Archiwum 2013 - Kalendarz wydarzeń 2013 - wrzesień 2013

>> 7 września - Narodowe Czytanie
godz. 16:00, Plac Wolności
Zapraszamy na drugą edycję Narodowego Czytania ogłoszoną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
W zeszłym roku czytany był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, w tym roku w całej Polsce publicznie odtwarzane będą utwory Aleksandra Fredry. W Olecku akcję organizuje Regionalny Ośrodek Kultury. Na Placu Wolności uczniowie większości szkół i przedszkoli z naszej gminy odczytają fragmenty utworów Fredry. Usłyszymy m.in. "Bajkę o sowie", "Dwa koguty", "Autobiografię", "Trzeba by", "Żonę" i "Cygana i Babę". Pomiędzy czytaniami o swoim życiorysie opowie sam Aleksander Fredro, w którego rolę wcieli się Roman Karsztun.
W tym roku uczestników czytania czeka dodatkowa niespodzianka - pamiątkowy stempel, który będzie można odbić na przyniesionych przez uczestników książkach z utworami Aleksandra Fredry.
galeria

>> 13 września - wernisaż poplenerowej wystawy malarstwa
godz. 17:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
W Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa zagości nowa wystawa. Tym razem zaprezentujemy pokłosie plenerów malarskich, które odbyły się w Polsce i na Litwie. Wzięli w nich udział tacy artyści jak: Juozas Pranskevicius, Jolanta Teiserskyte-Stoskiene, Jolanta Sneżko, Alexandras Vozbinas, Svejunas Armonas, Julia Tarnowska, Maria Zimnowoda, Piotr Dondajewski czy Ewa Letki. Plenery zostały zorganizowane przy współpracy Polskiego Związku Artystów Plastyków z Litewskim Związkiem Plastyków. O osobistych doświadczeniach z plenerów malarskich opowie nam Piotr Dondajewski - mrągowski artysta, grafik, prezes Polskich Artystów Plastyków na Warmii i Mazurach. Zapraszamy!

>> 14 września - spotkanie z ks. Julianem Żołnierkiewiczem
godz. 16:00, nowa siedziba Izby Historycznej, II piętro, budynek ROK
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają na spotkanie z księdzem Julianem Żołnierkiewiczem pt. Moje szkolne lata w Olecku. Julian Żołnieriewicz, ksiądz, infułat Archidiecezji Warmińskiej, archiprezbiter olsztyński, doktor socjologii, w latach 1946 do 1951 pobierał nauki w szkole ogólnokształcącej w Olecku. Po zdanej maturze wyjechał na studia filozoficzne i teologiczne, które podjął na Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie. Po wyświęceniu w 1956 roku osiadł w Ełku, gdzie był do 1959 roku wikariuszem w kościele św. Wojciecha. Związany już zawsze w Warmią i Mazurami spełniał wiele ważnych funkcji religijnych i społecznych.
Do Olecka Julian Żołnierkiewicz przyjechał w sierpniu 1946 roku jako repatriant ze Wschodu, ur. się
w powiecie nowogródzkim, wraz z rodzicami i rodzeństwem. W mieście nad Legą spędził kilka młodzieńczych lat, gdy kształtuje się charakter, budzi ciekawość świata, buduje osobowość. Zawiązane wówczas więzi przyjaźni i przywiązanie do miejsca przeżytej młodości przetrwały do dziś.
Zapraszamy na opowieść o Olecku i ludziach sprzed lat.
Wstęp wolny

>> 15 września - Święto Plonów - dożynki gminne 2013
Dożynki gminne odbędą się w Olecku w niedzielę, 15 września na placu w centrum miasta. Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców do wspólnego świętowania. Będą konkursy, dobre jedzenie i zabawa przy muzyce ludowej. Oby pogoda dopisała!
PROGRAM
10.00-11.00 – uroczysta Msza św., kościół p.w. NMP Królowej Polski
11.00-11.20 – korowód wokół Placu Wolności
11.20-11.30 – uroczyste otwarcie Święta Plonów
11.30-12.30 – występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Olecka
12.30-13.30 – występy grup dziecięcych
13.30-14.30 – Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”
14.30-15.30 – Zespół Pieśni i Tańca z Ostrołęki
15.30-16.00 – konkursy dożynkowe
16.00-16.40 – występ zespołu ludowego ze Świętajna
16.40-17.20 – zespół ludowy z Raczek „Raczkowiacy”
17.20-18.00 – Zespół Pieśni „Oleckie Echo”
11.00-18.00 – festyn dożynkowy:
- prezentacja stoisk z rzemiosłem ludowym
- lekcja folkloru
- wystawa maszyn rolniczych
- stoiska promocyjne firm i organizacji działających w obszarze rolnictwa
- stoiska z jadłem chłopskim
- degustacja potraw regionalnych
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, realizowana w ramach Programu Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, Oś 4 „Leader” działanie 413 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” w zakresie małych projektów. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
galeria

>> 16-17 września - spektakl teatralny "Zabawa" teatru HOC LOCO
godz. 12:00, sala Teatru AGT, wstęp - 5 zł - edukacja teatralna dla grup zorganizowanych.
"Zabawa" jest jednoaktowym dramatem opowiadającym o tym, jak trzech "parobków" o tajemniczych imionach B, S i N wdzierają się do starej świetlicy, w której miała odbyć się zabawa. Okazuje się, że nie znajdują w niej nic, oprócz oparów wczorajszych tańców. Bohaterowie próbują zmienić zastaną sytuację – postanawiają sami sobie sprawić rozrywkę.
Co stanie się, gdy zamiast trzech aktorów pojawią się na scenie trzy aktorki? Spektakl jest nie tylko próbą zmierzenia się z utworem, w którym występują mężczyźni, ale także szansą na wykreowanie trzech, autonomicznych, żeńskich postaci. Praca nad dramatem skupiła się głównie na szukaniu w męskich, kompletnych bohaterach sztuki Mrożka punktu, który otworzyłby drogę do konstrukcji żeńskiej postaci.
Jest jednak element, który spaja bohaterów Mrożka z postaciami HOC LOCO – silne pragnienie rozrywki. Czy chęć zabawy trzech kobiet-parobków, nie grzeszących inteligencją i bystrością umysłu, jest równie silna, zwierzęca i czasami niebezpieczna jak u Mrożkowskich "parobków" płci męskiej? To się okaże na scenie.