Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum 2016 - XIX Mazurskie Spotkania z Folklorem - 29 lipca

zabawy z dziećmi

>> zabawy z dziećmi

16:00 – zabawy z dziećmi na Placu Wolności (prowadzi Zespół Pieśni i Tańca „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego)
galeria

TABAN - Serbia

>> TABAN - Serbia

Zespół Folklorystyczny “TABÁN” z Serbii.
Powstał w Budapeszcie w 1994 roku, założony przez członków serbskiej społeczności, która miała za cel promowanie tradycji ojczyzny. Liderem zespołu jest Dusán Vukovits.
Zespół „Tabán” został utworzony z wyspecjalizowanych osób, którzy wykonują choreografię z ponad 20 różnych regionów w oryginalnych strojach.
Zespół składa się z różnych grup wiekowych, począwszy od najmłodszych uczniów (4-10) lat, uczniów szkół podstawowych (11-14 lat), no i oczywiście dorosłych.
Zespół występował na wielu festiwalach międzynarodowych w Grecji, Macedonii, Rumunii, Serbii, Portugali, Hiszpanii, Turcji oraz Bośni zdobywając prestiżowe nagrody, m.in:
1997 Nagroda św. Sawy (Węgry)
1998 złoto na Międzynarodowym Festiwalu Tańca Ludowego w Macedonii
2002 srebro na 7. Europejskim Serbskim Tańcu Ludowym na Węgrzech
2004 w Saint Sava nagroda kulturalna
2004 Brąz na Międzynarodowym Festiwalu Tańca Ludowego "Tufag” w Turcji
2007 Bronze World Folk Dance Festival (Palma de Mallorca)
2008 Złoto na XIII. Europejskim Serbskim Tańca Ludowego Parade (Pale, Bośnia i Hercegowina)
2012 Brąz 13. Międzynarodowy Istanbul Sisli Culture & Art Festival
2013 Nagroda Pro Cultura Minoritatum Hungariae
galeria

NYIRSEG - Węgry

>> NYIRSEG - Węgry

Węgierski Zespół Tańca Ludowego „ Nyírség” „Nyírség” węgierski Zespół Tańca Ludowego - prowadzi działalność od 1974 roku. Repertuar zespołu – obejmuje tradycje taneczne całego basenu karpackiego - daje autentyczny obraz węgierskiej sztuki ludowej, charakterystyczny taniec ludzi węgierskich. Przedstawiają tańce regionalne w oryginalnych strojach.
Zespół „Nyírség” brał udział w różnych festiwalach i konkursach na Węgrzech, w Słowacji, Polsce, na Ukrainie, w Belgii, we Włoszech, Anglii, Holandii, w Niemczech, Francji, Turcji, Egiptu, Izraelu, Hiszpanii, Rumunii, Grecji, Tajlandii, Tunezji, Meksyku i w Szwajcarii. Liderami „Nyírség” węgierskiego Tańca Ludowego są: György Demarcsek, Brigitta Bohács oraz Róbert Éder.

galeria

MUGURELUL - Rumunia

>> MUGURELUL - Rumunia

Ludowy zespół muzyczny MUGURELUL z Rumunii.
Zespół ludowy „Mugurelul” - został założony w 1969 roku przez prof. Ioan Uţiu, składał się ze studentów z Wydziału Wychowania Fizycznego. Choreografią zajmował się również Prof. Ioan Uţiu, natomiast w skład orkiestry wchodzili studenci z "Gheorghe Dima" Konserwatorium Muzyczneg, który był prowadzony przez akordeonistę Gheorghe Muresan.
Od 1971 roku zespół występował na festiwalach studenckich, a w 1974 roku wygrał nagrodę Największą Sztuki Studenckiej i za Twórczość. Zespół brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach, zdobywając liczne nagrody i dyplomy.
Od 2015 roku kierownictwo artystyczne i choreografię zespołu objęła Pani AlinaPaul-Alexandru Remes. Wśród muzyków przypominamy skrzypkowie Doru Andrei Coman Ştefan Ioanovici – A weteran zespołu, akordeonista Coman Alexandru Mihai Stan grający taragot (Tradycyjny instrument).
W ich repertuarze jest wiele tradycyjnych tańców, które pochodzą z niemal wszystkich obszarów kraju. Najbardziej skomplikowane tańce wykonywane są z Transylwanii na melodiach interpretowanych przez klasyczne Transylwanii trio, natomiast tancerze prowadzą dialog z okrzykami na różne tematy. Chłopcy rywalizują się ze sobą podczas tańca, aby zakończyć taniec zachęcają dziewczęta do tańca, ku uciesze publiczności. Imponujące są ich kostiumy.
galeria

KRES - Słowenia

>> KRES - Słowenia

Zespół DRUŠTVO KRES ze Slovenii został założony w dniu 21 września 1975 roku w miejscowości Dolenjsko Novo Mesto. Składa się z amatorów w różnym wieku . Łączy ich wspólny entuzjazm i miłość do tradycyjnych tańców.
Programy zespołu składają się z pieśni i tańców z głównych regionów Słowenii. Ich podstawowym celem jest ochrona tradycyjnych pieśni i tańców w ich oryginalnej formie.
Najważniejsze nagrody, które otrzymali to:
- Marolt Dyplom XV-lecia i dekoracje ze Stowarzyszenia organizacji kulturalnych w Novo Mesto,
- I i II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Trento i Gorizia we Włoszech,
- udział w programie telewizyjnym " Słoweńskie tańce i pieśni”.
Zespół występował w wielu niezależnych imprezach w swojej okolicy oraz brali udział w wielu uroczystościach. Reprezentowali swoje słoweńskie tradycje ludowe poza granicami swojego państwa m.in.: w Niemczech, Włoszech, Austrii, Francji, Grecji, Belgii, Holandii, Czechach, Polsce, Turcji, Węgier, Rumunii, Hiszpanii, Sardynii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Macedonii.
Liderem grupy folklorystycznej od samego początku powstania zespołu jest Pani Branka Moškon. Jej praca oraz zaangażowanie została uhonorowana kilkoma nagrodami i wyróżnieniami.
W październiku 2015 roku świętowali swoje 40-lecie, gdzie otrzymali wszystkie najwyższe nagrody oraz od Prezydenta Republiki Słowenii, który był honorowym gościem na Ich jubileuszowym koncercie.
Od 2005 roku są organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru SloFolk.
galeria

1 2 >>