Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Mazurskie Spotkania z Folklorem - III Spotkania - Zespoły

Czarny salceson

muzyczna formacja, wykorzystująca, obok tekstów najlepszych krasnostawskich satyryków, pastisze i parodie znanych utworów oraz stylów muzycznych, zabarwionych wschodnim, zabużańskim zaśpiewem.

Każdy utwór to zamknięta opowieść oprawiona znakomitą, folk-rockową muzyką, graną na różnych dziwnych instrumentach, takich jak 80-cio letni bębem strażacki, brzmiący jak nowoczesna perkusja, tara do prania czy banjo basowe.

Zespół był laureatem wielu festiwali, m.in. w Przemyślu, Zawoi oraz na "Chmielakach Krasnostowskich", współpracował z TV warszawską, krakowską i lubelską, a także z Krakowską Sceną Ludową. Najnowszym dokonaniem zespołu jest majowy, 1,5 godzinny program nagrany i wyemitowany ośmiokrotnie przez TV lubelską w paśmie ogólnopolskim - program nagrano wspólnie z lubelskim kabaretem "Loża 44".

Obecnie grupa przygotowuje materiał do listy przebojów programu "Hulaj dusza" TV polonia, gdzie zaprezentuje się obok "Brathanków" i "Golec uOrkiestry".

Czarny salceson

działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kadzidle. Tradycja zespołu sięga 50 lat. W repertuarze zespołu obok tańców i pieśni kurpiowskich z okolic kurpiowskiej puszczy zielonej, wpleciony jest obrzęd wesela kurpiowskiego. Zespołowi "Kurpianka" przygrywa kapela w tradycyjnym, kurpiowskim składzie: harmonia pedałowa, skrzypce, bębenek i klarnet. Prestiżowa nagroda, jaką otrzymał zespół, to nagroda im. Oskara Kolberga.

Swój dorobek artystyczny prezentowali na wielu festiwal;ach krajowych zagranicznych, m.in. w Belgii, Anglii, Francji, na Litwie i w Niemczech. Kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu jest Paweł Ułaszczych, kierownikiem kapeli - Ryszard Maniurski, klub seniora "Karpiowskie Serce" prowadzi pan Kózef Pliszka.

historia zespołu datuje się od roku 1954. Założycielami są: Cecylia Romanowska i Jan Masztaler. W 1970 roku zespół wcielił się w struktury Domu Kultury Kolejarza w Olsztynie i działał pod patronatem Związku Zawodowych Kolejarzy. W tym czasie odnosi wiele sukcesów artystycznych, zdobywa trofea festiwalowe i nagrywa pierwszą płytę analogową. W latach 70-tych i 80-tych następuje roznudowa zespołu, powstają nowe grupy taneczne. Rozpoczyna działalność artystyczną zespól dziecięcy "Mała Warmia", który w bardzo szybkim tempie zdobywa uznanie publiczności i jest laureatem Dziecięcych Ogólnopolskich Festiwali Folklorystycznych.

Repertuar zespołu to suity reprezentatywnych regionów naszego kraju oraz polskie tańce narodowe.

Z początkiem lat 90-tych "Warmia" staje się pierwszym zespołem amatorskiego ruchu artystycznego naszego kraju, który podejmuje inicjatywę istnienia w oparciu o wasną bazę. Powołana zostaje grupa zawodowa i pod nazwą Spotkania Usług Artystycznych "Warmia" koncertuje od kilku lat. W tym okresie "Warmia" staje się pomysłodawcą i współorganizatorem imprez artystycznych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Są to: Międzynarodowy Konkurs Zespołów Folklorystycznych, Ogólnopolski Konkurs Formy Towarzyskiej Tańca Ludowego, Międzynarodowe Dni Folkloru, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne Miast Bliźniaczych i Regionalny Przegląd Kapel Ludowych.

Powstał przy ZDK Huty Stalowa Wolawlatach 1955 - 56. Nazwę "Lasowiacy" zespół odziedziczył po dawnych mieszkańcach leśnych terenów położonych w widłach Wisły i Sanu, zwanych od słowa "las" lasowiakami.

Podstawą zainteresowań repertuarowych zespołu są pieśni i tańce mało znanego regionu lasowiackiego, z którego pochodzą członkowie zespołu. Folklor wielu regionów Polski: rzeszowskiego, lubelskiego, krakowskiego, śląskiego, podhala, zespół przedstawia w formie suit, tworząc żywe i barwne widowisko. Program zespołu "Lasowiacy" wzbogacają polskie tańce narodowe.

W dniu 19.02.2000r. Zespół Pieśni i Tańca "Lasowiacy" i "mali Lasowiacy" przyjął imię wybitnego pedagoga, długoletniego choreografa zespołu Ignacego Wachowiaka.

Podczas ponad 1500 koncertów zespół oglądnęło około 2 milionów widzów w kraju, Europie i Stanach Zjednoczonych. Wielokrotnie amatorzy ze Stalowej Woli występowali przed kamerami TVP.

W lipcu 2000r. Zespół Pieśni i Tańca "Lasowiacy" koncertował w Danii na festiwalu "Europejada" w Horsens.

Kierownictwo zespołu:

  1. Kierownik artystyczny, choreograf, reżyser - Marek Zaremba
  2. Kierownik chóru - Alojzy Szopa
  3. Kierownik kapeli - Mieczysław Paruch
1 2 >>