Archiwum 2019 - Kalendarz wydarzeń - wrzesień
20 września - Wernisaż Emilii Urbanowicz
godz.18:00
Galeria A. Legusa,
I piętro ROK "MG"
Autorka: Emilia Urbanowicz
Maluje „od zawsze”.Już jako dziecko pokrywała farbami plakatowymi różne powierzchnię poczynając od płyt pilśniowych a kończąc na ścianach stodoły. Tak powstawały jej pierwsze obrazy. Na długo jednak porzuciła swoje ukochane zajęcie.
Po długich latach przerwy w malowaniu zaczęła ponownie realizować wcześniejsze marzenia i rozwijać swoją pasję. Podziela zdanie Carmie Gallo, że „miłość do tego co robisz, jest paliwem, którego potrzebujesz, żeby dalej pracować, walczyć, dążyć do wymarzonego życia. Pasja ma moc zmieniania twojego świata, a w rezultacie także świata ludzi, z którymi się spotykasz.” Sama o nich mówi „nie wiem czy są dobre czy złe, ja je lubię”. Zawodowo związana z ochroną zdrowia. Położna, pielęgniarka, nauczyciel kadr medycznych a obecnie dyrektor zakładu opieki długoterminowej tzw. Hospicjum w Jaśkach k/Olecka.
Łączy w sobie ogromną wrażliwość i zdecydowane, konkretne i racjonalne działanie. Malowanie daje jej siłę, odpoczynek i samozadowolenie.
Tutaj możesz obejrzeć fotografie z wystawy (fot. Z.Malinowski)
18 września - spotkanie z dr Stefanem Marcinkiewiczem pt. "Uhri - Uhri czy Ura Ura? Armia Czerwona na Mazurach w 1945 r. z perspektywy ludności autochtonicznej i w radzieckiej historiografii".
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają 18 września (środa) o godzinie 17.00 na spotkanie z dr Stefanem Marcinkiewiczem pt. "Uhri - Uhri czy Ura Ura? Armia Czerwona na Mazurach w 1945 r. z perspektywy ludności autochtonicznej i w radzieckiej historiografii".
W styczniu 1945 roku do opuszczonych przez armię niemiecką oraz ludność Mazur Południowych weszły wojska radzieckie. Zajmowały kolejne wsie i miasteczka, obejmując je w zarząd. Zajętą prowincję Rzeszy traktowano jak ziemie podbitą. Wywożono dobytek ruchomy, demontowano urządzenia i systemy. Wielkimi stadami pędzono na wschód bydło i konie. Nawet tam, gdzie nie toczyły się walki, pozostawały zgliszcza. Olecko należało do najbardziej zniszczonych miasteczek w tym regionie, mimo że 19 stycznia wojska radzieckie wkroczyły na pustego i cichego miasta.
O tych trudnych dniach, bezprecedensowych decyzjach i ich dramatycznych skutkach opowie
Dr Stefan Marcinkiewicz.
Dr Stefan Marcinkiewicz, doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, członek Pracowni Studiów Regionalnych Katedry Socjologii UWM, pracownik naukowy Katedry Socjologii Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Zajmuje się socjologią procesów migracyjnych, socjologią regionu i społeczności lokalnych (Mazury) oraz pamięcią społeczną. Autor publikacji m.in.: „Mityczna stolica Mazur. Miedzy Ełkiem a Lycka”, Ełk 2015;
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro
8 września - 39. ROCZNICA STRAJKU
39. ROCZNICA STRAJKU W PRZEDSIĘBIORSTWIE PRODUKCJI POMOCNICZEJ I MONTAŻY BUDOWNICTWA ROLNICZEGO W OLECKU
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI
10.00 - Uroczysta Msza Święta w Kościele pw. NMP Królowej Polski w Olecku
11.30 - Część oficjalna w sali Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku
- recital zespołu „Oleckie Echo”39. ROCZNICA STRAJKU
WYKŁADY:
- „Strajki robotnicze w 1980 r.” (dr Marek Kietliński dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku)
- „Agresja Niemiec na Polskę w 1939 r.” (dr Marek Góryński)
- „Strajk w Przedsiębiorstwie Produkcji Pomocniczej i Montaży
Budownictwa Rolniczego i powstanie Solidarności w Olecku”
(Marian Lewandowski)
7 września - NARODOWE CZYTANIE - NOWELE POLSKIE
-Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku
-Powiatowe Centrum Wspierania Edukacji
-Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Olecku
-Urząd Miejski w Olecku
zapraszają na 8 edycję Akcji - NARODOWE CZYTANIE - NOWELE POLSKIE
Miejsce: Amfiteatr nad jeziorem
W razie złej pogody impreza może zostać przeniesiona do sali kina "Mazur"
1 września - Wrześniowa Nawałnica
Organizator:
Olecka Rada Młodzieżowa oraz
Współorganizatorzy:
ZHP Hufiec w Olecku, Wolontariat Kultury WspaK oraz Strzelcy z Olecka
Serdecznie zapraszają na Grę Miejska z okazji 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, która odbędzie się 1 września (niedziela) o godzinie 16.00 na Placu Wolności w Olecku.