Przystanek Olecko - 21. Przystanek Olecko

>> 21. Przystanek Olecko 2014
Przystanek Olecko od ponad dwóch dekad budzi emocje. Żaden Olecczanin nie przechodzi obok tego wydarzenia obojętnie. Każdy ma na jego temat swoje zdanie. Przystanek ma i zagorzałych fanów, którzy skreślają w kalendarzu dni do rozpoczęcia festiwalu i zaciekłych oponentów, czekających na najmniejszą wpadkę. Których przybędzie po 21 edycji? Oceńcie sami już teraz. Znamy pełny skład festiwalu.
Przystanek Olecko od początku był odpowiednim postojem dla melomanów. Tak będzie i w tym roku. 3 dni. 9 koncertów. Intensywne muzyczne doznania. Gwiazdy z najwyższej półki.
Ale Przystanek to w tym roku nie tylko muzyczna uczta. To również wernisaż wystawy grafiki Wojtka Dzieszkiewicza w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa i wystawa fotografii podsumowująca kilkumiesięczną pracę uczestników kursu ABC fotografii w Galerii „Na schodach”. Oprócz tego tradycyjnie – seria warsztatów, która zakończy się spektaklem plenerowym. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Przystanek Twórcze Dzieciaki – jeden z projektów tegorocznej Pomysłodajni – to propozycja idealna dla nich. Od 18 do 20 lipca dzieci i rodzice wezmą udział w zajęciach i warsztatach w przestrzeni miejskiej, które rozbudzą ich kreatywność. Będą wspólnie tworzyć zabawki, czytać i twórczo działać na trawie, brać udział w tekturowych zabawach małych architektów.
Program 21. Przystanku Olecko
18 lipca 2014 r./ piątek
11:00-12:15 – warsztat „Czytamy i twórczo działamy” (dla dzieci w wieku 6-8 lat) / polana PTTK
12:30 – Akcja „Namaluj Łosia – Króla Przystanku Olecko” (dla dzieci w wieku 4-8 lat) / polana PTTK
17:00 – wernisaż wystawy grafiki Wojtka Dzieszkiewicza / Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
19:00 – koncert zespołu Sztywny Pal Azji / Plac Wolności
20:30 – koncert zespołu Vavamuffin / Plac Wolności
22:00 – koncert zespołu Myslovitz/ Plac Wolności
19 lipca 2014 r. / sobota
11:00-12:30 – Warsztat tworzenia zabawek (dla dzieci w wieku 3-5 lat)/ polana przy Skate Parku
13:30-15:00 – warsztaty „Tekturowe zabawy – Mali architekci” (6-8 lat)/ polana przy Skate Parku
17:00 – wernisaż wystawy, efekt kilkumiesięcznej pracy uczestników kursu ABC fotografii/ Galeria „Na schodach”
19:00 – koncert zespołu Legarytmy / Plac Wolności
20:00 – koncert zespołu Kaliber 44 / Plac Wolności
21:30 – koncert zespołu Hey / Plac Wolności
20 lipca 2014 r. / niedziela / Festiwal Jednego Instrumentu - mistrzowie i wirtuozi gitary
11:00-12:30 – warsztat „Czytamy i twórczo działamy” (dla dzieci w wieku 3-5 lat) / polana PTTK
15:00 - spotkanie na Placu Wolności, wspólne ćwiczenia akordów do "Bicia gitarowego rekordu Olecka"
19:00 – koncert zespołu Starlight Searchers / Plac Wolności
20:30 – Koncert Leszka Cichońskiego / bicie gitarowego rekordu Olecka / Plac Wolności
21:45 – Koncert zespołu Jacek Królik Band / Plac Wolności
23:00 – widowisko plenerowe, finał oleckiego projektu „Kto tu rządzi” / rampa za kinem
Organizatorzy: ROK „Mazury Garbate”, Urząd Miejski Olecko
Sponsorzy: ZPU PRAWDA, Delphia Yachts, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku, Las Vegas
Patroni medialni: TVP Olsztyn, Głos Olecka, Radio 5, iolecko.com, niebywalesuwalki.pl
I jak oceniacie tegoroczne Przystankowe plany?

>> Uwaga! KALIBER 44 zamiast JAMAL
Na oleckiej scenie w piątek 19 lipca zamiast planowanego zespołu JAMAL wystąpi KALIBER 44.
Zmiana nastąpiła bez winy Organizatora.
Kaliber 44 – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Zaliczana do najważniejszych przedstawicieli gatunku w Polsce. Powstała w 1994 roku w Katowicach z inicjatywy braci Michała „Ś.P. Brata Joki” Martena i Marcina „Abra dAba” Martena. Wkrótce potem skład uzupełnił Piotr „Mag Magik I” Łuszcz. W 1998 roku po opuszczeniu składu przez Łuszcza formuła Kaliber 44 została rozwinięta o koncertową formację Baku Baku Skład, której członkami byli: bracia Martenowie, Maciej „WSZ” Gnatowski, Tomasz „CNE” Kleyff, DJ Bart, Sebastian „DJ Feel-X” Filiks oraz Piotr „Gutek” Gutkowski.
W 2003 roku formacja zaprzestała działalności, Marcin „Abra dAb” Marten rozpoczął solową działalność artystyczną. Jego starszy brat Michał podjął pracę zawodową, sporadycznie gościł także na płytach innych wykonawców. Natomiast Sebastian „DJ Feel-X” Filiks pozostał aktywnym członkiem krajowej sceny muzycznej. Nawiązał m.in. współpracę z Kapelą Ze Wsi Warszawa. W latach późniejszych zespół dał kilka koncertów, które nie stanowiły jednak o wznowieniu jego działalności. Ostatecznie 2013 roku doszło do oficjalnej reaktywacji grupy.
W szczytowym okresie działalności przypadającym na lata 1996-2000, grupa wydała trzy albumy studyjne pozytywnie oceniane przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Obok takich zespołów jak Molesta Ewenement, Slums Attack, czy Nagły Atak Spawacza K44 z dorobkiem ponad 150 tys. sprzedanych płyty należy do najpopularniejszych zespołów hip-hopowych w Polsce. Kaliber 44 powszechnie jest zaliczany do nurtu hardcore psycho rapu, gatunku, terminu ukutego przez sam zespół. Faktycznie jednak ów gatunek nigdy nie uległ wykształceniu.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kaliber_44

>> Prace Wojciecha Dzieszkiewicza w Galerii Prawdziwej Sztuki
W trakcie Przystanku w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa odbędzie się wyjątkowy wernisaż wystawy. Obejrzymy grafiki Wojciecha Dzieszkiewicza - olecczanina, grafika warsztatowego, laureata konkursów i uczestnik wystaw krajowych jak i międzynarodowych w dziedzinie grafiki, pomysłodawcy i koordynatora akcji wspólnego malowania „malujemy Olecko”, uczestnika pleneru malarskiego Vinarelli w Torgiano. Uzyskał dyplom magisterski z wyróżnieniem w dziedzinie grafiki warsztatowej, pracowni wklęsłodruku na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie. Został stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rektora UWM za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Przyjdźcie. Warto.
18 lipca 2014, godz. 17:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa

>> Bicie gitarowego rekordu Olecka
Apel do wszystkich gitarzystów, którzy wybierają się na Przystanek Olecko. Planujemy wraz z wirtuozem gitary - Leszkiem Cichońskim pobić gitarowy rekord Olecka. Wspólnie zagramy znany chyba wszystkim utwór "Hey Joe". Najpierw spotkamy się na Placu Wolności w niedzielę 20 lipca o godzinie 15:00, żeby wspólnie przećwiczyć akordy, rozruszać palce i struny. Bić gitarowy rekord już oficjalnie będziemy podczas koncertu Leszka Cichońskiego o godzinie 20:30. Liczymy na Was!

>> Przystanek Twórcze Dzieciaki
Ania, Asia, Monia i Łukasz – autorzy projektu tegorocznej edycji „Pomysłodajni” zadbają o to, żeby dzieci i rodzice mieli możliwość uczestniczenia w pasjonujących zajęciach twórczych podczas Przystanku Olecko. Proponują serię warsztatów i zajęć w przestrzeni miejskiej, dzięki którym dzieci rozbudzą swoją kreatywność i wraz z rodzicami będą tworzyć.
Warsztaty tworzenia zabawek. Pudła, opakowania, kolorowe kartki, wykałaczki i nożyczki staną się pretekstem do tworzenia, konstruowania i wymyślania własnych zabawek i zabaw. Uczestnicy stworzą kartonowe domy, zbroje rycerskie, zamki itp. Użyją przedmiotów, które można znaleźć w każdym domu i wykorzystać do zabawy, bez wydawania pieniędzy. Dzieci i rodzice zobaczą, że wiele przedmiotów znajdujących się w domu można wykorzystać do wspaniałej zabawy twórczej. Chcemy, by dzieci własnoręcznie konstruowały i ozdabiały zabawki, a następnie czerpały przyjemność i satysfakcję z zabawy nimi – mówią pomysłodawcy i organizatorzy akcji - Mamy również nadzieję, że zajęcia zainspirują rodziców do wspólnego z dziećmi tworzenia zabawek zamiast kupowania drogich, plastikowych gadżetów.
CZYTAMY I TWÓRCZO DZIAŁAMY. Podstawą do działań twórczych stanie się bajka, baśń, bądź wiersz które rozbudzą dziecięcą wyobraźnię i twórcze myślenie. Będą to zagadki, historyjki, układanki, rymowanki i zabawy ruchowe. Uczestnicy będą korzystać z różnych przedmiotów, które staną się dla nich inspiracją do działania, np. pudełeczek, patyczków, spinaczy czy piór.
TEKTUROWE ZABAWY – mali architekci.Podczas warsztatów dzieci zmienią się w małych budowniczych i będą projektować domy. Przy pomocy prostych materiałów zbudują model miasta, po którym będzie można się poruszać. Tym sposobem dzieci poznają zagadnienia związane z architekturą najbliższego otoczenia – domu i miasta. Dzięki warsztatowej – praktycznej formie zajęć, uczestnicy dowiedzą się, jak funkcjonuje budynek i miasto. Projektowanie i budowanie rozwijają u dzieci wyobraźnię przestrzenną, kreatywność oraz zdolności manualne. Zapraszają do dialogu z architekturą. Uczą pracy w grupie i wyrażania własnego zdania.
Gdzie to będzie?
Spotkania będą odbywały się na trawie w otwartej przestrzeni: na polanie koło nad jeziorem koło Skate Parku i przy starym budynku PTTK, koło wiewiórczej ścieżki. W przypadku brzydkiej pogody, zajęcia przeniesione zostaną do budynku ROK.
Kiedy?
18 lipca /piątek/ polana PTTK/ przy wiewiórczej ścieżce
11:00-12:15 – Czytamy i twórczo działamy (6-8 lat)
12:30 – Akcja „Namaluj Łosia – Króla Przystanku Olecko” (4-8 lat)
19 lipca /sobota/ polana przy Skate Parku
11:00-12:30 – Warsztat tworzenia zabawek (3-5 lat)
13:30-15:00 – Tekturowe zabawy – Mali architekci (6-8 lat)
20 lipca/niedziela/ polana PTTK, przy wiewiórczej ścieżce
11:00-12:30 – Czytamy i twórczo działamy (3-5 lat)
Jak można się zapisać?
Wystarczy wypełnić formularz na stronie www.przystanekdzieciaki.pl Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy ruszają 2 lipca 2014. Udział w zajęciach jest bezpłatny.