Mazurskie Spotkania z Folklorem - V Spotkania - Zespoły
PROMNI
Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zespół powstał w 1972 roku przy zarządzie uczelnianym Związku Młodzieży Wiejskiej. Założycielką zespołu była Zofia Solarzowa - wybitna działaczka polskiego ruchu ludowego. To właśnie ona zaproponowała nazwę zespołu: PROMNI. Według Jana Karłowicza słowo to oznacza: przedni, wy-borni.
Repertuar LZA PROMNI jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka i oberka, widowiska: ,,Z pamiętnika tamtych lat 1815-1830'', "Wesele łowickie" i "Comber Babski" z regionu Krakowa Wschodniego, oraz pieśni i tańce ludowe z terenów centralnej, południowej i południowo-wschodniej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne z regionów: Opoczna, Kurpiów Zielonych, Lublina, Lubartowa, Biłgoraja, Gorlic, Rzeszowa, Cieszyna, Beskidu Śląskiego, Wisły i Nowego Sącza. Po-nadto grupa prezentuje pieśni okolicznościowe, kolędy, przedstawienia jasełkowe a także standardowe tańce towarzyskie. Członkowie zespołu przygotowują również programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Od lat PROMNI czerpią z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarzają polskie pieśni, tańce i obrzędy. Tancerze prezentują swoje programy w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Wieloletni dorobek artystyczny PROMNYCH jest dziełem wielu wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza zespołu.
DYREKTOR: Leszek Kołodziejczyk
CHOREOGRAF ZESPOŁU: Zofia Marcinek
DYREKTOR MUZYCZNY: Aleksander Romański
Od początku istnienia zespół działa przy swojej uczelni, która wśród wielu in-stytucji popierających działalność artystyczną PROMNYCH, jest jego naj-większym opiekunem i mecenasem. W zespole tańczy i śpiewa blisko 100 stu-dentów i absolwentów warszawskich szkół wyższych, głównie SGGW. Muzy-kami kapeli są studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

KUJON
Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego "Kujon" powstał w 1987 roku z inicjatywy wykładowców i studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Łodzi. Od 1993 roku, w związku z reorganizacją studiów, ze-spół działa w strukturach Uniwersytetu Łódzkiego.
Członkami zespołu są studenci łódzkich uczelni: Uniwersytetu Łódzkiego, Po-litechniki Łódzkiej, Akademii Medycznej i innych. Nazwa zespołu pochodzi od nazwy tańca z okolic Łowicza - łowickie "kujony". AZPiT UL "Kujon" wielokrotnie występował w kraju i za granicą zdobywa-jąc nagrody i wyróżnienia, w tym w Rosji, Francji, Włoszech, Algerii, (Grand Prix) Turcji (nagroda główna za choreografię), Angli, Szkocji, Macedoni i na Ukrainie.
W swoim repertuarze zespół ma tańce i przyśpiewki z regionu Łowicza, Opoczna, Lublina, Rzeszowa, Nowego Sącza oraz scenki taneczne "Strach", "Gdzie dwóch się bije", "Zaloty".
Kierownikiem artystycznym i choreografem jest mgr Joalanta Dąbrowska, kie-rownikiem muzycznym, szefem kapeli jest mgr Ryszard Kruszyński, kierow-nikiem zespołu jest mgr Krzysztof Dąbrowski.

Zespołu Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna" ma już 50 lat. Dla wielu to cała epo-ka, ale są też tacy, dla których to mgnienie oka. Zapewne dla tych, którzy two-rzyli ten zespół w 1950 roku, czas zbyt szybko płynie lub płynął. Ludzie w ze-spole się zmieniali, ale zawsze była to "Suwalszczyzna" - zespół, który na trwale wkomponował się w krajobraz kulturalny naszego miasta i naszego re-gionu. W latach 1963-1978 zespól nie istniał i z pewnością było to ze szkodą dla życia kulturalnego Suwałk. Od 1978 roku odrodzony zespól godnie konty-nuował tradycję stworzoną przez założycieli "Suwalszczyzny". Dzisiaj jest znany w Polsce i za granicą.
Dzisiejsza "Suwalszczyzna" prezentuje nie tylko nasz lokalny folklor, lecz również eksponuje elementy folkloru innych regionów Polski oraz tańce i pie-śni narodowe. Pisząc o obecnej "Suwalszczyźnie" chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym drobiazgu. Ten zespół jest radosny i pełen optymizmu. "Su-walszczyzna" to również atrakcyjna propozycja dla młodzieży Suwałk.

Zespół śpiewający Szczuczyńskiego Domu Polaków powstał wiosną 2001 r. Prawie wszyscy członkowie zespołu mają wykształcenie muzyczne - to na-uczyciele przedszkola, szkół średnich, oddziału kultury. Wszystkich łączy piosenka.
W repertuarze zespołu są piosenki polskie, białoruskie, rosyjskie ludowe i estradowe. Kierownikiem grupy jest Edward Hajdukiewicz. Zespół program swój prezentował niejednokrotnie w Polsce (Głogów, Turek, Tomaszów Lubelski, Sokółka, Białystok.
