Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum 2011 - Kalendarz wydarzeń 2011 - grudzień 2011

1 grudnia - obchody jubileuszu 40-lecia szkoły muzycznej w Olecku

godz. 16.00, sala kina „Mazur”

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Ignacego J. Paderewskiego w Olecku zaprasza na jubileusz 40-lecia istnienia szkoły.
O historii szkoły...

6 grudnia - obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

godz. 17.00, sala kina „Mazur”

Stowarzyszenie „Pomarańcza” w Olecku, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Olecku zapraszają wszystkich mieszkańców Olecka na obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Mikołajki dla dzieci

>> Mikołajki dla dzieci

6 grudnia 2011 r.
godz. 9:00-11:00 – bajka dla dzieci „Miś Yogi” – sala kina „Mazur”, wstęp 5 zł
godz. 17:00 – Mikołajkowe zajęcia plastyczne – świąteczne witraże
– Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa, wstęp wolny

10 grudnia 2011 r.
godz. 13:00 – Mikołajkowe spotkania w zaczarowanym świecie bajek – Miejsko Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku, wstęp wolny
Szczegóły pod nr telefonu - (87) 520 20 59
galeria

9-10 grudnia -

>> 9-10 grudnia - "Poezji Gram" - oleckie zderzenia ze słowem i dźwiękiem

Program:
9.XII.2011 r.
godz. 19:00, sala kina "Mazur"

- koncert „Zbiór porannych bzdur” - Dominika Barabas
- koncert „Noc z Wertyńskim” - Olena Leonenko

10.XII.2011 r.
godz. 19:00, sala kina "Mazur"

- koncert „Jak ze źródła” - Przemysław "Śledziuha" Śledź i Piotr Woźniak
- koncert duetu rodzinnego Andrzeja Sikorowskiego i jego córki Mai Sikorowskiej

Bilet jednodniowy: 30 zł
Karnet: 45 zł

Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku "Mazury Garbate"

Dominika Barabas – Zbiór porannych bzdur

Odważnie czerpiąca z różnych stylistyk kompozytorka, autorka tekstów, a przede wszystkim wielokrotnie nagradzana wokalistka – m.in. finalistka II edycji programu Must Be The Music, zdobywczyni Nagrody Dziennikarzy na 44. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i laureatka Nagrody Głównej 26. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie – zjednała sobie szeroką publiczność niezwykłym magnetyzmem i naturalnym sposobem bycia na estradzie. Artystka podzieli się ze słuchaczami swą głęboką wrażliwością muzyczną w solowym recitalu, w którym przemyśleniom na temat codzienności będzie towarzyszył na przemian akompaniament fortepianu i gitary.

[…] zapamiętałem właśnie ją. Miała charyzmę. Styl i urodę pięknej izraelskiej komandoski; lekko nonszalancki, wpół niedbały ton głosu o niezapomnianym zamglonym brzmieniu; zaskakującą przy tym nieśmiałość i świetną muzykę [...] Ma przed sobą już tylko Światło. Przed nią wielkie wyzwania. Przed nami – jej kolejne znakomite utwory.
Marcin Kydryński, dziennikarz muzyczny

Olena Leonenko – Noc z Wertyńskim

Odznaczona Medalem Gloria Artis, pochodząca z Kijowa pieśniarka wraz z wybornym kompozytorem Rafałem Kulczyckim przeniosą widownię w nastrojowy i sentymantalny klimat melodii spod znaku słynnego Pierrota lat 20. Olena Leonenko, od lat zafascynowana romansem rosyjskim, stworzyła jeden z najbardziej oryginalnych spektakli muzycznych. Olena śpiewa i opowiada, cytuje fragmenty listów i pamiętnika. Śladami Wertyńskiego udamy się wraz z nią w podróż z Petersburga do Paryża, z Nowego Jorku do Szanghaju. Spotkamy Marlenę Dietrich i Chaplina, Józefa Piłsudskiego i Józefa Stalina.

Jak się chce kogoś pochwalić, pisze się, że to „polski Beckett”, „polska Bridget Jones” albo „polska Edith Piaf”. To nie działa w drugą stronę. Zjawisko Olena Leonenko nie wymaga żadnych podpórek. Ktoś taki pojawia się raz na wiele lat. Olena śpiewa czasem po polsku, czasem po rosyjsku. To nie ma większego znaczenia, bo tak naprawdę śpiewa w języku uniwersalnym, który nazywa sie „uczucie”.
Janusz Głowacki, pisarz

Piotr Woźniak i Przemysław Śledziuha Śledź – "Jak ze źródła"

Wszechstronni, biorący udział w rozmaitych projektach muzycy zaprezentują recital złożony z autorskich wersji polskich piosenek z początku lat 70., wykonywanych m.in. przez Marylę Rodowicz, Tadeusza Woźniaka, Marka Grechutę, Skaldów i innych. W eksperymentalnych interpretacjach i akustycznych aranżacjach piosenki te zyskują folkowy charakter, bliski sercom obu artystów. Jak ze źródła to połączenie dwóch muzycznych światów, dwóch osobowości: lirycznego, wrażliwego na szczegół i skupionego Piotra oraz żywiołowego i nadpobudliwego muzycznie Przemka. Energetyczną atmosferę łamiącego schematy występu zapewnia duet mocnego, wyrazistego głosu i wirtuozerskich gitarowych „koronek”, przeplatanych rockowymi akcentami i muzycznymi cytatami niespodziankami.

Dwie gitary oraz ciepły głos Woźniaka, pozwoliły widowni przenieść się w krainę znanych ballad oraz utworów piosenkarza. Zagrane przez nich przeboje, w nowych, „pastelowych” aranżacjach, pokazały wrażliwość oraz pomysłowość muzyków, którzy w tym co robią, oferują zupełnie nową jakość i podejście do tematu.
Piotr Keil, dziennikarz

Duet rodzinny Andrzeja Sikorowskiego i córki Mai Sikorowskiej

Andrzej Sikorowski to urodzony w Krakowie w 1949 roku, absolwent wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Piosenki pisze od 40 lat. Lider zespołu "Pod Budą", autor wszystkich jego tekstów, większości kompozycji.Współpracuje także z innymi wykonawcami m.in. z Marylą Rodowicz i Grzegorzem Turnauem.
Maja Sikorowska to krakowska wokalistka, śpiewająca także po grecku. Ma za sobą kilka lat pracy estradowej z zespołem Pod Budą a także ze swoim ojcem, Andrzejem Sikorowskim, z którym nagrała trzy płyty: „Kraków –Saloniki” (2005 rok, EMI Music Poland - płyta nominowana do nagrody Fryderyka), „Sprawa rodzinna” (2011 rok, EMI Music Poland) oraz okazjonalne wydawnictwo z pastorałkami i kolędami - „Śniegu cieniutki opłatek” (2006 rok). Śpiewa piosenkę literacką, podawaną w różnych konwencjach - od ballady po blues rocka, głównie w języku polskim.
http://www.andrzejsikorowski.pl/

Recenzje koncertów
galeria

16 grudnia - wernisaż wystawy fotografii oraz prezentacja książki Małgorzaty Bojarskiej-Waszczuk

>> 16 grudnia - wernisaż wystawy fotografii oraz prezentacja książki Małgorzaty Bojarskiej-Waszczuk

godz. 17.00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. A. Legusa

Małgorzata Bojarska-Waszczuk ukończyła studia z wyróżnieniem w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się rysunkiem, fotografią, grafiką warsztatową i projektową, uprawia malarstwo. Jest autorką licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, prezentowanych w całej Polsce oraz we Włoszech. Bierze udział w wielu prezentacjach, konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2007 roku została wyróżniona Stypendium Rady Miasta Olsztyn oraz Stypendium Artystycznym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wernisaż wystawy „Kamienie. Drogowskazy na dawnych traktach” oraz prezentacja książki Małgorzaty Bojarskiej-Waszczuk(„Kamienie. Świadkowie i strażnicy. Drogowskazy na dawnych traktach”) są efektem projektu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który objął wykonanie inwentaryzacji i dokumentacji starych kamiennych drogowskazów Warmii i Mazur.

Obiekty, będące zabytkiem dawnej infrastruktury drogowej, są charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego i interesującym wyróżnikiem regionu. Ze względu na swą wartość historyczną, kulturową i estetyczną zasługują na szczególną uwagę. Prezentowane na wystawie fotografie pokazują rzeźbiarską urodę inwentaryzowanych obiektów. Autorka umiejętnie uwypukla formę i strukturę kamienia, detal oraz inspirujące działanie światła. Fotografie przywodzą na myśl dalekie od rzeczywistej funcji słupów skojarzenia, kamienie przypominają menhiry, stelle, słupy totemiczne.

Organizatorzy: Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”,
Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów Plastyków

Fotografie z wernisażu

1 2 >>