Archiwum 2013 - Kalendarz wydarzeń 2013 - październik 2013

>> 12 paździenika - 2 listopada - Warsztaty Kulinarne
12, 19, 26 października, 2 listopada, godz. 16:00, kuchnia Warsztatu terapii Zajęciowej, wstęp bezpłatny.
Kuchnia przestała być w obecnych czasach przykrym obowiązkiem, pomieszczeniem służącym do cyklicznego tłuczenia schabowych i obierania ziemniaków. Stała się formą sztuki, modą napędzaną popularnością zdrowego żywienia. Dziś chyba jak nigdy przedtem kuchnia jest miejscem, w którym dajemy upust kreatywności, łączymy tradycję z innowacją, zapominamy o problemach, pochłonięci bogatym światem smaków.
Rzesza wyznawców kulinarnej filozofii życiowej stale rośnie. Nie dziwi więc fakt, że wśród pomysłów mieszkańców Olecka zgłoszonych do konkursu grantowego „Pomysłodajnia” pojawił się projekt Gosi Ptaszyńskiej - warsztaty kulinarne.
Chętnych do udziału w warsztatach na pewno nie zabraknie. Na pierwszy ogień pójdzie wyrafinowana i wymagająca kulinarnego kunsztu kuchnia francuska. Na kolejnym spotkaniu będzie można zgłębić tajniki kuchni regionalnej, której zbyt często znamy tylko smak, ale nie sposób wykonania. Coś dla siebie znajdą też wszelkiej maści „słodyczoholicy” i miłośnicy potraw bezmięsnych, docenianych też przez podniebienia mięsożerców. Zajęcia z poszczególnych kuchni będą odbywać się kolejno 12 października (kuchnia francuska), 19 października (kuchnia regionalna), 26 października (warsztat cukierniczy) oraz 2 listopada (kuchnia wegańska) w kuchni Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ulicy Kopernika 6. Zaczynamy zawsze o godzinie 16:00.
Na poszczególne warsztaty można zapisywać się już dziś pod nr telefonu: 87 520 20 59 lub po przesłaniu zgłoszenia na adres: promocja@przystanek.pl. Liczba miejsc ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń. Do udziału dodatkowo zachęca fakt, że warsztaty są bezpłatne.
Warsztaty odbędą się w ramach projektu Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku „Mazury Garbate” „Pomysłodajnia” dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013”.
Lubię czytać i piec ciasta, więc najchętniej przeglądam książki kucharskie - mówi o sobie Gosia Ptaszyńska. Poprosiliśmy ją o to, aby zdradziła kilka szczegółów związanych z powstaniem projektu.
Skąd wziął się pomysł na taką inicjatywę?
Lubię gotować i sama chciałam wziąć udział w warsztatach kulinarnych, Nikt nie organizuje ich w naszym mieście, więc postanowiłam sama się za to zabrać.
Czego oczekujesz po danej akcji?
Nauczenia się nowych technik, poznania ludzi, którzy też lubią gotować.
Jak w kilku słowach możesz zachęcić do udziału w akcji?
To wydarzenia dla każdego, kto lubi przebywać w kuchni dłużej niż 15 minut.
Dalsze plany, kolejne pomysły?
Byłoby ciekawie móc uczyć się od ludzi, którzy przyjdą na warsztaty. Może w przyszłości uda nam się spotkać na kameralnych, prywatnych warsztatach i stworzyć środowisko ludzi lubiących bawić się gotowaniem.

>> 15 października - koncert Filharmonii Narodowej
godz. 18:00 sala widowiskowa ROK
Zapraszamy na koncert Filharmonii Narodowej z cyklu Spotkania z muzyką pt.:W pewnym miasteczku na Kresach" w wykonaniu zespołu muzyki tradycyjnej. W sali będą rozbrzmiewały dźwięki cymbałów, skrzypiec, liry korbowej, bębenka obręczowego, gitary oraz buzuki.
Wstęp bezpłatny

>> 17 października - Dzień Domino
godz. 18:00, sala AGT, wstęp bezpłatny
12 000 klocków domina, które stworzą gigantyczny tor pełen zakrętów i przeszkód. Jeden pokaz i szansa na to, żeby zobaczyć, jak przewracające się klocki odsłaniają ukryte obrazki. Kilka minut wstrzymanego oddechu. Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem? Wystarczy przecież jeden fałszywy ruch...
Dzień Domino zagości w Olecku po raz pierwszy. To kolejna akcja realizowana w ramach „Pomysłodajni”, której inicjatorkami są dwie uczennice i wolontariuszki WspaK: Karolina Barszczewska i Iga Dzięgielewska.
Pomysł na inicjatywę wziął się z tego, że kiedyś razem oglądałyśmy program pt. „Dzień Domino”. Bardzo nam się to spodobało, więc postanowiłyśmy zrobić coś podobnego, gdy tylko nadarzyła się do tego okazja – opowiada Karolina. Po akcji oczekujemy pewnego rozgłosu naszego miasta. Mamy nadzieję, że ludzie się zintegrują i nawiążą nowe znajomości oraz przestaną twierdzić, że w Olecku jest nudno i nie ma ciekawych inicjatyw! – dodaje - Chciałybyśmy zachęcić do tej akcji, ponieważ jest to jedna z niewielu takich w okolicy. Możemy przyczynić się do sukcesu naszego miasta i przy okazji powrócić na chwilę do czasów dzieciństwa.
Akcja odbędzie się w ramach projektu „Pomysłodajnia” dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013”.
galeria

>> 17-20 października - 34. Spotkania ze Sztuką SZTAMA
To już 34. wydanie Spotkań ze Sztuką SZTAMA. Czekają nas cztery intensywne kulturalnie dni. Będą koncerty, spektakle, wystawy, filmy. Znamy już szczegółowy program festiwalu!
17-20.10.2013 r.
Czwartek (17.10.2013)
17:00 - „Krzywa Bajka” – Teatr SNAC, Olecko (sala kina)
18:00 - Dzień domino – (sala AGT)
Piątek (18.10.2013)
17:00 - Wernisaż wystawy
18:00 - Ballada na trzy biurka” Teatr 6 i pół (sala AGT)
19:00 - Projekcja filmu „Miłość” (sala kina)
20:30 - Recital Tymona Tymańskiego
21:00 „Dekada Dzieci Kwiatów” – recital zespołu WHITENIGHT (Pub Arts)
Sobota (19.10.2013)
17:00 - Spektakl „Tragedia w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)”, CIRCUS FERUS, Poznań (sala AGT)
18:00 - Pokaz filmów krótkometrażowych „Krótki metraż z Holandii” (sala kina „Mazur”)
19:30 - Spektakl „Cywilizacja Norwida” – grupa „Łatwopalni”, Olecko (Plac Wolności)
20:00 - Spektakl „Urojenie” Edyta Torhan, Tomasz Sobczak, Marianna Kowalewska, Warszawa (sala AGT)
21:00 - Jam session (Pub Arts)
Niedziela (20.10.2013)
18:00 - Spektakl „Drim”, Strefa Otwarta, Wrocław (sala AGT)
19:00 - Koncert Meli Koteluk, Warszawa (sala kina)
20:30 - Spektakl „Autobus Re-mix”, Teatr Strefa Ciszy, Poznań (sala AGT)
Ceny:
Karnet na wszystkie wydarzenia SZTAMY – 40 zł
Spektakl SZTAMA dzieciom: 3 zł
Pozostałe wydarzenia: 10 zł
WORLD SHORTS HOLAND: 5 zł
Koncert Meli Koteluk: 20 zł

>> 24 października - spotkanie w Izbie Historycznej
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają
24 października, jak zwykle w czwartek, o godzinie 16,00 na spotkanie z Jarosławem Szlaszyńskim pt. Razem, osobno czy przeciw sobie. Relacje ludności na pograniczu polsko-pruskim - na podstawie źródeł historycznych.
Jarosław Szlaszyński jest wicestarostą Augustowa, ale do Oleckiej Izby Historycznej na spotkanie z Państwem przyjeżdża jako historyk, autor kilku książek, m.in. o dziejach Augustowa, Kanału Augustowskiego, Ziemi Augustowskiej. Jego zainteresowania badacza obejmują także pogranicze polsko-pruskie. Tereny przygraniczne dzielą i łączą jednocześnie dwa państwa, ludzi, którzy tam mieszkają. Jakie były te stosunki gospodarcze, społeczne, polityczne będą mieli Państwo okazję dowiedzieć się na czwartkowym spotkaniu.
Zapraszamy.