Archiwum 2019 - XXII Mazurskie spotkania z Folklorem
2-3 sierpnia XXII Mazurskie spotkania z Folklorem
XXII Mazurskie spotkania z Folklorem
godzina 17:00
Amfiteatr
Spotkania festiwalowe, których początki sięgają 1998 roku organizatorzy określili ideą otwartości na wielokulturowość społeczności zamieszkującej tereny Mazur i Suwalszczyzny. Ich realizacja wielokrotnie była finansowana ze środków Unii Europejskiej. Celem Mazurskich Spotkań z Folklorem jest ukazanie bogactwa kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie, a także integracja poprzez działania artystyczne i bezpośrednie kontakty interpersonalne. To zbliżenie i poznanie narodów europejskich poprzez prezentujące je zespoły służy zrozumieniu i wzajemnej tolerancji wszystkich grup biorących udział w projekcie. Przez kolejne lata poznaliśmy, oprócz rodzimych regionów, folklor: Czech, Chorwacji, Łotwy, Rosji, Litwy, Białorusi, Niemiec, Grecji, Ukrainy, Estonii, Węgier i Serbii.
Impreza o zasięgu międzynarodowym, zaplanowana na 2-3 sierpnia 2019 r.
Wystąpią:
Zespół Tańca Ludowego
Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej
w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego
Zespoł Tańca Ludowego „Perła” w Niemenczynie
„IKUSGARRI” Folklore Ensemble Portugalete-Spain
Zespoł Tańca Ludowego „Leszczyniacy” w Świdniku
Zespół „Odessa”- Szkocja
Zespoł Tańca Ludowego „Leszczyniacy” w Świdniku
Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” w Świdniku powstał w 1984 roku. Założycielem, Kierownikiem Artystycznym i Choreografem jest mgr Lech Leszczyński. Kierownikiem muzycznym i wokalnym jest mgr Beata Leszczyńska.
Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie dzieci i młodzieży, oraz uwrażliwienie ich na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy około 140 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 500 członków.
Zespół ma piękne, barwne i bogate kostiumy z różnych regionów naszego kraju. W swoim repertuarze posiada pieśni, melodie, tańce narodowe i regionalne: z regionu i makroregionu lubelskiego (lubelskie, podlaskie, biłgorajskie), innych regionów (rzeszowskie, sądeckie, śląskie, orawskie, kaszubskie, kurpiowskie, opoczyńskie), oraz narodowe (krakowiak, mazur, polonez, kujawiak i oberek).
Tancerzom towarzyszy znakomita dziecięca kapela, która w 1994 roku biorąc udział w „Scenie Amatora” zdobyła specjalne wyróżnienie i nagrodę. W 2008 roku został uhonorowany medalem „Serce dla Serc” W 2009 został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony dla kultury Polskiej” oraz Medalem Wojewody Lubelskiego.
Zespół wielokrotnie koncertował na terenie Świdnika, Lublina, województwa oraz poza jego granicami. Koncertował w 23 krajach na 4 kontynentach. Brał udział w rejonowych i wojewódzkich przeglądach Szkolnych Zespołów Artystycznych zdobywając wielokrotnie Puchar Kuratora Oświaty, brał udział w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Lublinie, których był współorganizatorem, dał szereg koncertów na cele dobroczynne, m.in. dla dzieci specjalnej troski, koncerty: „Dzieci Dzieciom”, „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, oraz koncerty organizowane przez UNESCO-UNICEF i Kapitułę Orderu Uśmiechu. W 2013 roku zdobył I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „Duna Karnival” w Budapeszcie na Węgrzech. W 2016 r. II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Agigento – Sycylia. W 2018 roku Zespół zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Brańsku oraz I miejsce i nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Festiwalu Tradycji Ludowych w Stężycy.
Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego
Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 r. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim zespołem artystycznym UMCS, Głównym celem działalności Zespołu jest promowanie polskiego folkloru i sztuki ludowej w kraju i za granicą, także roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy dziś około 300 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 9000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami. Wychowanko- wie Zespołu Tańca Ludowego UMCS są kierownikami ponad 40 zespołów folklorystycznych w różnych zakątkach kraju. Zespół jest dobrze znany ludności miast i wsi dał ponad 9000 koncertów w większości województw. Na swym koncie może odnotować 315 wojaży za granicę do 56 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 8000 koncertów. Jako pierwszy polski studencki zespół folklorystyczny był zaproszony w 1974 r. do Kanady i Stanów Zjednoczonych Ameryki, gdzie koncertował 41 razy, w tym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku dochód z tego koncertu przeznaczony był na pomoc dzieciom Trzeciego Świata. Najdłuższe jak dotąd tournée artystyczne miało miejsce w 1967 r. po Francji i Szwajcarii: 72 dni pobytu, 18 tys. przebytych kilometrów, 67 koncertów, w tym 23 w paryskim teatrze „Bobino”. W 1980 r. w siedzibie UNESCO w Wiedniu Zespół brał udział w programie „Światło i ciemność” organizowanym pod patronatem UNESCO-UNICEF. Koncert ten był transmitowany przez telewizję na cały świat, a dochód prze- znaczony został na pomoc dzieciom Trzeciego Świata. Koncerty Zespołu transmitowane były przez Inter i Eurowizję oraz telewizyjno-radiowe programy lokalne wielu krajów na całym świecie. Zespół 4 razy występował przed Papieżem-Polakiem Janem Pawłem II w Castel Gandolfo (1979), Ypres (1985), Watykanie (1998) i Kijowie (2001). 13 maja 1985 r. w Edynburgu (Szkocja) Zespół spotkał się z gen. Stanisławem Maczkiem, dowódcą I Dywizji Pancernej walczącej o wyzwolenie Belgii i Holandii.
Zespół posiada ponad 20 godzin repertuaru obejmującego tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów. Prezentuje programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach. W 1988 r. Zespół reprezentował kontynent europejski na Międzynarodowym Festiwalu i uroczystym otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Seulu, skąd przywiózł 36 medali olimpijskich. Do licznych sukcesów kulturalnych Zespołu należy zaliczyć udział w programie artystycznym EXPO 1992 w Sewilli (Hiszpania), EXPO 2000 w Hanowerze (Niemcy), EUROGATE 2000 w Taipei (Tajwan), Holiday World 2001 w Pradze (Czechy). W latach 2004- 2010 Zespół wziął udział w międzynarodowym projekcie „Europejska Karawana Tańca”. Jest to unikalne teatralne przed- stawienie polegające na artystycznej współpracy, które zostało oparte na prezentacji własnego dorobku folklorystycznego krajów europejskich. Taneczny teatr został ukazany jako karawana podróżująca po Europie łącząca wdrażanie w życie tradycji i innowacji. W 2006 roku Zespół Tańca Ludowego UMCS odbył tournèe artystyczne po Kazachstanie i wziął udział w uroczystościach z okazji 70-tej rocznicy deportacji Polaków z Ukrainy i Białorusi do Kazachstanu. Zespół jest współobywatelem honorowym miast: Selçuk (Turcja) i Rexburg (USA).
Zespoł Tańca Ludowego „Perła” w Niemenczynie
Zespół Tańca Ludowego „Perła” powstał w Niemenczynie (Rejon Wileński) w 2004 r. Obecnie do 7 grup tanecznych uczęszcza prawie 160 tancerzy w wieku od 5 do 24 lat. Zespół jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów i turniejów tańca na Litwie. Repertuar „Perły” składa się z tańców polskich, litewskich, wileńskich, a także Zespół tańczy tańce różnych narodów Świata (ukraińskie, rosyjskie, łotewskie, białoruskie, gruzińskie, mołdawskie, włoskie). W roku 2016 zwyciężył w litewskim TV Show „Kadagys” (jałowiec), w którym udział brali największe uniwersyteckie zespoły z Litwy oraz zespół Łotwy. Podczas swojej aktywnej działalności zespół wielokrotnie odwiedził Polskę, Białoruś, Ukrainę, Bułgarię, Łotwę, a także Chorwację, Czechy, Macedonię, Węgry, Francję, Hiszpanię, Włochy i San Marino.
„IKUSGARRI” Folklore Ensemble Portugalete-Spain
IKUSGARRI (Euskal Dantza Toldea) powstał w 1967 r. w celu kultywowania folkloru Kraju Basków. Zespół wystąpił w Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii, Włoszech, Rumunii, Polsce oraz na Węgrzech. W Polsce (w Olecku) będą po raz drugi. Grupa zróżnicowana wiekowo, występują tancerze starsi i młodsi z czego są bardzo dumni. Zespół w swoim repertuarze ma tańce z różnych prowincji Kraju Basków. Występują w regionalnych strojach.
Zespół „Odessa”- Szkocja
Repertuary „Odessy” opierają się na szkockich melodiach i piosenkach połączone ze szkockim tańcem oraz opierające się na melodiach ludowych różnych krajów.
Członokwie zespołu:
1. Siōbān McGregor - Clarinet ( klrnet)
2. Annalie Irvine - Accordion , Vocals ( akordeon, wokal)
3. Shona Miller - Violin ( skrzypce )
4. Gus Dow - Percussion ( perkusja )
5. John Johnson - Bass ( kontrabas)
6. Harry Morton - Guitar ( gitara)
7. Jack Morton - Drums ( bębny)