Archiwum 2011 - Kalendarz wydarzeń 2011 - wrzesień 2011
1 września - spotkanie z ks. Jarosławem Wiśniewskim
godz. 18.00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na spotkanie z ks. Jarosławem Wiśniewskim i jego książką „Walka z wiatrakami”, która opowiada o jego pobycie na Syberii.
Ksiądz Jarosław Wiśniewski - misjonarz pracujący na Wschodzie - był przez pewien czas związany z Oleckiem. Szukając swego miejsca na ziemi trafił do naszego miasta, gdzie uczył się w Studium Nauczycielskim. Jest autorem wielu artykułów, wspomnień, wierszy. Wydał książki „Człowiek znikąd” i „Walka z wiatrakami”. Pełnił posługi misyjne w Rosji, Kazachstanie, Japonii, Chinach i na Ukrainie. Obecnie przebywa w Uzbekistanie. W trakcie krótkiego urlopu w Polsce zdecydował się odwiedzić Olecko, miasto swojej młodości.
Chętni mogą podarować zabawki dzieciom w Uzbekistanie. Darczyńców prosimy o zabawki lekkie ze względu na ograniczone możliwości transportu lotniczego. Zabawki można przekazać zaraz po spotkaniu.
Na spotkanie zapraszają: Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku, Stowarzyszenie Kulturalne "Przypisani Północy", Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Oleckiej i Tygodnik Olecki.
Wstęp wolny.
Olecka Izba Historyczna
Budynek Urzędu Miejskiego w parku, pierwsze piętro.
9-11 września - warsztaty teatralne
Zapraszamy na warsztaty teatralne, które poprowadzi Piotr Filonowicz.
"Piotr Filonowicz stworzył i prowadzi warsztaty teatralne Akademii Sztuki i Kultury. Jest absolwentem Akademii Teatralnej, założycielem Teatru 108, Teatru Drzewo Peruna oraz Teatru Linia Nocna, gdzie prowadzi warsztat aktorski, tworzy spektakle, Wieczory Teatralne, organizuje podróże artystyczne (Litwa, Ukraina, Kazachstan) i obozy teatralne. Brał udział w licznych warsztatach teatralnych (ostatnio: International School of Theatre Antropology pod kierunkiem Egenio Barby oraz warsztaty Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, Pontedera). Piotr Filonowicz jest także autorem realizowanych w teatrze scenariuszy (Arkadia 1998, Finistère 1999, Bliskość ziemi 2000, Drohobycz 2001, Siódma Scena Ślubów 2002, Wskrzeszenie 2003). Publikował eseje o Rilkem, Prouście, Schulzu, Wyspiańskim." - źródło: http://warsztaty-aktorskie.home.pl
Zapisy na warsztaty prowadzi sekretariat Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku.
Ilość miejsc ograniczona.
Terminy spotkań:
piątek - godz. 17.00-21.00
sobota - godz. 11.00-14.00, 15.30-18.30
niedziela - godz. 11.00-14.00, 15.30-18.30
Koszt trzydniowych warsztatów - 60 zł od osoby.
11 września - festyn dożynkowy
"Międzygminne Święto Plonów – Olecko 2011"
10.00 - uroczysta Msza Święta w Kościele N.M.P Królowej Polski w intencji rolników i strażaków
11.00 - przemarsz korowodu dożynkowego na centralny plac w Olecku – Plac Wolności
11.30 - uroczyste otwarcie "Międzygminnego Święta Plonów – Olecko 2011"
11.40 - Agapa (dzielenie się chlebem z tegorocznych zbiorów)
12.00 - wręczenie odznak "Zasłużony dla rolnictwa"
12.20 - prezentacja wieńców dożynkowych (ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród ok. godz. 15.00)
12.30 – 19.00 – festyn dożynkowy, w tym:
- koncert Miejskiej Orkiestry Dętej,
- popisy uczestników festynu „Raz na ludowo”,
- występy artystyczne: Chór „Oleckie Echo”, Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, Zespół Pieśni i Tańca Warmia, Sportowy Klub Tańca Towarzyskiego PROMENADA, Zespoły "Jarka" i "Prząśniczki",
- lekcja folkloru,
- prezentacja stoisk z rzemieślnictwem ludowym - pokazy starych zawodów,
- wystawa maszyn rolniczych,
- stoiska promocyjne firm i organizacji działających w obszarze rolnictwa,
- konkursy dożynkowe z nagrodami,
- stoiska z jadłem chłopskim, degustacja potraw regionalnych dla uczestników dożynek.
15 września - spotkanie "Z książką i historią"
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Z książką i historią". Tym razem będziemy rozmawiać o "Małej antologii mazurskiej" Wojciecha Marka Darskiego.
Antologia została wyróżniona główną nagrodą na VI Oleckim Czerwcu Poetyckim w 1983 roku. Jest ona poetyckim zapisem wędrówki autora po ewangelickim cmentarzu w małym mazurskim miasteczku. Z epitafiów na starych nagrobkach dawnych mieszkańców Darski odczytuje ich losy.
Wstęp wolny.
19 września - edukacja teatralna
godz. 9.00, 11.00, 13.00, sala kina "Mazur"
Spektakl o tematyce ekologicznej "Opowieści smutnej rzeki" zostanie zaprezentowany zamkniętych grupom szkolnym z gminy Olecko.
Szczurek Obżartulek i lalka Zuzia wybierają się na na wycieczkę do lasu. Nieoczekiwanie będą musieli stawić czoła zbliżaj się katastrofie ekologicznej... Czy uda im się ocalić świat? O tym widzowie przekonają się oglądając spektakl przygotowany przez Teatr Pozytywka w wykonaniu Katarzyny Farbaniec, Katarzyny Mikurdy i Agaty Modrzejowskiej.
Czas trwania - ok. 60 minut.
Organizatorzy: Urząd Miejski w Olecku i Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku