KADR - Kadr 2014

>> "Ida" w KADRZE
3 kwietnia 2014 r. godz. 19:00, kino „Mazur”, wstęp 10 zł
W najbliższy czwartek kolejna odsłona KADRU – nowego cyklu filmowego, w którym prezentujemy ambitne, wyrafinowane kino. Tym razem zobaczymy „Idę” Pawlikowskiego. Obraz ważny, szeroko dyskutowany w filmowych kręgach. Nagrodzony czterema statuetkami Orła, w tym za najlepszy film, reżyserię, montaż i główną rolę kobiecą, zwycięzca Złotej Żaby dla najlepszego operatora na festiwalu Camerimage, laureat siedmiu Złotych Lwów.
„Ida” pokazuje obraz lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są. Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.
Zapraszamy na seans i dyskusję.

>> SHORT WAVES 2014 - Festiwal najlepszych polskich filmów krótkometrażowych
27 marca, godz. 19:00, kino “Mazur”, wstęp 5 zł
Fale krótkiego metrażu przybiją do oleckiego brzegu już po raz trzeci wraz z festiwalem Short Waves 2014. Olecko stanie się częścią treściwego, intensywnego, ekscytującego wydarzenia filmowego.
DOBRZE, BO KRÓTKO. Short Waves Festival to najlepsze polskie i światowe krótkie filmy. Tworzone przez zawodowców i amatorów. Bez gatunkowych szufladek. Za to z otwartą formułą pozwalającą zaprezentować bogactwo krótkich form: fabuł, dokumentów, animacji, wideoklipów i obrazów eksperymentalnych. Ostra selekcja gwarantuje pokazy najwyższej jakości artystycznej.
GLOBALNY ZASIĘG. Short Waves Festival to projekcje w kilkudziesięciu miastach w Polsce i na świecie, m.in. w Meksyku, Amsterdamie, Berlinie, Barcelonie, Rydze. Tak promuje polskich twórców.
GWIAZDY NIEZNANE. Short Waves Festival to szansa zobaczenia największych postaci polskiego kina w nowych, nieoczywistych rolach. Aktorskich wyzwań i ucieczki od komercji szukają w krótkich metrażach m.in. Danuta Stenka, Kinga Preis, Andrzej Chyra i Arkadiusz Jakubik.
NOWOCZESNA FORMUŁA. Short Waves Festival to impreza publiczności. Kameralna, dostępna i angażująca. Na widzów czekają intensywne doznania. Poniżej prezentujemy filmy konkursowe:
ZIEGENORT, Tomasz Popakul Animacja 2013 19 min
Mała nadmorska wioska. Zapracowany ojciec stara się przyuczyć nastoletniego syna do zawodu rybaka. Introwertyczny chłopiec-ryba będzie musiał stawić czoła pierwszej poważnej rywalizacji. Świat odkrywany przez chłopca pełen jest niepokojących znaków, frapujących obserwacji, które niejednokrotnie budzą w nim przerażenie.
REZONANS, Mateusz Sadowski Film eksperymentalny 2013 6 min 16 sek
Efekt czytania i rozmyślania o teoriach fizycznych, które proponują istnienie światów równoległych, o sporach dotyczących tego, czy świat ma strukturę ciągłą (analogową) czy nieciągłą (dyskretną), a wreszcie równoważenia rozbieżnych tropów lekturą, między innymi, Roberta Walsera. Film powstawał równolegle wobec zgłębiania wspomnianych zagadnień.
NASZA KLĄTWA, Tomasz Śliwiński Film dokumentalny 2013 27 min
Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą.
NIEPRAWDOPODOBNIE ELASTYCZNY CZŁOWIEK, Karolina Specht Animacja 4 min 57 sek
Historia człowieka, który urodził się bez własnego kształtu. Ciągłe deformacje i wtłaczanie w cudze formy budzi w nim poczucie buntu. Czy może żyć zupełnie niezależnie od innych i w oderwaniu od rzeczywistości? Kto i co decyduje o tym, jacy ostatecznie jesteśmy?
HOSANNA, Katarzyna Gondek Film fabularny 2013 9 min 30 sek
Hosanna to baśń o dziarskiej dziewczynce, która wpada do świata babki dewotki i sieje w nim słodkie spustoszenie. Wnuczka odkrywa osobliwą kolekcję kolegów babci i stopniowo bada ich rolę w jej życiu. Zaciekawienie dziewczynki rujnuje i jednocześnie buduje na nowo babciny porządek rzeczy.
MATKA, Łukasz Ostalski Film fabularny 2013 30 min
Małgorzata (w tej roli Danuta Stenka) - na co dzień ważny polityk - jedzie do domu nad jeziorem. Jej syn - narkoman potrzebuje pomocy. Małgorzata prosi o wsparcie córkę. Na miejscu odkrywają półprzytomnego chłopaka i zmasakrowane ciało młodej dziewczyny. W obliczu tragedii ich wzajemne relacje komplikują się ujawniając skrywane urazy. Matka musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu.
UNCONSCIOUS, Martyna Iwańska Teledysk 2013 4 min 56 sek
Teledysk do utworu duetu Rebeka. Sam duet pojawia się w klipie, ale najważniejsi są odtwórcy głównych ról – Maria Cieślak i Piotr Stramowski, oraz ascetyczna scenografia. Unconscious to historia hipnotyzującego i niepokojącego związku miłosnego, jednostronnej relacji z zaskakującym otoczeniem.
Łączny czas: 102 minuty

>> Papusza i Oscar Shorts w KADRZE
6 marca, godz. 18:00, sala kina "Mazur"
Kolejne czwartkowe spotkanie koneserów kina w ramach cyklu KADR (Kino Ambitne Daje Radę), kolejna celuloidowa uczta złożona z wykwintnych dań, których każdy kinoman powinien posmakować.
Na początek pozycja obowiązkowa z kategorii polskiego kina - "Papusza". To oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papuszy". Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety - Juliana Tuwima. "Gila" Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę. Historia Papuszy to autorski film historyczny. Obraz próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów - odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji. Aby uświadomić sobie, jak ogromna była to praca, wystarczy wspomnieć, że twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat.
Świeżo po rozdaniu statuetek Oscara, póki emocje jeszcze nie opadły, zaprezentujemy OSCAR SHORTS czyli zestaw fabularnych filmów krótkometrażowych, nominowanych w 2013 do nagrody Akademii Filmowej.
ASAD, reż. Bryan Buckley, RPA/USA, 18 min
W filmie rozgrywającym się w wiosce rybackiej - w rozdartej wojną Somalii - wśród uchodźców toczy się historia dorastania młodego Somalijczyka, który może pogrążyć się w świecie piractwa lub wybrać drogę uczciwego rybaka. Chłopiec musi podjąć męską decyzję.
BUZKASHI BOYS (CHŁOPCY BUZKASHI), reż. Sam French, Afganistan/USA, 28 min
Buzkashi Boys to historia dorastania dwóch przyjaciół: charyzmatycznego ulicznika i buntowniczego syna kowala, którzy walczą o spełnienie swoich marzeń, stając się mężczyznami w dotkniętym wojną kraju. Obraz kręcony w Kabulu, we współpracy afgańskich i międzynarodowych twórców, pokazuje życie, które toczy się pomimo wojny.
CURFEW (GODZINA POLICYJNA), reż. Shawn Christensen, USA, 19 min
W najtrudniejszym momencie swojego życia, Ritchie odbiera telefon od skłóconej z nim siostry, która prosi go, żeby wieczorem zaopiekował się dziewięcioletnią siostrzenicą, Sophią. Dla siostry jest to najgorsze, ale jedyne możliwe wyjście.
DEATH OF A SHADOW (ŚMIERĆ CIENIA), reż. Tom van Avermaet, Belgia/Francja, 20 min
Nathan zmarł w czasie I wojny światowej. Dziwny kolekcjoner uwięził jego cień i dał mu szansę: drugie życie, pośród 10.000 pojmanych cieni. Nathana motywuje miłość, ponieważ chce ponownie spotkać Sarah, kobietę, w której zakochał się przed śmiercią. Kiedy odkrywa, że ona zakochała się w innym, zaślepiająca zazdrość popycha go do podjęcia drastycznej decyzji.
HENRY, reż. Yan England, Kanada, 21 min
Życie Henryego, wspaniałego pianisty koncertowego, zamienia się w koszmar w dniu zagadkowego zniknięcia miłości jego życia, Marii. Później odkryje on nieuchronny werdykt życia.
Bilet na jeden seans 10 zł

>> Oscar Shorts - nominowane do nagrody krótkometrażowe animacje i fabuły
27 lutego, godz. 17:30, sala kina "Mazur"
Przygody z ambitnym kinem ciąg dalszy. W tym miesiącu zaserwujemy wam porządna dawkę krótkiego kina na najwyższym światowym poziomie. OSCAR SHORTS to zestawienie wszystkich krótkometrażowych animacji i filmów fabularnych nominowanych przez Akademię Filmową do Oscara w 2013 roku.
ANIMACJE:
HEAD OVER HILLS (PO USZY) reż. Timothy Reckart, Wielka Brytania, 10 min
Po wielu latach małżeństwa drogi Waltera i Madge rozeszły się. On mieszka na
podłodze, a ona na suficie. Prowadzą oddzielne życie, prawie nie rozmawiając i nie patrząc na siebie. Kiedy Walter stara się wskrzesić dawne uczucie, równowaga między nimi zostaje zaburzona. Para nie może zdecydować musi poskładać swoje małżeństwo na nowo.
MAGGIE SIMPSON IN “THE LONGEST DAYCARE”, (MAGGIE SIMPSON
W FILMIE “NAJDŁUŻSZY DZIEŃ W ŻŁOBKU”), reż. David Silverman, USA, 5 min
Maggie Simpson spędza dzień w Centrum Opieki Dziennej im. Ayn Rand, gdzie
trafia do grupy o przeciętnym ilorazie inteligencji. Chcąc dostać się do grupy wybitnych dzieci, dziewczynka odkrywa swoje przeznaczenie, ratując samotny kokon przed małym Geraldem, zajętym zgniataniem motyli.
PAPERMAN (CZŁOWIEK Z PAPIERU), reż. John Kahrs, USA, 7 min
Historia samotnego młodego mężczyzny, mieszkającego w połowie ubiegłego
stulecia w Nowym Jorku. Jego życie przybiera nieoczekiwany obrót, gdy jadąc rano do pracy, spotyka piękną kobietę. Przekonany, że utracił wymarzoną dziewczynę na zawsze, dostaje drugą szansę, gdy zauważa ją w wieżowcu naprzeciwko swojego biura. Uzbrojony jedynie we własne serce, wyobraźnię i stertę papierów, staje do walki o jej uwagę.
FRESH GUACAMOLE (ŚWIEŻE GUACAMOLE), reż. Adam Pespane, USA, 2 min
Dowiedzcie się, jak zamienić codzienne przedmioty w świeże guacamole!
ADAM AND DOG (ADAM I PIES), reż. Minkyu Lee, USA, 16 min
Historia psa, który żyje w Edenie. Co stało się w czasie pierwszych dni Stworzenia, że uczyniono psa i człowieka nierozłącznymi? Pies, żyjąc w tym ciekawym świecie, spotyka dziwną istotę: człowieka o imieniu Adam, i w ten sposób odkrywa nowe połączenie ze światem.
FILMY FABULARNE:
ASAD, reż. Bryan Buckley, RPA/USA, 18 min
W filmie rozgrywającym się w wiosce rybackiej - w rozdartej wojną Somalii - wśród uchodźców toczy się historia dorastania młodego Somalijczyka, który może pogrążyć się w świecie piractwa lub wybrać drogę uczciwego rybaka. Chłopiec musi podjąć męską decyzję.
BUZKASHI BOYS (CHŁOPCY BUZKASHI), reż. Sam French, Afganistan/USA, 28 min
Buzkashi Boys to historia dorastania dwóch przyjaciół: charyzmatycznego ulicznika i buntowniczego syna kowala, którzy walczą o spełnienie swoich marzeń, stając się mężczyznami w dotkniętym wojną kraju. Obraz kręcony w Kabulu, we współpracy afgańskich i międzynarodowych twórców, pokazuje życie, które toczy się pomimo wojny.
CURFEW (GODZINA POLICYJNA), reż. Shawn Christensen, USA, 19 min
W najtrudniejszym momencie swojego życia, Ritchie odbiera telefon od skłóconej z nim siostry, która prosi go, żeby wieczorem zaopiekował się dziewięcioletnią siostrzenicą, Sophią. Dla siostry jest to najgorsze, ale jedyne możliwe wyjście.
DEATH OF A SHADOW (ŚMIERĆ CIENIA), reż. Tom van Avermaet, Belgia/Francja, 20 min
Nathan zmarł w czasie I wojny światowej. Dziwny kolekcjoner uwięził jego cień i dał mu szansę: drugie życie, pośród 10.000 pojmanych cieni. Nathana motywuje miłość, ponieważ chce ponownie spotkać Sarah, kobietę, w której zakochał się przed śmiercią. Kiedy odkrywa, że ona zakochała się w innym, zaślepiająca zazdrość popycha go do podjęcia drastycznej decyzji.
HENRY, reż. Yan England, Kanada, 21 min
Życie Henryego, wspaniałego pianisty koncertowego, zamienia się w koszmar w
dniu zagadkowego zniknięcia miłości jego życia, Marii. Później odkryje on
nieuchronny werdykt życia.
Jeden seans: 10 zł, dwa seanse: 15 zł
Organizatorzy: Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte, The Short Movie Channel

>> 1 spotkanie - 23 stycznia 2014
KADR (Kino Ambitne Daje Radę) – 23 stycznia 2014, kino „Mazur”
Future Shorts Winter Season, godz. 17:30, bilet: 10 zł
Dziewczyna z Szafy, godz. 19:00, bilet 10 zł
Wstęp na dwa filmy: 15 zł
23 stycznia spotkamy się po raz pierwszy. Na początek czeka nas 90 minut najlepszego światowego kina krótkometrażowego w ramach zimowej edycji Future Shorts Festival. Jeden dokument, dwie animacje i trzy filmy fabularne. Tytuł nominowany do Oscara, produkcje nagradzane i wyróżniane na festiwalach w Cannes, Sundance oraz na ostatnim Berlinale. Wśród nich także głośny film dokumentalny z Polski. Tak w skrócie przedstawia się program zimowej edycji Future Short.
Kolejna propozycja na wieczór z ambitnym kinem to „Dziewczyna z szafy”. Pierwsza mainstreamowi produkcja polskiego reżysera Bodo Koxa, cenionego w światku filmowym za niezależne, niszowe produkcje. Film opowiada o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka (wychwalany przez krytykę za rolę w "80 milionach" Piotr Głowacki), jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka (wirtuoz polskiej komedii Wojciech Mecwaldowski w zaskakującej kreacji na miarę Dustina Hoffmana w "Rain Manie") i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy (debiutująca w kinie Magdalena Różańska). Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad genialnym bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi.