Archiwum 2019 - 26. Przystanek Olecko
26. PRZYSTANEK OLECKO
Jest to sztandarowa impreza interdyscyplinarna naszego regionu, odbywająca się zawsze w drugiej połowie lipca. „Przystanek Olecko” to nazwa cyklu spotkań artystycznych, ekologicznych, rekreacyjnych i integracyjnych organizowanych od 1994 roku latem w Olecku.
„Przystanek Olecko” jest festiwalem, gdzie każdy może znaleźć właściwą dla siebie formę aktywności, ma szansę na poszerzanie własnej wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka, przyrodę, przestrzeń. Wszystko to odbywa się w miejscu, które nie pozostawia żadnych wątpliwości, że jest poezją, że się jest w miejscu poezji, że „Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba”.
W tym roku odbędzie się w dniach 15-21 lipca.
1 Gwiazda 26. Przystanku Olecko
Znamy już pierwszy zespół, ktróry wystąpi na tegorocznym 26. Przystanku Olecko!
Będzie to zespół ENEJ!
ENEJ to polski zespół muzyczny, reprezentujący szeroko rozumianą muzykę folkową z dodatkiem wielu innych gatunków, założony w roku 2002 w Olsztynie. Nazwa grupy wywodzi się od imienia głównego bohatera “Eneidy” Iwana Kotlarewskiego (będącej pierwszym dziełem napisanym w literackim języku ukraińskim) - Eneja, czyli wesołego kozaka podróżującego po świecie. Swój wielokulturowy i eklektyczny charakter zespół zawdzięcza niezwykle zróżnicowanej grupie muzyków, którzy go tworzą, pochodzą oni bowiem z przeróżnych środowisk muzycznych, od jazzu, czy klasyki po muzykę stricte etniczną. Sfera muzyczna nie jest jednak jedyną, w której wyczuć można silne zróżnicowanie, jest nią również pochodzenie członków kolektywu, Piotr i Paweł Sołoducha mają ukraińskie korzenie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali reprezentują pierwiastek polski. Całość spojona jest miłością do muzyki i wiarą w jej silnie jednoczący, ponadpodziałowy charakter, co sami muzycy często podkreślają przy każdej możliwej okazji.
Gatunek: muzyka alternatywna
Obecny skład zespołu:
Piotr (Lolek) Sołoducha – vocal, akordeon
Mirosław (Mynio) Ortyński – gitara basowa, vocal
Paweł (Bolek) Sołoducha – instrumenty perkusyjne
Jacek (Jaca) Grygorowicz – gitara elektryczna
Damian (Pinki) Pinkowski- saksofon
Kuba (Czaplay) Czaplejewicz - puzon
Łukasz (Długi) Przyborowski - trąbka
Kornel Kondrak - perkusja
Tutaj możesz obejrzeć zdjęcia z występu autorstwa Zbigniewa Malinowskiego
2 Gwiazda 26. Przystanku Olecko
Drugi zespół, ktróry wystąpi na tegorocznym 26. Przystanku Olecko - Strachy na lachy!
Strachy na Lachy (kiedyś Międzymiastówka Muzykująca Grabaż i Strachy na Lachy) – zespół muzyczny, utworzony w 2002 roku przez Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego oraz Andrzeja „Kozaka” Kozakiewicza.
Zespół na początku znany był jako Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze, jednak po ich pierwszym koncercie w Legnicy zespół zmienił nazwę na Grabaż i Strachy na Lachy i w składzie Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Andrzej „Kozak” Kozakiewicz, Longin „Lo” Bartkowiak i Mariusz „Maniek” Nalepa ruszył w pierwszą trasę koncertową. Po niej do grupy dołączyli Rafał „Kuzyn” Piotrowiak oraz Sebastian „Anem” Czajkowski, a sam zespół zmienił nazwę na Międzymiastówka Muzykująca Grabaż i Strachy na Lachy. Pod koniec 2003 roku ukazała się pierwsza płyta bandu, Strachy na Lachy. Na początku września 2005 decyzją lidera z nazwy zostaje usunięte słowo Grabaż i zespół otrzymał nazwę Strachy na Lachy. W tym samym czasie do zespołu oficjalnie został przyjęty nowy członek – Arkadiusz „Pan Areczek” Rejda, akordeonista. Po siedmiu latach – 15 grudnia 2012 roku – Arkadiusz Rejda opuścił zespół, który obecnie jest kwintetem. Podczas koncertów grupy na instrumentach klawiszowych grać będzie Tomasz „Tom Horn” Rożek, wieloletni współpracownik i realizator wszystkich płyt Strachów na Lachy.
Gatunek: rock alternatywny
Obecny skład zespołu:
Krzysztof „Grabaż” Grabowski – śpiew, gitara
Andrzej „Kozak” Kozakiewicz – gitara
Rafał „Kuzyn” Piotrowiak – perkusja
Longin „Lo” Bartkowiak – gitara basowa
Mariusz „Maniek” Nalepa – konga, gitara, harmonijka ustna, śpiew
Łukasz Sokołowski – klawisze
Tutaj możesz obejrzeć zdjęcia z występu autorstwa Zbigniewa Malinowskiego
3 Gwiazda 26. Przystanku Olecko
Kolejny zespół, ktróry wystąpi na tegorocznym 26. Przystanku Olecko - BIG CYC!
Założycielami zespołu byli Jacek Jędrzejak, Robert Rajewski, Jarosław Lis i Roman Lechowicz. Jednak zespół oficjalnie powstał w marcu 1988 roku, kiedy to w klubie II DS Uniwersytetu Łódzkiego Balbina na osiedlu akademickim „Lumumbowo” odbył się pierwszy koncert zespołu. Koncert zorganizowano jako swoisty happening, pod nazwą „Uroczysta akademia z okazji 75-lecia wynalezienia damskiego biustonosza”. Na imprezę zaproszono ogólnopolskie media (m.in. Teleexpress, radiową Trójkę), a teksty kabaretowe wygłaszał ówczesny student kulturoznawstwa UŁ Piotr Trzaskalski.
W 2018 zespół obchodził 30 lat istnienia. Jubileuszowy rok zespół zaczął od koncertów dla Polaków za granicą: we Frankfurcie nad Menem i Göteborgu oraz udziału w cyklu koncertów Punky Reggae Live. Potem były występy w Brukseli i Chicago, gdzie Big Cyc pojawił się na festiwalu Taste of Polonia. W Polsce grupa zagrała na festiwalach Igrzyska Rocka w Opolu, Pol And Rock Festival w Kostrzynie i Top of The Top w Sopocie.
Gatunek: Punk rock
Skład:
Jacek Jędrzejak (Dżej Dżej)
Jarosław Lis (Dżery)
Roman Lechowicz (Piękny Roman)
Krzysztof Skiba
Piotr Sztajdel (Gadak)
Marek Szajda (Maras)
Tutaj możesz obejrzeć zdjęcia z występu autorstwa Zbigniewa Malinowskiego
4 Gwiazda 26. Przystanku Olecko
Zespół LOMBARD powstał w 1981 roku w Poznaniu. LIDEREM ZESPOŁU LOMBARD JEST GRZEGORZ STRÓŻNIAK – kompozytor, aranżer, wokalista grający na instrumentach klawiszowych. To On od ponad 35 lat nadaje zespołowi pop-rockowy charakter, łącząc ekspresyjne gitarowe brzmienia z pełnym bogactwem możliwości instrumentów klawiszowych i elektroniki. Od 1999 roku wspólnie z wokalistką zespołu Lombard Martą Cugier stanowią niepowtarzalny duet na scenie i w życiu, od kilkunastu lat realizując swoje muzyczne marzenia.
W pierwszym dziesięcioleciu LOMBARD współpracował z wieloma instrumentalistami i dwiema wokalistkami. LOMBARD istniał w kilkunastu składach, najdłużej istniejący w historii tworzą: Marta Cugier - wokal, Grzegorz Stróżniak – lider, wokal, instr. klawiszowe, Daniel Patalas - gitara, Łukasz Frąckowiak - bas, Mirosław Kamiński - perkusja. Lombard nagrał kilkanaście płyt i wciąż zaskakuje swoich fanów kolejnymi muzycznymi odsłonami. Najnowsze to: DVD z wielokrotnie nagradzanym projektem multimedialnym „LOMBARD W HOŁDZIE SOLIDARNOŚCI - Drogi do wolności” (2008), bardzo osobista płyta „ShowTime” (2012) i jubileuszowa LOMBARD Swing (2016) stanowiąca muzyczny swingowow-rockowy eksperyment. Zespół wylansował wiele przebojów. Największe z nich to legendarne już "Przeżyj to sam" i dobrze znana "Szklana pogoda" oraz najnowsze „Deja’vu – to już było” czy „Musical”. Zespół w latach ’80 współpracował z zewnętrznymi tekściarzami: Jackiem Skubikowskim, Markiem Dutkiewiczem, Andrzejem Sobczakiem.
Dziś teksty dla zespołu Lombard pisze Marta Cugier. Lombard zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce i dla Polaków na całym świecie, gromadząc na nich rzesze publiczności. Koncerty zespołu Lombard przyciągają fanów muzyki wszystkich pokoleń. W 2016 roku zespół LOMBARD obchodził 35 rocznicę powstania z tej okazji przygotował projekt z towarzyszeniem Big Bandu i Orkiestry Kameralnej „MUZYKA BEZ GRANIC”. Największe przeboje zespołu Lombard w wersjach swingowych, jazzowych pokazuje wszechstronność wokalistów i muzyków zespołu. Lombard udowadnia na scenie, że muzyka nie ma granic i znów zaskakuje swoich fanów i krytyków.
Gatunek pop-rock, rock
Obecny skład zespołu
Grzegorz Stróżniak – śpiew, instrumenty klawiszowe
Marta Cugier – śpiew
Daniel Patalas – gitara
Łukasz Frąckowiak – gitara basowa
Mirosław Kamiński – perkusja
Tutaj możesz obejrzeć zdjęcia z występu autorstwa Zbigniewa Malinowskiego