liście Top Ten Young Adult Videos sporządzanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Amerykańskich (ALA). Film stał się podstawową lekturą do zajęć z zakresu komunikacji, socjologii, gender studies, psychologii, kryminologii oraz lingwistyki odbywających się na wyższych uczelniach, jak i licznych przedmiotów w szkołach średnich. Jest regularnie wykorzystywany przez edukatorów/edukatorki działających/działające w ruchach na rzecz kobiet maltretowanych i ofiar gwałtów, a także prawników/prawniczek w ośrodkach interwencji kryzysowej. Film obejrzało już ponad 3 miliony osób.