Archiwum 2015 - Kalendarium 2015 - lipiec

>> 24-26 lipca - WARSZTATY CHiMERA
Zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach odbywających się w dniach 24-26 lipca w ramach V Oleckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich CHiMERA.
W tym roku do wyboru są:
- warsztaty teatralne
- warsztaty z capoeiry
- warsztaty „Nowe życie starych rzeczy”
- warsztaty kuglarskie dla najmłodszych
Udział w warsztatach jest BEZPŁATNY!
Zgłoszenia należy wysyłać drogą mailową na adres:
teatr_hocloco@wp.pl
lub telefonicznie pod numery:
513 809 883 - Aleksandra Ziopaja,
607 533 700 - Milena Hościłło.
W treści wiadomości należy wpisywać: imię, nazwisko, wiek oraz rodzaj warsztatów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 19 lipca 2015.

>> 25 lipca - "Między Niebem a Ziemią" - koncert muzyki barokowej
godz. 19.00, kościół pw. NMP Królowej Polski
"Między Niebem a Ziemią" to wyjątkowy koncert muzyki barokowej wykonywanej na instrumentach historycznych przez zespół Capella Imperialis, na czele z wybitną sopranistką Marelize Gerber. Organizowane przez Fundację "Na Mazurach" przedsięwzięcie ma na celu promocję muzyki poważnej na Mazurach.
Fundacja Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury NA MAZURACH serdecznie zaprasza na czwarty już - w ramach cyklu Koncerty muzyki dawnej - koncert muzyki barokowej.
Olecko i Gołdap - malownicze miasteczka położone w krainie mazurskich jezior. To właśnie tam od trzech lat (w Gołdapi po raz pierwszy w tym roku) rozbrzmiewa muzyka największych mistrzów baroku, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Haendla czy Antonio Vivaldiego. Prezentują ją zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki dawnej.
W tym roku myśl przewodnia koncertu brzmi "Między Niebem a Ziemią". W programie pojawią się zatem utwory zarówno religijne, jak i świeckie kompozytorów takich jak Georg Friedrich Haendel, Antonio Vivaldi i Antonio Caldara.
Niezwykle barokowy nastrój zapewnią wyjątkowi artyści: Capella Imperialis oraz Marelize Gerber.
Capella Imperialis - zespół instrumentów historycznych, założony w Wiedniu przez śpiewaczkę Marelize Gerber. Zrzesza on młodych artystów międzynarodowego pochodzenia (m.in. Węgry, Słowacja, Polska). Muzyków łączy wspólny cel, którym jest interpretacja kompozycji barokowych w sposób wyjątkowy i autentyczny zgodny z niepowtarzalnym idiomem praktyki wykonawczej poprzednich stuleci. Siłą napędową w doborze repertuaru jest dla Capelli Imperialis odkrywanie zapomnianych i nieznanych kompozytorów i prezentowanie ich muzyki szerokiej publiczności.
Marelize Gerber - austriacki sopran koloraturowy. Studia wokalne odbyła w Wiedniu, zaś wiedzę na temat muzyki barokowej i jej wykonawstwa pogłębiała u takich mistrzów jak np. Mieke van der Sluis czy Peter van Heyghen. Jako jedna z najbardziej cenionych koloratur w Austrii koncertowała niemal w każdym zakątku tego kraju, w większości krajów Europy, a także w USA, w Chinach, Hong Kongu, Syrii, Turcji i Meksyku.
Koncert "Między Niebem a Ziemią" odbędzie się w tym roku w dwóch mazurskich miasteczkach:
1) OLECKO, 25 lipca 2015, godz. 19.00, Kościół pw. NMP KP, pl. Wolności 18.
2) GOŁDAP, 26 lipca 2015, godz. 19.00, Konkatedra NMP Matki Kościoła, ul. Żeromskiego 2.
Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie:
http://www.fundacja-namazurach.pl/

>> 31 lipca - spotkanie pt. "Romuald Stankiewicz - starosta olecki. W kręgu wileńskim."
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 31 lipca (piątek) o godzinie 17,00 na spotkanie z prof. Jerzym Stankiewiczem pt. Romuald Stankiewicz – starosta olecki. W kręgu wileńskim.
Romuald Stankiewicz przyjechał do Olecka wiosną 1945 roku. Urodził się w 1910 roku w Wilnie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Stefana Batorego, jego żona Eleonora z domu Lewicka była także prawnikiem. W 1945 roku rodzina repatriowała się z Wilna do Polski. Pierwszym miastem, etapem nowego życia była Sokółka, gdzie Romuald Stankiewicz pełnił funkcję starosty. Po przeprowadzce do Olecka także tutaj powierzono mu to stanowisko, z którego musiał zrezygnować w 1949 roku.
O Romualdzie Stankiewiczu, postaci do dziś zachowanej w pamięci mieszkańców Olecka, opowie jego syn Jerzy Stankiewicz, muzykolog i historyk zafascynowany kulturą śródziemnomorską oraz muzyką i osobowością Oliviera Messiaena. Analizie twórczości kompozytorskiej i popularyzacji kompozycji genialnego muzyka poświęcone były liczne audycje radiowe, publikacje, spotkania autorskie, koncerty i festiwale, których twórcą bądź inicjatorem był Jerzy Stankiewicz. Aktywny w życiu muzycznym kraju profesor Stankiewicz odbył wiele zagranicznych podróży, otrzymał tytuły honoris causa na akademiach muzycznych we Lwowie i w Kijowie oraz wiele innych wyróżnień i odznaczeń w uznaniu dla jego pracy. Mieszka w Krakowie i Olecku.
Zapraszamy.