To już było - działania 2013-2014 - działania 2013-2014

>> 8 pomysłów w Pomysłodajni! Wybierzemy 5 z nich
Druga edycja „Pomysłodajni” - konkursu na inicjatywę kulturalną mieszkańców Olecka - weszła w ostateczną i zarazem najbardziej emocjonującą fazę. 8 czerwca minął termin zgłaszania pomysłów, dotarło do nas osiem projektów, spośród których zrealizujemy 5. Wzorem ubiegłego roku mieszkańcy Olecka do 15 czerwca będą mogli głosować na najlepszy ich zdaniem pomysł. A mogą wybierać spośród:
1. Zajęć z grafiki warsztatowej. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają technikę grafiki warsztatowej i własnoręcznie wykonają matryce graficzne oraz odbitki. Uczestnicy będą pracować przy użyciu dwóch technik - wklęsłodruku realizowanego metodą foliorytu, polegającą na rysowaniu igłą graficzną rysunku na folii RTG, a następnie na odbiciu jej na papierze graficznym w prasie bądź metodą łyżeczkową oraz linorytu realizowanego na podkładach z linoleum PCV, które będą odbijane na papierze graficznym w prasie bądź metodą łyżeczkową. Warsztaty potrwają trzy dni, a zakończą się wspólną wystawą wszystkich uczestników.
2. Warsztatów Fotograficznych Fashion & Beauty, które pozwolą uczestnikom poznać praktyczne aspekty wykonania zdjęć o tematyce fashion & beauty oraz profesjonalną obróbkę graficzną materiału fotograficznego. Uczestnicy wykonają fotografie na własnym sprzęcie, ale w specjalistycznie wyposażonym pomieszczeniu. Następnie pod okiem fachowca podejmą się obróbki cyfrowej zdjęć. Zwieńczeniem warsztatów będzie wystawa uczestników.
3. Przystanku TWÓRCZE DZIECIAKI. To projekt, który stwarza dzieciom i rodzicom możliwość uczestniczenia w pasjonujących zajęciach twórczych podczas Przystanku Olecko. Proponuje warsztaty i zajęcia w przestrzeni miejskiej, dzięki którym dzieci rozbudzą swoją kreatywność i wraz z rodzicami będą tworzyć. Na bazie swoich doświadczeń twórcy projektu opracowali propozycję zajęć, która łączy różne dziedziny kultury. W ramach akcji Przystanek TWÓRCZE DZIECIAKI odbędą się warsztaty i zajęcia m.in.: tworzenia zabawek, czytamy i twórczo działamy na trawie, tekturowe zabawy małych architektów.
4. Warsztatów fotograficznych technik analogowych - emulsja fotograficzna. Warsztaty pogłębią wiedzę Olecczan na temat analogowych technik fotograficznych, przybliżą metodę wykorzystania emulsji fotograficznej. Każdy uczestnik, z pomocą animatorów będzie mógł naświetlić swoją fotografię na wybrany przez siebie przedmiot np. kamień, szkło bądź drewno. Głównym elementem warsztatu będzie wykonanie naświetlenia na zewnętrznej ścianie jednego z budynków ROK. Działanie zakończy się wernisażem.
5. Akcji „Dzięki Oleckie Dźwięki”. W Olecku od dawna istnieje tradycja związana z muzyką, w szczególności z bębnami. Projekt ten stwarza możliwość kontynuowania tej tradycji, rozwijania pasji i przede wszystkim spotkania sie w jednym miejscu osób w jakiś sposób związanych z Oleckiem, muzyką i bębnami. W ramach akcji odbędą się warsztaty bębniarskie, praca nad nagraniem płyty z gry na bębnach, bicie rekordu w ilości osób grających "rytm serca˝ oraz jam session z udziałem lokalnych muzyków.
6. Akcja Historia na bis w Kukowie! W zeszłym roku „Odkurzając historię Kukowa” mieszkańcy Kukowa badali legendę pobytu Napoleona w Kukowie, porządkowali groby napoleońskie i poniemieckie, poznawali przygody dzieci powojennego Kukowa. Odbyli nostalgiczną podróż w czasie z najstarszymi mieszkańcami naszej wsi. Szybko okazało się, jak wiele jeszcze wspomnień należy spisać, by nie odeszły na zawsze. To jest plan na ten rok. Pod okiem dziennikarza najmłodsi mieszkańcy wsi spiszą wspomnienia najstarszych a całość zostanie wydana w folderze. W świetlicy wiejskiej powstanie wystawa dokumentująca realizację zadania.
7. Tworzeniu Muralu na ROKu. W ramach akcji na jednym z budynków Roku powstanie wielkoformatowy mural – (dekoracyjne malarstwo ścienne ) wpisujący się w historię miasta, nawiązujący do Przystanku Olecko i przedstawiający piękno dzikiej przyrody. Dzięki takiej lokalizacji muralu powstanie zaplecze dla działań ROKu, a nawet samego miasta np. podczas organizacji koncertów na placu, mógłby to być swoisty backstage do spotkań z artystami, wywiadów z mediami oraz wielu innych inicjatyw.
8. Akcji „Zrób sobie bęben”. To warsztaty z robienia bębnów podczas których powstanie kilka profesjonalnych instrumentów. Inicjatywa narodziła sie z potrzeby rozwijania pasji wśród oleckiej młodzieży, która od długiego czasu interesuje sie bębnami, lecz z różnych przyczyn ma ograniczony dostęp do posiadani własnego instrumentu, a co za tym idzie, do możliwości rozwijania swojej pasji.
Na wybraną inicjatywę będzie można głosować internetowo na:
Oficjalnym profilu ROK „Mazury Garbate” na facebooku
Stronie www.olecko.wm.pl
Stronie www.iolecko.com
Wysyłając maila o tytule „Pomysłodajnia” w treści wpisując numer i tytuł projektu na adres promocja@przystank.pl (z jednego adresu można wysłać tylko jednego maila)
Lub wypełniając kartę do głosowania w budynku ROK lub w Centrum Informacji Turystycznej. Głosowanie potrwa do 15 czerwca. Ostateczną decyzję o wyborze inicjatyw, które zostaną zrealizowane, podejmie jury 16 czerwca.

>> Pomysłodajni ciąg dalszy
Pamiętacie Pomysłodajnię? Dzięki niej ubiegły rok obfitował w wydarzenia w 100% wymyślone i przygotowane przez mieszkańców Olecka. Były warsztaty kulinarne, warsztaty fotografii otworkowej, dzień domino, Bitwa o Olecko, warsztaty rękodzielnicze, nauka techniki decoupage, odkurzaliśmy też historię Kukowa.
W tym roku po raz kolejny mieszkańcy będą mogli realizować swoje wymarzone pomysły na wydarzenia kulturalne w ramach Pomysłodajni. Co huczy w oleckich głowach? Czy znowu uda nam się wyłowić wyjątkowe talenty? Co zwyczajnie marzy się Olecczanom? Mamy w sumie 10 000 zł, żeby to sprawdzić.
Na realizację jednego pomysłu można zdobyć 2000 zł. Zgłoszenia należy przesyłać do 8 czerwca 2014 roku na adres promocja@przystanek.pl . Formularz zgłoszeniowy znajdziecie TUTAJ lub w zakładce "formularz zgłoszeniowy". Mieszkańcy Olecka będą mogli głosować na najlepszy ich zdaniem pomysł. Ostateczną decyzję, które akcje zostaną zrealizowane, podejmie jury. Powodzenia!

>> Diagnoza stanu kultury
Jak to jest z kulturą w Olecku? Przez trzy miesiące szukaliśmy odpowiedzi na to pytanie. Dochodzenie prowadziliśmy w różnych przestrzeniach, wykorzystując wiele technik animacyjno-śledczych. Zebraliśmy zeznania kilkuset osób. Zobaczcie, czego się dowiedzieliśmy
Diagnoza stanu kultury w Olecku

>> Odkurzamy historię Kukowa
15 września w Kukowie ruszyła jedna ze zwycięskich inicjatyw konkursu grantowego „Pomysłodajnia” – „Odkurzyć historię Kukowa”. Grupa młodzieży pod czujnym redaktorskim okiem pyta o wspomnienia starszych ludzi, porządkuje teren wokół poniemieckiego pomnika i cmentarza, fotografuje i opisuje zabytkowe miejsca, a nawet uczy się wypieku chleba. Zebrane przez uczestników materiały posłużą do zredagowania przez dzieci i młodzież broszury informacyjnej o Kukowie.
Pomysłodawczynią inicjatywy jest mieszkanka Kukowa – Iwona Grabek. Poprosiliśmy ją o to, aby zdradziła kilka szczegółów związanych z powstaniem projektu.
Skąd wziął się pomysł na taką inicjatywę?
Często spotykam dzieci, których życie kulturalne jest bardzo ubogie. Najbliższe środowisko powinno być podstawowym źródłem informacji, wzbogacającym wiedzę dzieci oraz kształtującym różne umiejętności i postawy konieczne w życiu. Nasze dzieci powinny być dumne z bogactwa, piękna i specyfiki kultury Mazur. Dążę do tego, by dostrzegały wkład wielu ludzi w tworzenie kultury narodu.
Jakie są Pani oczekiwania wobec tej akcji?
Nie spodziewam się rewolucji, jednak zgodnie z zasadą "kropla drąży skałę" liczę, iż dzieci zapamiętają, że wcześniej zamieszkiwali te tereny inni ludzie. Tu pozostały po nich pomniki, cmentarze, szkoły. W efekcie prowadzonych działań stwarzane i wykorzystane są okazje do poznawania rzeczywistości społeczno – kulturowej Kukowa i Mazur, wzbogacania doświadczeń osobistych i nabywania nowych umiejętności społecznych. Także starsi mieszkańcy Kukowa chętnie wracają wspomnieniami do dawnych lat, przekazują swoją wiedzę najmłodszym. Akcja to w końcu dobry sposób na nudę.
Jak w kilku słowach może Pani zachęcić do udziału w akcji?
Odkrywanie tajemnic najbliższej okolicy jest niezwykle pasjonujące. Nasza akcja to świetna zabawa, emocje, poznawanie nowych ludzi i miejsc.
Dalsze plany, kolejne pomysły?
Zadanie jest kontynuacją działań podjętych w latach poprzednich i wynika z naturalnych potrzeb naszego środowiska. W przyszłości chcemy podejmować działania w zakresie kultury, historii i sportu skierowane do społeczności lokalnej.
Iwona Grabek od siedmiu lat mieszka w Kukowie. Tu prowadzi świetlicę wiejską, do której uczęszczają głównie dzieci i młodzież. Pracuje jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Gąskach (...i bardzo lubi swoją pracę:)) Wspólnie z Wiolą Żukowską próbuje ożywić i zintegrować środowisko poprzez różnego typu imprezy i projekty. Wspólnie zrealizowały projekty adresowane głównie dla dzieci i młodzieży związane ze sportem, kinem, teatrem, naukami ścisłymi pozyskując środki z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży czy też Gołdapskiego Funduszu Lokalnego.
Akcja „Odkurzyć historię Kukowa” odbędzie się w ramach projektu „Pomysłodajnia” dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2013”.

>> Zrealizujemy 7 inicjatyw!
Mamy dobrą wiadomość! Po konsultacji z autorami zwycięskich inicjatyw udało nam się tak skonstruować ich budżety, abyśmy mogli zrealizować wszystkie 7 inicjatyw, również te znajdujące się na liście rezerwowej! Od września do listopada czeka nas wiele ciekawych wydarzeń! Na początek będziemy tworzyć cudeńka przy "Oleckim stole rękodzielniczym", następnie za pomocą metody docoupache stworzymy gigantyczną "Pocztówkę z Olecka", potem razem "Odkurzymy historię Kukowa", zgłębimy tajniki fotografii otworkowej, będziemy świętować "Dzień Domino", poznamy przepisy na najlepsze dania podczas "Warsztatów kulinarnych" a na koniec stoczymy "Bitwę o Olecko"! Nasłuchujcie! O Pomysłodajni będzie jeszcze głośno!!! ]