Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum 2013 - Kalendarz wydarzeń 2013 - październik 2013

4 październik - Pocztówka z Olecka

>> 4 październik - Pocztówka z Olecka

godz. 17:00, sala AGT, udział bezpłatny

Metoda decoupage staje się coraz bardziej popularna. Za pomocą cienkich chusteczek, kleju i lakieru można tworzyć fantazyjne wzory na biżuterii, pojemnikach, a nawet meblach. 4 października będzie można nauczyć się pracy tą techniką poprzez tworzenie wielkiej „Pocztówki z Olecka”. Oprócz nauki pracy metodę decoupage będzie również okazja do integracji. Mieszkańcy Olecka nad pocztówką w wersji max będą wspólnie pracować. Zapraszamy całe rodziny!

Akcja „Pocztówka z Olecka” odbędzie się w ramach projektu „Pomysłodajnia” dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013”. Pomysłodawcą inicjatywy jest Jakub Dziubiński.

Zobaczcie zdjęcia galeria

5 października - Olecki Stół Rękodzielniczy

>> 5 października - Olecki Stół Rękodzielniczy

godz. 10:00, hol kina „Mazur”, udział bezpłatny

„Pomysłodajnia” rusza pełną parą. Cały październik będzie obfitował w wydarzenia, które od początku do końca wymyślili mieszkańcy miasta i gminy Olecko. Zbliża się jedno z nich.

„Olecki Stół Rękodzielniczy” to inicjatywa pochodzącej z Olecka Pauliny Omilianowicz, która udowodni, że unikatowa biżuteria czy niepowtarzalne dodatki do domu nie zawsze muszą kosztować majątek. Wystarczy opanować podstawy sztuki rękodzieła.

Biorąc udział w akcji „Olecki stół rękodzielniczy”, mieszkańcy Olecka będą mogli dowiedzieć się, jak zrobić coś z niczego, stworzyć przepiękną biżuterię z wełny czesankowej, zrobić drewniane breloczki, czy autorskie torby ekologiczne. Wykorzystując techniki filcowania na mokro i sucho, decoupagu, batiku, wikliny i recyclingu wykonać niepowtarzalne przedmioty idealne na prezent, czy do ozdoby własnego domu. Wszystkie niezbędne materiały znajdziecie na miejscu. Dostaniecie wiele praktycznych porad od specjalistów z każdej z dziedzin. Wystarczy przyjść i spróbować swoich sił.

Skąd wziął się pomysł na taką inicjatywę? Idea "czegoś z niczego" obecnie jest bardzo na topie. Coraz częściej promuje się postawy proekologiczne w mediach, plastikowe i kartonowe tworzywa zastępowane są wyrobami z recyklingu, a w lipcu weszła w życie ustawa śmieciowa. Olecki Stół Rękodzielniczy to działanie mające na celu zmniejszenie zjawiska konsumpcjonizmu i przyczyniające się do promocji ekologii w naszym mieście – opowiada pomysłodawczyni akcji Paulina Omilianowicz - Dzięki poznaniu technik filcowania, decoupage i innych uczestnicy będą mogli odkryć, że świetną biżuterię, przedmioty domowego użytku i co najważniejsze - prezenty dla bliskich można stworzyć z półproduktów znajdujących się w zasięgu ręki! Do udziału zapraszamy wszystkich tych, którym wczesna jesień daje się powoli we znaki – zachęca Pani Paulina – wspólnie zasiądziemy przy Oleckim Stole Rękodzielniczym i wyczarujemy naprawdę oryginalne rzeczy. Do Państwa dyspozycji będzie wiele interesujących półproduktów, które będzie można ozdobić wedle własnego uznania, a następnie zabrać do domu. Formuła „Hand made” jest niewyczerpana. Paulina Omilianowicz ma już pomysły na kolejne akcje m.in. spotkanie, podczas którego nauczymy się robić domowe kremy, balsamy, mydła i peelingi.

Akcja Olecki Stół Rękodzielniczy odbędzie się w ramach projektu „Pomysłodajnia” dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013”.

Zobaczcie zdjęcia: galeria

5-11 października - Warsztaty fotografii analogowej metodą otworkową

>> 5-11 października - Warsztaty fotografii analogowej metodą otworkową

Interesujesz się fotografią? Chcesz poznać tajniki fotografii analogowej, nauczyć się wywoływać zdjęcia w ciemni? Weź udział w warsztatach! Skonstruujesz swój własny aparat otworkowy, wejdziesz do przerobionego na aparat busa, aby dosłownie „od środka” zobaczyć jak on funkcjonuje, pod okiem specjalistów będziesz uwieczniał otaczającą cię rzeczywistość, a twoje najlepsze prace będą miały szanse znaleźć się na wystawie kończącej warsztaty. Nie przegap okazji!

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia należy przesyłać na adres promocja@przystanek.pl. Liczba miejsc jest ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń.

Program warsztatów:

SOBOTA (5.10.2013):

10:00-11:30 (sala AGT ) - Wykład dotyczący zagadnień związanych z fotografią analogową, otworkową, opatrzony przykładowymi pracami wykonanymi tą techniką. Wykład będzie miał charakter otwarty.

12:30-14:00 (Plac Wolności)
- Wszystkich słuchaczy, po wykładzie, zapraszamy do możliwości znalezienia się we wnętrzu kamery otworkowej, która powstanie w wyniku wyciemnienia busa i zamontowania w nim obiektywu - otworka. Każdy uczestnik będzie miał szanse na dogłębne zrozumienie procesu powstawania obrazu.

15:00-19:00 (sala AGT) - Po zapoznaniu się z zasadą działania aparatów otworkowych przyszedł czas na samodzielne wykonanie takiej kamery. Uczestnicy warsztatów będą mogli pobudzić zmysł projektowania i zastosować zdobytą wiedzę wykonując własnoręcznie kamerę otworkową. Do jej realizacji można wykorzystać odzyskane materiały: puszki, kartony, opakowania.

19:00-20:30 (sala AGT) - wykład Radosława Krupińskiego dotyczący historii fotografii północno-wschodniej Polski.

NIEDZIELA (6.10.2013):

10:00-14:00 (sala AGT/ plener) - Kolejny dzień warsztatów, w którym skupimy się na robieniu zdjęć. Wszyscy uczestnicy, którzy wykonali własne otworki ruszają w plener, aby wypróbować swoje minimalistyczne aparaty. W ciągu czterech godzin przewidzianych na fotografowanie, będą kilkunastominutowe spotkania, w celu wyjaśnienia napotkanych wątpliwości, bądź wyposażenia aparatu w nowy papier fotograficzny.

16:00-19:00 (sala AGT )- spotkanie w ciemni. Każdy uczestnik będzie mógł wywołać zdjęcia wykonane podczas porannego pleneru.

PONIEDZIAŁEK – ŚRODA (7-9.10.2013)

15:00-19:00 - zaopatrzeni we własne kamery uczestnicy warsztatów przez trzy dni wykonują zdjęcia we własnym zakresie. Mają jednak możliwość konsultacji z animatorami, którzy pomogą w odpowiedzi na powstałe w trakcie samodzielnego fotografowania pytania. Każdego dnia o ustalonej godzinie uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość korzystania z ciemni pod okiem animatorów, służących radą i pomocą.

PIĄTEK (11.10.2013)

15:00-16:00 (Plac Wolności) - Wspólne wykonanie wielkoformatowej, pamiątkowej fotografii aparatem-busem.

18:00 (główny budynek ROK)- wernisaż wystawy prac powstałych podczas fotograficznego przedsięwzięcia.

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Pomysłodajnia” dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013”. Pomysłodawcą i realizatorem warsztatów jest Michał Zieliński.

6 października - spektakl

>> 6 października - spektakl "Słoń i kwiat" - Grupa Coincidentia, Białostocki Teatr Lalek

godz. 17.00, sala Kina "Mazur"

bilet - 10 zł (sprzedaż przed spektaklem)

Spektakl dla dzieci od 6-go roku życia według opowiadań Briana Pattena w przekładzie Piotra Sommera.

adaptacja i reżyseria: Robert Jarosz
scenografia: Pavel Hubička
muzyka: Piotr Klimek
multimedia: Krzysztof Kiziewicz

występują:
Dagmara Sowa
Paweł Chomczyk
Michał Jarmoszuk
muzyka na żywo: Robert Jurčo
W dżungli, która była prawie puszczą... która była prawie lasem ... który był prawie ogrodem... działy się wyjątkowe rzeczy. Kwiat biegał, hiena opowiadała dowcipy, wróbel recytował wiersze, małpy pomagały słońcu wschodzić, świnia ustawiała się do wszystkich boczkiem, motyl zadawał niemądre pytania, dżdżownice pasjonowały się teatrem a plimkiplumki spełniały marzenia.
Pewnego dnia, płynący nurtem rzeki liść, przyniósł do dżungli najmniejszego na świecie słonia. Nie wiedział, skąd się tam wziął. Nie pamiętał, kto go tam wysłał. Wiedział jedynie, że chce stać się wielki. A żeby stać się wielkim, trzeba dowiedzieć się o świecie, ile się tylko da. A żeby dowiedzieć się o świecie ile się tylko da, trzeba: znaleźć przyjaciela, zrozumieć, co sprawia, że nastaje dzień, uwolnić więzioną lilię, docenić talent komiczny hieny, dopomóc dręczonym robakom, nauczyć świnię mówić o kolorach, pokonać drwala, który ścina księżycowe promienie oraz odnaleźć miejsce, w którym rzeka zamienia się w wielkie jezioro. Dużo wyzwań, jak na kogoś, kto ma zaledwie pięć centymetrów... z kawałkiem. Rośnij słoniu. I niech bogowie dżungli zatroszczą się o ciebie.< Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Białegostoku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

UWAGA!!! Po spektaklu odbędą się warsztaty teatralne. Godzina 18:15, sala baletowa, liczba miejsc ograniczona (20 miejsc)!
galeria

11 października - wernisaż wystawy fotografii analogowej

>> 11 października - wernisaż wystawy fotografii analogowej

godz. 17:00, sala AGT

Serdecznie zapraszamy na powarsztatowy wernisaż wystawy fotografii analogowej.

Uczestnicy warsztatów stworzyli swoje dzieła od podstaw. Zbudowali własne kamery obscury, ruszyli w plener, aby wypróbować swoje minimalistyczne aparaty, następnie podczas zajęć w ciemni zgłębiali tajniki procesu wywoływania zdjęć. Wszystko pod okiem prowadzących: Pauliny Wojnik, Michała Zielińskiego oraz Radosława Krupińskiego. Wystawa odbędzie się w ramach projektu Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku „Mazury Garbate” „Pomysłodajnia” dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013”.

Po wernisażu ekspozycja będzie dostępna w głównym budynku ROK

1 2 3 >>