Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Mazurskie Spotkania z Folklorem - IX Spotkania - Zespoły

Zespół ludowy GEVI powstał w 1964 r. W zespole występuje 16 tancerzy, którzy są przedstawicielami wielu zawodów takich jak ekspedienci sklepowi, lekarze itd. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu. Zespół występuje pod nazwą Gevi od 1979 roku. Nazwa pochodzi od jednego z duńskich archiwów, które został kiedyś znalezione w miejscowości obecnie zwanej Johvi.

Repertuar zespołu stanowią głównie tańce ludowe oraz tańce stworzone prze estońskich choreografów. Od kilku lat zespół tańczy line-dance, który jest najbardziej popularną formą tańca na świecie.

Zespół brał udział w krajowych festiwalach w regionie Ida Virumaa oraz na każdym festiwalu pieśni i tańca w Tallinnie.

W 2000 roku zespół wziął udział w festiwalu tańca w Helsinkach, który zorganizowano z okazji współpracy pomiędzy Estonią a Finlandią. W 1999r. zespół zdobył nagrodę kulturalną Ida Virumaa, a w 2004 r. został uznany za najlepszy zespół taneczny.

Helju Tori, który jest honorowym obywatelem Johvi oraz laureatem nagrody kulturalnej Ida Virumaa w 1998 r., jest nauczycielem w zespole od początku jego istnienia.

Grupa ludowa Janosik jest artystycznym zespołem amatorskim z wieloletnią tradycją interpretacji folkloru takich regionów jak: Liptov, Templin, Saris, Spis, Goral, Podpol’anie, Pohronie i Horehronie.

Działają w przemysłowym mieście Svit. Zespół opiera się na trzech podstawowych elementach – tańcu, muzyce i śpiewie. Program stanowią zmieniające się dłuższe i krótsze układy taneczne, następnie występy muzyczne solistów i gra na instrumentach ludowych. Poza tym repertuarem, zespół wprowadza różne elementy tradycji ludowej takie jak: Wielkanoc czy kolędy bożonarodzeniowe. Obecnie zespół posiada 12 tancerek, 10 tancerzy, 8 muzyków i 2 solistów.

Zespół powstał w 1996r. i składał się z małych dziewczynek. Wiele z nich wciąż śpiewa w zespole. Obecnie w zespole występuje 12 dziewcząt.

Repertuar stanowią głównie estońskie pieśni ludowe i runiczne, gdzie na przemian śpiewają solista i chór. Ten sposób śpiewania rozwinął się wiele wieków temu. Od 2000 roku do repertuaru włączono piosenki popowe. Zespół powstał w 1996r. i składał się z małych dziewczynek. Wiele z nich wciąż śpiewa w zespole. Obecnie w zespole występuje 12 dziewcząt. Zespół brał udział w wielu festiwalach w Niemczech, Rosji, na Węgrzech itd. A także w krajowych festiwalach w różnych regionach Estonii.

Zespół brał udział w wielu festiwalach w Niemczech, Rosji, na Węgrzech itd. A także w krajowych festiwalach w różnych regionach Estonii. Podczas oficjalnych spotkań władz samorządowych w Johvi , pieśniarze witają śpiewem znamienitych gości. Kersti Pärnamets, który jest uznanym nauczycielem muzyki w powiecie Ida Virumaa, jest kierownikiem chóru od początku istnienia zespołu.

Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich. Powstał w 1932 roku i jest obecnie jednym z najstarszych amatorskich zespołów ludowych, działającym na terenie naszego kraju.

Zespół posiada w swoim repertuarze cztery programy artystyczne oparte na folklorze regionu łowickiego: “Wesele Boryny”(program oparty na fabule powieści Wl. St. Reymonta “Chłopi”), “Pierzawka”, “Wesele Lipieckie” oraz “Suita łowicka”, a także program oparty na folklorze krakowskim.

A.Z.R. Wł. St. Reymonta, w ciągu swojej długoletniej działalności brał udział w wielu przeglądach, koncertach i festiwalach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, które dobitnie świadczą o wysokim poziomie artystycznym Zespołu. Oprócz koncertów w kraju Zespół prezentował swoje programy na Litwie, w Austrii i we Francji. Kierownik zespołu – Teresa Pszczółka, choreograf – Jolanta Dąbrowska, kierownik muzyczny – Jerzy Drzewiecki.

1 2 >>