To już było - działania 2013-2014 - działania 2013-2014
Regulamin projektu 2014
1. Pomysłodajnia to tytuł konkursu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”. Projekt będzie realizowany do 15 grudnia 2014 r. na terenie gminy Olecko.
2. Założeniem projektu jest odkrywanie i rozwijanie potencjału i kapitału kulturowego jej członków oraz kulturotwórczych zasobów społeczności. Projekt ma na celu nawiązanie przez ośrodek kultury stałych relacji z mieszkańcami gminy. W ramach programu poszukujemy niestandardowych i autorskich pomysłów na inicjatywy kulturalne.
3. Program adresowany jest do osób powyżej 12 roku życia, zamieszkujących stale lub czasowo na terenie gminy Olecko. W przypadku niepełnoletnich osób zgłaszających swoje inicjatywy konieczna jest opieka pełnoletniego opiekuna.
4. W konkursie na inicjatywę kulturalną mogę brać udział osoby prywatne bądź nieformalne grupy osób. W konkursie nie mogą uczestniczyć instytucje miejskie, samorządowe oraz fundacje i stowarzyszenia formalne.
5. Jeden uczestnik może zgłosić kilka inicjatyw do konkursu.
6. W konkursie zostanie wyłonionych minimum 3 a maksymalnie 7 inicjatyw. Maksymalna kwota dofinansowania jednej inicjatywy wynosi 2000 zł brutto. Nie jest określona minimalna kwota przeznaczona na realizację 1 inicjatywy.
7. Dotację można przeznaczyć na:
- honoraria/wynagrodzenia osób prowadzących działania
- zakup materiałów niezbędnych do realizacji zajęć warsztatowych i artystycznych, z wyłączeniem zakupu środków trwałych;
- koszty podróży/transportu: uczestników warsztatów, artystów i in. Osób związanych z realizacją zadania, scenografii, instrumentów, elementów wyposażenia technicznego/sceny;
- poligrafia - wydanie publikacji, stanowiących część zadania oraz ich - koszty nagrań (audio i video) materiałów stanowiących część zadania;- scenografia i stroje: projekt, wykonanie (w tym koszt materiałów);
- noclegi i wyżywienie dla uczestników przedsięwzięć organizowanych w ramach zadania, w tym artystów i jurorów;
- dokumentacja/rejestracja realizacji zadania (filmowa, dźwiękowa, zdjęciowa) - koszty te nie mogą przekroczyć 10% dofinansowania;
- koszty promocji i kampanii informacyjnej (np. druki, zakup czasu antenowego, rozwój strony internetowej) - koszty te nie mogą przekroczyć 10% dofinansowania;
- zakup praw autorskich lub licencji;
- niezbędne ubezpieczenia.
8. Inicjatywy zostaną wyłonione poprzez poddanie ich pod głosowanie mieszkańców. Dodatkowo wnioski zostaną ocenione przez specjalnie powołane jury. Jury weźmie pod uwagę wnioski, które otrzymają największą liczbę głosów w plebiscycie mieszkańców, nie wyklucza to jednak dofinansowania inicjatywy, która nie zyskała poparcia mieszkańców, ale według jury w największym stopniu spełnia kryteria konkursu. Ostateczna decyzja w zakresie wyłonienia zwycięskich projektów, jak i wysokości środków przyznanych na realizacje danego projektu, będzie należała do jury.
10. Inicjatywy kulturalne mogą być zgłaszane poprzez:
- wypełnienie formularza on-line umieszczonego na stronie www.przystanek.pl w zakładce „Pomysłodajnia”;
- wysłanie wypełnionego formularza na adres promocja@przystanek.pl (do pobrania na stronie www.przystanek.pl w zakładce „Pomysłodajnia”;
- dostarczenie wypełnionego formularza do sekretariatu ośrodka kultury osobiście lub listownie na adres: Plac Wolności 22, 19-400 Olecko.
Przesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z zaakceptowaniem regulaminu oraz ze zobowiązaniem do ścisłej współpracy z ośrodkiem kultury przy realizacji nagrodzonego pomysłu. Do 8 czerwca odpowiedzi na wszelkie pytania związane z wypełnianiem formularzy udziela Agata Mularczyk pod numerem telefonu 87 520 20 59, pytania można również przesyłać na adres mailowy: promocja@przystanek.pl
10. Pod głosowanie i ocenę jury zostaną poddane zgłoszone inicjatywy, które spełniają kryteria formalne:
- osoba zgłaszająca projekt ma ukończone 15 lat;
- kosztorys inicjatywy nie przekracza 2000 brutto;
- przedstawiony kosztorys jest rzetelny i odpowiada realnym cenom;
- formularz jest kompletny (prawidłowo wypełnione są wszystkie pola); - cel zgłaszanej inicjatywy nie stoi w sprzeczności z celami projektu.
11. Zwycięskie inicjatywy zostaną wybrane w oparciu o poniższe kryteria:
- poparcie społeczne;
- niestandardowy pomysł;
- użyteczność projektu dla społeczności lokalnej;
- innowacyjność;
- atrakcyjność;
- inicjatywa własna kandydata/kandydatów;
- otwartość i odwaga działania kandydatów;
- wizja współpracy z ośrodkiem kultury po zakończeniu projektu
12. Organizator na podstawie decyzji jury przyzna granty autorom 3 do 7 zwycięskich inicjatyw, tj. przeznaczy na realizację zwycięskich projektów kwotę o łącznej wysokości nie przekraczającej 10 000 zł.
13. Autorzy zwycięskich projektów zobowiązują się do współpracy z ośrodkiem kultury przy realizacji projektu, a w szczególności do opracowania harmonogramu i kosztorysu oraz wspólnego z ośrodkiem ich nadzorowania. Współpracę na etapie realizacji zwycięskich inicjatyw między autorami a ośrodkiem kultury będzie regulować odpowiednia umowa.
14. Autorzy zwycięskich projektów wyrażają zgodę na wykorzystanie swoich wizerunków przez ośrodek kultury w związku z realizacją projektu w ramach programu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne”.
15. Jury stworzy listę rezerwową. Inicjatywy znajdujące się na liście rezerwowej są realizowane zgodnie z ustaloną kolejnością w razie wystąpienia okoliczności natury prawnej lub przeszkód niezależnych od autora inicjatywy uniemożliwiających jej zrealizowanie.
16. Konkurs będzie realizowany wedle następującego terminarza:
- Zgłaszanie inicjatyw do konkursu: 7 maja 2014 r. – 8 czerwca 2014 r.
- Realizacja zwycięskich pomysłów – 15 czerwca 2014 r. - 15 grudnia 2014 r.
Ankieta
Jeśli braliście udział w poprzedniej edycji Pomysłodajni - jako uczestnicy lub inicjatorzy projektów - mamy do Was serdeczną prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety. Dziękujemy!!! ankieta

>> Dzięki za oleckie dźwięki
Drugi tydzień lipca upłynął w Olecku pod znakiem lub, jak kto woli, dźwiękiem bębnów. Wszystko dzięki akcji "Dzięki oleckie dźwięki" realizowanej w ramach drugiej edycji konkursu na inicjatywy kulturalne olecczan.
Bębniarze ożywiali swoim graniem wiele miejsc. Można ich było usłyszeć na terenie byłego PTTK. Muszli, na punkcie widokowym po drugiej stronie jeziora, na osiedlu Lesk, w centrum miasta. Były i warsztaty, prze które przewinęło się ponad 30 osób i jam session i ustanowienie rekordu Olecka w wybijaniu rytmu serca przez jak największą liczbę osób. Wszystko poszło zgodnie z planem - mówi Izabela Piotrowska pomysłodawczyni i realizatorka akcji - frekwencja dopisała i co najważniejsze , udało nam się nagrać sporo dobrego materiału. Bo najlepszą informację zostawiliśmy na koniec - cały projekt zakończy się wydaniem płyty, na której znajdą się wszystkie oleckie dźwięki - bębny, gitary, przeszkadzajki i odgłosy natury w tle.
Galeria zdjęć

>> Zajęcia z grafiki warsztatowej
Grafika kojarzy się dziś głównie z komputerem, zaawansowanymi programami do obróbki cyfrowej, plakatami, reklamami. Zapomina się o pierwotnym znaczeniu tego słowa, o szlachetnej dziedzinie sztuki, jaką jest grafika warsztatowa.
Tylko wybrani mieli pewnie szansę, żeby poznać jej tajniki. Takie zajęcia prowadzone są niemal wyłącznie na artystycznych kierunkach studiów. W Olecku znalazło się kilku zapaleńców, którzy chcieli zgłębić proces powstawania grafiki warsztatowej. Mieli ku temu okazję podczas warsztatów realizowanych w ramach konkursu grantowego "Pomysłodajnia". Od 12 do 14 lipca Wojtek Dzieszkiewicz - olecczanin, absolwent Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, laureat licznych konkursów i stypendiów, uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych - zapoznawał ich z metodą wklęsło i wypukłodruku, pomagał tworzyć matryce i odbitki. Efekty ich pracy będziemy mogli oglądać podczas wystawy, która będzie dostępna na pierwszym piętrze ośrodka kultury od piątku 18 lipca. A tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Znajdziecie je TUTAJ

>> Wybraliśmy 5 pomysłów!
Do drugiej edycji naszego konkursu na inicjatywę kulturalną „Pomysłodajnia” wpłynęło 8 pomysłów. Poziom artystyczny konkursu był bardzo wysoki. Wzorem ubiegłego roku Olecczanie przez tydzień mieli możliwość głosowania na najlepszą ich zdaniem akcję, w której sami chętnie wzięliby udział. Jury w składzie Zofia Kardel, Małgorzata Krejpcio i Agata Mularczyk wzięło pod uwagę opinie mieszkańców, ale i tak miało ciężki orzech do zgryzienia - walka na głosy była wyrównana, a wybrać można było tylko 5 pomysłów. Po długich i burzliwych naradach jury ostatecznie podjęło decyzję. Zostaną zrealizowane następujące akcje:
Warsztaty Fotograficzne Fashion & Beauty, które pozwolą uczestnikom poznać praktyczne aspekty wykonania zdjęć o tematyce fashion & beauty oraz profesjonalną obróbkę graficzną materiału fotograficznego. Uczestnicy wykonają fotografie na własnym sprzęcie, ale w specjalistycznie wyposażonym pomieszczeniu. Następnie pod okiem fachowca podejmą się obróbki cyfrowej zdjęć. Zwieńczeniem warsztatów będzie wystawa uczestników.
Przystanek TWÓRCZE DZIECIAKI. To projekt, który stwarza dzieciom i rodzicom możliwość uczestniczenia w pasjonujących zajęciach twórczych podczas Przystanku Olecko. Proponuje warsztaty i zajęcia w przestrzeni miejskiej, dzięki którym dzieci rozbudzą swoją kreatywność i wraz z rodzicami będą tworzyć. Na bazie swoich doświadczeń twórcy projektu opracowali propozycję zajęć, która łączy różne dziedziny kultury. W ramach akcji Przystanek TWÓRCZE DZIECIAKI odbędą się warsztaty i zajęcia m.in.: tworzenia zabawek, czytamy i twórczo działamy na trawie, tekturowe zabawy małych architektów.
Warsztaty fotograficznych technik analogowych - emulsja fotograficzna. Warsztaty pogłębią wiedzę Olecczan na temat analogowych technik fotograficznych, przybliżą metodę wykorzystania emulsji fotograficznej. Każdy uczestnik, z pomocą animatorów będzie mógł naświetlić swoją fotografię na wybrany przez siebie przedmiot np. kamień, szkło bądź drewno. Głównym elementem warsztatu będzie wykonanie naświetlenia na zewnętrznej ścianie jednego z budynków ROK. Działanie zakończy się wernisażem.
Zajęcia z grafiki warsztatowej. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają technikę grafiki warsztatowej i własnoręcznie wykonają matryce graficzne oraz odbitki. Uczestnicy będą pracować przy użyciu dwóch technik - wklęsłodruku realizowanego metodą foliorytu, polegającą na rysowaniu igłą graficzną rysunku na folii RTG, a następnie na odbiciu jej na papierze graficznym w prasie bądź metodą łyżeczkową oraz linorytu realizowanego na podkładach z linoleum PCV, które będą odbijane na papierze graficznym w prasie bądź metodą łyżeczkową. Warsztaty potrwają trzy dni, a zakończą się wspólną wystawą wszystkich uczestników.
„Dzięki Oleckie Dźwięki”. W Olecku od dawna istnieje tradycja związana z muzyką, w szczególności z bębnami. Projekt ten stwarza możliwość kontynuowania tej tradycji, rozwijania pasji i przede wszystkim spotkania sie w jednym miejscu osób w jakiś sposób związanych z Oleckiem, muzyką i bębnami. W ramach akcji odbędą się warsztaty bębniarskie, praca nad nagraniem płyty z gry na bębnach, bicie rekordu w ilości osób grających "rytm serca˝ oraz jam session z udziałem lokalnych muzyków.
Zwycięzcom gratulujemy, a przyszłym uczestnikom wydarzeń życzymy mocy kulturalnych wrażeń. Bądźcie czujni… pierwsze inicjatywy Pomysłodajni już w lipcu!!!