Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum 2011 - Kalendarz wydarzeń 2011 - grudzień 2011

16 grudnia - spektakl

>> 16 grudnia - spektakl "Śnienie" teatru Amalgat

godz. 18.00, sala Teatru AGT

Zapraszamy na spektakl teatralny "Śnienie" w wykonaniu grupy "Amalgat" działającej w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku. Pomysł na przedstawienie wyrósł z myślenia o teatrze magicznym i tajemniczym. "Śnienie" przenosi widza w inny świat - świat snu, który nie rządzi się prawami logiki, gdyż królują w nim oniryzm i luźne skojarzenia. Warto zaznaczyć, że scenariusz powstał dzięki pracy całego zespołu.

Wstęp - 5 zł

Reżyseria: Agnieszka Śnieżyńska
Światła: Kamil Fidler
Występują:
Justyna Pławska
Milena Hośćiłło
Anna Ishizaka
Emi Ishizaka
Kaja Gierszewska
Agata Rutkowska
Julia Sinderewicz
Julia Sienkiewicz

przeczytaj recenzję
galeria

22 grudnia - pokaz drugiej części filmu "Muzeum Ziemi Ojczystej"

godz. 17:00, siedziba Oleckiej Izby Historycznej

Serdecznie zapraszamy na prezentację drugiej części filmu „Muzeum ziemi ojczystej” (Heimatmuseum) zrealizowanego wg powieści Siegfrieda Lenza pod tym samym tytułem.

Światowa prapremiera filmu „Muzeum Ziemi Ojczystej”, w oryginalnej wersji językowej, odbyła się w 1988 roku w Ambasadzie Niemieckiej w Warszawie. W Niemczech ten trwający 331 minut obraz pokazano w trzech częściach w telewizji ARD. Drugą premierę w Polsce, w listopadzie ubiegłego roku, zorganizowało Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Ełk XXI” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku. Organizatorzy dodali, do starannie wybranych fragmentów tworzących zamkniętą opowieść, polską ścieżkę dźwiękową. Kolejny, trzeci w Polsce pokaz filmu „Muzeum Ziemi Ojczystej” odbył się w Oleckiej Izbie Historycznej 10 grudnia.

Teraz zapraszamy Państwa na drugą część filmu, która pokazuje losy młodych bohaterów epopei, połączonych miłością, Zygmunta i Edith. Akcja rozpoczyna się w okresie międzywojennym, a tłem wielu wydarzeń jest druga wojna światowa wraz z jej tragicznym dla Mazur i ich mieszkańców, epilogiem.

wstęp wolny

24 grudnia - występ Miejskiej Orkiestry Dętej

W trakcie Pasterki, która odbędzie się o godzinie 22:00 w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny zagra Miejska Orkiestra Dęta. Bez wątpienia ten występ wprawi nas w jeszcze bardziej świąteczny nastrój. Podniosłość atmosfery tego dnia dodatkowo podkreśli fakt, że orkiestra zaprezentuje się w nowych, profesjonalnych strojach.

29 grudnia - spotkanie z profesorem Wojciechem Łukowskim

godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna, Plac Wolności 1

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z profesorem Wojciechem Łukowskim pt.
Mazury: Od Muzeum Ziemi Ojczystej do Cudu Natury

Mieszkańcy Mazur postrzegają swój region jako coś wyjątkowego. Mają przy tym niemal nieprzezwyciężalny kłopot z odnalezieniem odpowiedzi, kim są na Mazurach? Szczególnie, gdy z pewnego dystansu przyglądamy się bardziej wnikliwie temu, jak o sobie mówią, jak piszą, wreszcie w jaki sposób traktują przestrzeń, szczególnie w jej symbolicznym wymiarze. Można odnieść wrażenie, że z jednej strony wierzą w cudowność Mazur, a z drugiej tworzą przestrzeń niespójną symbolicznie. Co o nas mówią nasze ambicje zmierzające w stronę Cudowności Mazur? Co zrobiliśmy i co nadal robimy z naszą krainą w codziennej krzątaninie, w odświętnych odsłonach? Czy zdajemy sobie sprawę z miejsca Mazur w globalnym świecie? Czy nie możemy żyć bez Obcych, którymi w naszym przypadku są głównie turyści, może jednak nadal Niemcy - dawni gospodarze? A może obcość jest w nas samych?
Profesor Wojciech Łukowski zaprosił do dyskusji dr Stefana Marcinkiewicza z Ełku i Ewę Kozłowską z Olecka

<< 1 2