Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum 2009 - Kalendarz wydarzeń 2009 - październik 2009

1 października - debata "Delikatnie nas zabijają"

godz. 18.00, sala kina "Mazur"

W ramach edukacji społecznej wyświetlimy bezpłatnie dwa filmy "Niebieskoocy" ("Blue Eyed")i "Delikatnie nas zabijają" ("Killing Us Softly"). Dyskusję po projekcjach poprowadzi Joanna Piotrowska.

"Niebieskoocy" - film jest zapisem warsztatu prowadzonego przez jedną z najsłynniejszych amerykańskich trenerek warsztatów różnościowych - Jane Elliot. Obserwujemy w nim grupę 40 osób zaproszonych do udziału w warsztacie. Są wśród nich nauczyciele/lki, policjanci/tki, pracownicy/ce administracji i pomocy społecznej. Osoby o różnym kolorze skóry, pochodzeniu, kobiety i mężczyźni. Elliot wdraża pseudonaukową teorię, która uzasadnia niższość osób o niebieskich oczach, stosuje wobec nich jawną dyskryminację i przeprowadza testy na inteligencję, które są stronnicze kulturowo. Widzimy, jak w ciągu zaledwie kilku godzin przebywania w atmosferze takiego reżimu, dorosłych ludzi opanowuje przygnębienie i roztargnienie, mają trudności z wykonaniem najprostszych poleceń.
Podejście Jane Elliot jest szczególnie trafne dzisiaj. Pokazuje niezbicie, że nawet bez prawnej dyskryminacji, mowa nienawiści, obniżone oczekiwania i odrzucające traktowanie mogą mieć niszczycielski wpływ na osiągnięcia osób z grup mniejszościowych. Czarni członkowie grupy przypominają pozostałym, że są poddawani takiemu stresowi nie tylko przez kilka godzin podczas warsztatu, ale każdego dnia, przez całe życie. Elliot podkreśla, że mechanizmy działania seksizmu, homofobii i ageismu są takie same. Elliot obnaża też w swym warsztacie mechanizm dyskryminacji nie tylko ze względu na kolor skóry, ale także na płeć, pochodzenie i inne czynniki. Pokazuje, jak dyskryminacja wpływa na nasze życie, jak destrukcyjne jest jej działanie.

Scenariusz i reżyseria: Bertram Verhaag
Produkcja: DENKMAL-FILM GMBH
Czas trwania: 54 minuty

"Delikatnie nas zabijają" - film jest pionierską pracą Jean Kilbourne, która pomogła rozwinąć i spopularyzować studia nad wizerunkiem płci w reklamie. Jej oba nagrodzone filmy "Killing Us Softly" (1979) i "Still Killing Us Softly" (1987) miały i nadal mają wpływ na miliony studentów i studentek, uczniów i uczennice z całego świata.
Kilbourne pokazuje zmiany obrazu kobiet w reklamie w ciągu ostatnich 20 lat. Ponad 160 reklam prasowych i telewizyjnych służy Kilbourne do krytycznej analizy wizerunku kobiet. Autorka każe widzom spojrzeć na znane obrazy w inny, bardziej poruszający i zachęcający do działania sposób.
Jean Kilbourne została dwa razy nagrodzona tytułem Wykładowcy/czyni Roku przez National Association of Campus Activities. Jest autorką wielu książek i artykułów, często udziela wywiadów w programach telewizyjnych. Spędziła wiele lat badając i opracowując pojawiające się w mediach obrazy i ich wpływ na młodych ludzi, głównie kobiety.

Pomysł, scenariusz: Jean Kilbourne
Reżyseria, produkcja i montaż: Sut Jhally
Czas: 34 minuty

6 października - edukacja muzyczna

godz. 12.00 i 13.00, sala kina "Mazur"

Koncerty „Od Palestriny do Beatlesów” dla młodzieży i „Zabawy z piosenką” dla dzieci w wykonaniu muzyków z Filharmonii Narodowej z Warszawy
Wiek XVI i XX to dwa odległe światy i dwa odmienne okresy rozwoju muzyki. Łączy je zainteresowanie człowiekiem i jego sprawami oraz popularność małych form wokalnych pieśni i piosenek. Stąd pomysł, by na koncercie znakomitego zespołu Il Canto Minore zaprezentować renesansowe madrygały i chansons oraz przypomnieć znane piosenki minionego stulecia. Koncert dla dzieci będzie realizowany w konwencji podróży z piosenką przez wieki. Piosenka, która opowiada, wzrusza, bawi, a także zaprasza do wspólnego muzykowania.

www.kierunekkultura.pl

13 października - obchody Dnia Edukacji Narodowej

godz. 17.00 - sala kina "Mazur"
Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej organizują pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich.
W ramach programu przewidziano między innymi występ kabaretu Jacka Ziobro.
Wstęp wolny.

14 października - spektakl teatralny "Czerwony Kapturek"

godz. 9.30 i 11.00, sala kina "Mazur"

W ramach edukacji teatralnej wystawimy dla uczniów szkół podstawowych "Czerwonego Kapturka" Jana Brzechwy w reżyserii Jarosława Antoniuka z Teatru Lalki i Aktora z Łomży. Proponowana wersja popularnej bajki to niezwykle kolorowy, wesoły, żywiołowy, roztańczony i rozśpiewany spektakl dla dzieci. Przedstawienie zrealizowane jest w konwencji teatru przedmiotu, gdzie lalki tworzone są w trakcie gry z różnych elementów codziennego użytku.
Cena biletu - 12 zł

Autor: Jan Brzechwa
Inscenizacja i reżyseria: Jarosław Antoniuk
Muzyka: Bagdan Szczepański
Scenografia: Eva Farkasova
Ruch sceniczny: Jacek Gębura
Inspicjent: Tomasz Rynkowski

Nagrody spektaklu „Czerwony Kapturek”:
Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Banja Luce /Bośnia i Hercegowina/ 2007
- Grand Prix Festiwalu
- nagroda za scenografię /Eva Farkašova/

X Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Zlatna Iskra” w Kragujevacu /Serbia/ 2008
- Grand Prix Festiwalu
- nagroda za scenografię /Eva Farkašova/

XV Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Suboticy /Serbia/ 2008
- nagroda za reżyserię /Jarosław Antoniuk/
- nagroda aktorska /Eliza Mieleszkiewicz/
- nagroda aktorska /Tomasz Rynkowski/

X Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Sarajewie Bośbnia i Hercegowina/ 2009
- Grand Prix Festiwalu
- nagroda za reżyserię /Jarosław Antoniuk/
- nagroda aktorska /Eliza Mieleszkiewicz/


www.kierunekkultura.pl

14 października - koncert zespołu O.S.T.R.

>> 14 października - koncert zespołu O.S.T.R.

godz. 19.00, sala kina "Mazur"
KONCERT zespołu O.S.T.R.
Wstęp 10 zł
galeria

1 2 3 >>