Pomysłodajnia

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

To już było

Festiwal Gier Zapomnianych

>> Festiwal Gier Zapomnianych

Wszyscy ci, którzy z nostalgią wspominają grę w „kapsle”, których od czasu do czasu napada ochota, żeby pograć w gumę albo „wywołać wojnę przeciwko” 6 lipca mieli nie lada gratkę. Na polanie koło Skate Parku odbył się Festiwal Gier Zapomnianych. Przenieśliśmy się na chwilę do czasów dzieciństwa i przypomnieliśmy najlepsze gry podwórkowe sprzed lat. Były kolejki do wyścigów w kapsle, emocje podczas gier „Wywołuję wojnę przeciwko”, „ananas”, „kolory”, „klasy”, zażarta walka podczas gry w Bęczka, pot czoła podczas gry w gumę. Przez festiwal przewinęło się kilkaset osób. Oprócz gier zaplanowanych przez organizatorów pojawiły się spontaniczne propozycje uczestników: była gra w kwadraty, były i podchody. Oprócz gier zapomnianych niewątpliwą atrakcją okazały się rozgrywki 3-osobowych drużyn piłki nożnej na przenośnym boisku do gry, a także pokaz skoków na trampolinie. Podczas festiwalu uczestnicy mieli okazję wypowiedzieć się na temat wydarzenia. „Najlepszy dzień świata”, „chciałabym, żeby było jeszcze jutro”, „kocham to” – to tylko niektóre z pozytywnych opinii wystawionych przez uczestników. Kto wie, może w Olecku narodziła się właśnie kolejna tradycja…

Festiwal Gier Zapomnianych odbył się w ramach projektu "Pomysłodajnia" realizowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013 r.” Zabawy przygotowali animatorzy z Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku "Mazury Garbate" oraz stowarzyszenia "Alternatywa" z Ełku


galeria

Olecka mapa kulturowa - wernisaż plenerowej wystawy fotografii

>> Olecka mapa kulturowa - wernisaż plenerowej wystawy fotografii

Od początku czerwca pasjonaci fotografii wzdłuż i wszerz przemierzali Olecko w poszukiwaniu miejsc z potencjałem, tych pięknych, tych ważnych, ale i tych zapomnianych. Co tydzień pod czujnym okiem Ewy Kozłowskiej - doświadczonej fotografki krytyczni wobec siebie i kolegów z zajęć analizowali prace. Fotografie miały być nie tylko ładne, miały przede wszystkim nieść za sobą jakieś przesłanie, miały wpłynąć na odbiorcę, dać mu do myślenia. Dużo było rozmów na temat różnicy między fotografią a zdjęciem, były zacięte dyskusje na temat aspektu moralnego fotografowania, nie zabrakło też technicznych uwag odnośnie odpowiedniego kadrowania, użycia migawki i czasu naświetlania.

29 czerwca będziemy mogli po raz pierwszy obejrzeć efekt pracy uczestników warsztatów. O godzinie 13:00 na Placu Wolności nastąpi uroczyste otwarcie plenerowej wystawy fotografii „Olecka mapa kulturowa”. Wystawę będzie można oglądać przez najbliższe tygodnie.

Akcja odbędzie się w ramach projektu „Pomysłodajnia” finansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2013”.


galeria

Noc Świętojańska

>> Noc Świętojańska

Wedle tradycji dawnych Słowian Noc Świętojańska była świętem wody i ognia, miłości i płodności. Obchody miały przynieść urodzaj podczas zbiorów, dobrobyt w domostwach. 23 czerwca na Przystani LOK w Olecku był ogień, była woda, jednak najważniejsze podczas tego wieczoru było odnalezienie miłości - mamy nadzieję, że przynajmniej niektórym się udało. Na jezioro wypłynęły wianki, zapłonęło ognisko a w niebo wzbiło się kilka lampionów. Ciekawe czy udało się komuś znaleźć mityczny kwiat paproci?

Mieszkańcy jak każdego lata chętnie świętowali najkrótszą noc w roku. Tłumnie przybyli na pokaz ogniowy i plecenie wianków. W tym roku mieli również okazję odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących miasta i kultury. Akcja odbyła się w ramach projektu "Pomysłodajnia" realizowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013 r.”


galeria

Twoja opinia jest dla nas ważna!

>> Twoja opinia jest dla nas ważna!

Jakie miejsce są w Olecku ważne? Gdzie najchętniej spędzasz czas? Co chciałbyś robić w ośrodku kultury? Jaki powinien być idealny ośrodek kultury? Jakie są plusy i minusy Olecka? Odpowiedzi m.in. na te pytania szukamy podczas diagnozy społecznej przeprowadzanej w ramach projektu „Pomysłodajnia” realizowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013 r.”. Wszystko po to, aby dowiedzieć się, jakie mieszkańcy Olecka mają potrzeby w sferze kultury i jak możemy tym potrzebom sprostać.

Chcemy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców Olecka i wysłuchać ich opinii, dlatego gorąco zachęcamy do udziału w spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się 20 czerwca o godzinie 17:00 w sali AGT. Możesz mieć wpływ na to, jak wygląda kultura w Olecku. Przyjdź. Zabierz głos.

Spotkanie konsultacyjne, 20.06.2013 r. godz. 17:00, sala AGT.


Oleckie granie

>> Oleckie granie

W sobotę 15 czerwca na Skoczni można było odbyć małą podróż w czasie i przenieść się w klimat „dawnego Olecka”. Po jeziorze niosły się najpierw ciężkie, metalowe dźwięki, potem rozbrzmiały klimatyczne bębny. Skocznia, ławki na molo, pomost dla rybaków, każda łódka i skrawek trawy zamieniły się w widownię. Grania oleckich kapel przyszło wysłuchać kilkaset osób.

Koncert rozpoczął występ zespołu F. Muzycy tydzień przed koncertem rozpoczęli pracę nad materiałem. Ten czas wystarczył do przygotowania ambitnego projektu muzycznego. Zespół Firesoul zadebiutował na oleckiej scenie i został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. Eter zaprezentował mocną dawkę Metalu, ale emocje wzbudził nie tylko występ muzyków, niemałe zainteresowanie wywołało ogłoszenie o poszukiwaniu przez zespół wokalisty. Legarytmy kołysały bardziej subtelnymi dźwiękami. Ich godzinny koncert ku radości widzów i innych muzyków przerodził się w małe jam session. Potem w bardziej kameralnym gronie przy ognisku zespół Ta-Ta Bum dał popis bębniarski. „Oby częściej”, „Oleckie granie jest fajne”, „jest super”, „to co się dziś dzieje – tego właśnie chcę”, „super zespoły, granie jest fajne”, „fajny pomysł na Oleckie Granie” – takie opinie wystawili widzowie Oleckiego Grania, a to dla nas najważniejsza recenzja.

Akcja odbyła się w ramach projektu „Pomysłodajnia” realizowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013 r.”


galeria

<< 1 2 3 4 5 >>