Biblioteka

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Oddział dla dorosłych - Nowości wydawnicze

Druga wojna światowa na morzu

>> Druga wojna światowa na morzu

Autor: Jerzy Lipiński
Druga wojna światowa na morzu to kompletna historia zmagań morskich zarówno na Atlantyku, jak i Pacyfiku. W książce przedstawiono wszystkie poważniejsze starcia nawodnych sił morskich, operacje desantowe oraz działania okrętów podwodnych. Całość bogato ilustrowana oraz opatrzona aneksem ze spisem flot uczestniczących w konflikcie. Książka niezbędna w biblioteczce każdego marynisty. Autor z autopsji zna opisywane wydarzenia, ponieważ służył na niszczycielu Garland.

Boginie zła, czyli kobiety okrutne, żądne władzy i występne

>> Boginie zła, czyli kobiety okrutne, żądne władzy i występne


Autor: Przemysław Słowiński
Sylwetki kilkudziesięciu kobiet, które zasłynęły w historii jako wyjątkowo okrutne, żądne władzy, dokonujące wątpliwych moralnie wyborów. Galerię postaci otwiera Kleopatra i Lukrecja Borgia, a zamyka Patricia Hearst. Oprócz kobiet kojarzonych z władzą i polityką, jak Katarzyna Wielka, Wanda Wasilewska, Mata Hari, Magda Goebels czy Eva Peron, znajdują się tu sprawczynie zuchwałych napadów czy aktów terrorystycznych.

Cejrowski

>> Cejrowski

Biografia
Grzegorz Brzozowicz
Wojciech Cejrowski. Jako nastolatek walczył z systemem komunistycznym. Za udział w protestach po zamordowaniu Grzegorza Przemyka milicja wyłamała mu wszystkie palce u rąk. Wiele lat później - w wolnej Polsce - został skazany za publiczne krytykowanie pijanego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Mimo takich doświadczeń nadal odważnie wyraża swoje poglądy.
„Oto biografia, która nie powinna się ukazać, choć musiała. Oto bohater książki, który podbił serca milionów czytelników, widzów i słuchaczy, mimo że kiedyś został skazany na medialne nieistnienie. Oskarżany za swe poglądy i nietolerancję, pokazał nam jak należy być otwartym i tolerancyjnym wobec innych kultur. W książce zobaczymy przedsiębiorczego i zaradnego człowieka, który wszystko zawdzięcza sobie. Zdolności do barwnej gawędy zazdroszczą mu wszyscy.

Bronisław Komorowski

>> Bronisław Komorowski

Pierwsza niezależna biografia
Autor: Wiktor Świetlik
„Bronisław Komorowski – pierwsza niezależna biografia” to historia kariery politycznej, która doprowadziła na sam szczyt władzy czwartego prezydenta III RP. Autor opisuje przemianę dzielnego opozycjonisty w umiarkowanego polityka, a w końcu jego walkę o prezydenturę. Urzędujący prezydent różni się od trzech poprzedników – nie był ani wizjonerem politycznym ani ważnym liderem, nie było go przy Okrągłym Stole. Co było więc metodą polityczną, zdecydowało o jego sukcesie? Relacje z Donaldem Tuskiem? Usposobienie? A może po prostu przypadek? Wiktor Świetlik śledzi wszystkie te czynniki.
- Otrzymaliśmy książkę nie tylko wartko napisaną, ale i pozbawioną łatwo rzucanych ocen oraz kategorycznych konkluzji. Sporo w niej natomiast interesujących faktów i celnych pytań – napisał we wstępie profesor Antoni Dudek.

Papusza (Angelika Kuźniak)

>> Papusza (Angelika Kuźniak)

Po cygańsku Papusza, czyli lalka. Poetka odkryta przez Jerzego Ficowskiego i wynoszona na piedestał przez Juliana Tuwima. Jej wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, są do dzisiaj chlubą cygańskiego dziedzictwa.
Popularność, która przyniosła jej rozgłos, szybko okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie. Ostracyzm odbił się głęboko na jej zdrowiu, również psychicznym. Gdy w 1987 roku umarła, pochowano ją z dala od cygańskich mogił.
Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności.
Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność. ukryj.

<< 1 2 3 4 5 >>