Archiwum 2012 - kalendarz wydarzeń 2012 - lipiec 2012

>> 19 lipca - spotkanie z Kazimierzem Orłosiem
19 lipca (czwartek)
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Kazimierz Henryk Orłoś urodził się 26 grudnia 1935 w Warszawie, gdzie mieszka do dziś. Jest pisarzem, scenarzystą filmowym i telewizyjnym, dramaturgiem i autorem słuchowisk radiowych. Ważną rolę w jego twórczości i działalności zajmuje publicystyka. Przez wiele lat współpracował z Radiem Wolna Europa, pisywał do „Kultury” i „Plusa”. W Polsce był cenzurowany, a po 1989 roku współpracował z tygodnikiem „Solidarność”, „Gazetą Wyborczą”, „ Rzeczpospolitą”, „ Życiem” i „Gazetą Polską”. Jego matka, Seweryna z Mackiewiczów była siostrą Stanisława Cata i Józefa Mackiewiczów, pisarzy i publicystów. Synem Kazimierza Orłosia jest Maciej Orłoś, znany prezenter telewizyjny.
W 1970 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom „Ciemne drzewa”. W 2006 za zbiór opowiadań „Dziewczyna z ganku” został uhonorowany nagrodą Nowych Książek, a rok później także Literacką Nagrodą Warmii i Mazur.
Kazimierz Orłoś jest od 1970 członkiem Polskiego Pen Clubu, a od 1981 do 1983 członkiem Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. Od 1989 należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Debiutował opowiadaniem „Dziewczyna z łódki” w 1958 roku. Napisał: „Między brzegami”, „Koniec zabawy”, „Ciemne drzewa”. Wydarzeniem literackim i politycznym był tom pt. „Cudowna melina”, która ukazała się w 1974 roku w Paryżu, a w Polsce w 1989 roku.
Do jego ważnych utworów należy zbiór opowiadań „Dziewczyna z ganku” rozgrywających się na Mazurach, które od wakacyjnych pobytów w latach dziecięcych i młodzieńczych stały się drugim domem pisarza.
„Dom pod Lutnią” to historia jednego roku spędzonego tuż po wojnie przez małego chłopca, alter ego autora, na Mazurach, gdzie sielski krajobraz jest tłem dla dramatycznych losów jego mieszkańców.
W trakcie spotkania z Kazimierzem Orłosiem będzie można kupić książkę „Dom pod Lutnią”.
Zapraszamy

>> 20-21 lipca - Przystanek Olecko
20 lipca 2012 r. (piątek)
Plac Wolności
15:00 – Działanie paraplastyczne
Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
17:00 – wernisaż wystawy malarstwa Marty Turek i Tomasza Sienkiewicza
Scena na Placu Wolności
19:00 – występ Złotej Szesnastki Janusza Panasewicza z programu Bitwa na Głosy
20:15- koncert zespołu AUDIOFEELS
Zespół wokalny z Poznania wykonujący muzykę w stylu vocal play, w którym głos wykorzystywany jest nie tylko do śpiewu, ale także do imitacji instrumentów muzycznych, takich jak: perkusja, gitara basowa czy instrumenty klawiszowe. Popularność grupie przyniosły występy w programie Mam talent! w telewizji TVN. Dotarli do finału, w którym zajęli trzecie miejsce.
Klub Cooltura
22:00 – koncert zespołu Zielony Groszek pokaz ogniowy grupy ŁATWOPALNI
Amfiteatr nad jeziorem Oleckie Wielkie
22:30 - koncert zespołu ACOUSTIC ACROBATS
Twórczość Acoustic Acrobats to „wielokulturowe akrobacje na pograniczu muzyki etno i jazzu z wyraźnie zaznaczonymi brzmieniami charakterystycznymi dla muzyki klezmerskiej i bałkańskiej, a także wieloma muzycznymi barwami z całego świata przywiezionymi przez zespół z inspirujących podróży”.
23:30 - koncert zespołu KWARTET JORGI
Polski zespół folkowy powstały na początku lat 80. z inicjatywy Macieja Rychłego. Bazują na elementach ludowej tradycji muzycznej wielu narodów, na przykład bałkańskich Cyganów, korzystają z doświadczeń muzyki poważnej i jazzu.
Pub ARTS
24:00 – pokaz filmów z Pierwszych Przystanków Olecko
21 lipca 2012 r. (sobota)
Park, polana przy fontannie
12:00 - Joga na świeżym powietrzu
Plac Wolności
14:00 – darmowe zajęcia ZUMBY
Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny
18:00 – występ orkiestry smyczkowej ENSEMBLE 1756
Scena na Placu Wolności
19:15 – koncert zespołu TABU
Polski zespół grający muzykę reggae, tworzący go muzycy pochodzą z kilku miejscowości powiatu wodzisławskiego. Tabu istnieje od października 2003r. Od tego czasu zespół zdążył już zagrać kilkadziesiąt koncertów, a nawet zdobyć laury w muzycznych przeglądach i festiwalach.
20:30 - koncert SIDNEYA POLAKA
Sidney Polak (Jarosław Marek Polak) – polski muzyk, kompozytor, autor tekstów, perkusista zespołu T.Love. O sobie i zespole pisze: „Napisanie własnych piosenek i założenie własnego zespołu to najlepsza rzecz, jaka mi się przytrafiła, od kiedy dostałem się do T.Love. Druga najważniejsza rzecz w życiu. Pozwoliła mi pewniej spojrzeć w przyszłość i dała mnóstwo szczęścia, emocji i przygody. Z jednej strony powstała w opozycji do grania w T.Love, a z drugiej pozwoliła mi bardziej docenić wartość macierzystego bandu. Naprawdę czuję się wyróżniony przez los, że mogę robić to, co robię, że moja pasja jest moim zawodem, a ten zawód jest taki ciekawy. Muzyka zapewnia mi samorealizację, a w każdym razie nieustające dążenie do niej - to z kolei nadaje życiu treść, nie pozwala sczeznąć, zatracić się. Bo ja, my - chyba mogę powiedzieć to też w imieniu całego swojego zespołu - naprawdę kochamy to, co robimy. Mam nadzieję, że to się czuje w naszych dźwiękach.”
Klub Cooltura
22:00 - koncert zespołu Tallib & Sztoss sound system
Amfiteatr nad jeziorem Oleckie Wielkie
22:30 - koncert zespołu JEDYNA MAŚĆ
Polski zespół rockowy, działający od 1993 roku. Poprzednie nazwy: Lodófka (1993-1995), UR (1995-2000), Śmielej (2000-2005). O sobie piszą: „Zespół Okolicznościowo - Towarzyski, w składzie podstawowym: BD LOU - bębnienie arytmiczno-akustyczne, ryki, śpiewy i zaśpiewy; BD PTOQ - gitara wielostrunowa w kolorze wiśniowym, szepty erotyczne, pohukiwania; BD YOT - gitara basowa, szwarcbaryton wiodący, przytupy, kawały z brodą. Jedyna Maść preferuje: pożeranie tłustych kiełbas oraz włochatych golonek; hałaśliwe występy na scenie ku uciesze gawiedzi; strój niedbały bądź umundurowanie kontrowersyjne; łypanie spode łba w różnych kierunkach; pielęgnowanie nałogów, o których nie wypada opowiadać publicznie; przaśne i pospolite poczucie humoru.”
23:30 - koncert zespołu THE SHIPYARD
Nowa trójmiejska supergrupa, łącząca praktycznie 3, a może nawet 4 pokolenia muzyków, których łączy zarówno erudycja, jak i podobna wrażliwość na dźwięki. Ściana potężnego brzmienia malowana zarówno z dozą melancholii i marzycielstwa My Bloody Valentine czy Slowdive ale i dekonstruowana ze wściekłością Killing Joke. W tej „Stoczni” wodowane są muzyczne torpedy na miarę XXI wieku.
Plac Wolności
24:00 - Noc Walpurgii - spektakl plenerowy
Pub ARTS
Po spektaklu- Jam Session
Imprezy towarzyszące:
17-19 lipca - II Olecki przegląd teatrów amatorskich „Chimera”

>> 31 lipca - Balonowa Ustawka
godz. 17:00, Plac Wolności
Wybierz jedną z drużyn i zawalcz o zwycięstwo w bitwie na balony z wodą! Amunicja i na Placu Wolności pola drużyn będą wcześniej przygotowane, wystarczy przyjść i dobrze się bawić. ;)
Zaczynamy punkt 17, piętnaście minut później rozchodzimy się każdy w swoją stronę.
galeria