Archiwum 2013 - Kalendarz wydarzeń 2013 - maj 2013

>> 11 maja - Czas na upcycling
Sobota 11 maja upłynie w Olecku pod znakiem upcyclingu czyli nadawania nowego życia starym przedmiotom. O godzinie 12:00 na tarasie za kinem wystartuje kolejna edycja SWAP PARTY czyli bezgotówkowej wymiany starych książek, płyt, ubrań i wszelkich rupieci. Coś, co wydaje się wam niepotrzebne i zalega na półkach i w szafach z pewnością okaże się przydatne dla innych. Gwarantujemy ciepłą atmosferę i szansę upolowania ciekawych zdobyczy.
O 16:00 - druga odsłona upcyclingu. W holu kina obejrzymy wystawę „Czas na upcycling”, a na niej nietypowe i jedyne w swoim rodzaju zegary, które powstały ze staroci i zbędnych przedmiotów znalezionych na strychach i w piwnicach podczas warsztatów. Mieliśmy do dyspozycji stare płyty winylowe, głośniki, a nawet żyrandole. Efekt – zaskakujący, bez wątpienia warty zobaczenia. Oprócz eksponatów obejrzymy filmik, który powstał w trakcie warsztatów.
SWAP PARTY, 11.05.2013 godz. 12:00-14:00 – taras za kinem
Wystawa „Czas na upcycling, 11.05.2013 r. godz. 16:00, Galeria Hol

>> 17 maja - spotkanie w Izbie Historycznej
17 maja, godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna, Budynek Urzędu Miejskiego w parku, I piętro
Zapraszamy na spotkanie z Grzegorzem Jasińskim i z Dominikiem Krysiakiem pt. Mazurzy: polscy - niemieccy? Sytuacja ludności rodzimej w latach 1918–1956.
Grzegorz Jasiński – historyk, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Dominik Krysiak – historyk, pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, podejmą na spotkaniu dyskusję na temat świadomości narodowej, jej przeobrażaniu się na wskutek planowych działań rządu Pruskiego i naturalnych zmian zachodzących w społeczeństwie, mieszkańców Prus Wschodnich.
Grzegorz Jasiński zajmuje się w swojej pracy naukowej badaniem świadomości narodowej mieszkańców Prus Wschodnich, historią ewangelików oraz dziejami i kulturą tego regionu.
Dominik Krysiak zajął się problematyką społeczno-politycznej historii Warmii i Mazur po 1945.
Zapraszamy na spotkanie i na rozmowy.

>> 18 maja - Klejmontem wiosna się zaczyna
godz. 19:00, sala kina "Mazur"
Zapraszamy na drugi koncert poetycki pamięci Wacława Klejmonta - ważnego dla historii kultury Warmii i Mazur pisarza i nauczyciela. To kolejny literacko - muzyczny wieczór realizowany pod honorowym patronatem Burmistrza Olecka, upamiętniający wybitnego olecczanina, utalentowanego satyryka, felietonistę, gawędziarza, człowieka o szlachetnym sercu i przenikliwej mądrości. Ubiegłoroczny koncert przyciągnął wielu olecczan, licznych przyjaciół ze środowisk nauczycielskich oraz miłośników jego talentu − twórców literatury i sztuki z Augustowa, Suwałk, Gołdapi...
W programie opowieść o życiu i twórczości pisarza oraz interpretacje recytatorskie Jego utworów w wykonaniu Tomasza Żurawlewa z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego, byłego ucznia Wacława Klejmonta, z którym po latach połączyła go przyjaźń. Przy instrumencie klawiszowym towarzyszył mu będzie z piosenką poetycką Rafał Gajewski - artysta sceny olsztyńskiej, aranżer, kompozytor, wokalista.
galeria

>> 19 maja - gra terenowa SZPIEG
godz. 13:00, Plac Wolności
Jesteś fanem Sherlocka Holmesa, albo Herkulesa Poirota? Maniakiem łamigłówek logicznych? Chcesz sprawdzić, czy umiesz posługiwać się sztuką dedukcji i odczytywać poszlaki? Weź udział w grze terenowej SZPIEG. W najbliższą niedzielę o 13:00 na Placu Wolności znajdziesz wskazówki, co zrobić, żeby rozwiązać zagadki i wygrać zaskakujące nagrody.
Wszyscy chętni którzy chcą zabawić się w SZPIEGA muszą stawić się na Placu Wolności i zgłosić udział swojej drużyny. Przyda się dobra kondycja, otwarty umysł i sztuka dedukcji. Gra owiana jest aurą tajemnicy, żadne dodatkowe szczegóły nie zostaną podane do publicznej wiadomości aż do niedzieli...
Gra jest częścią projektu dofinansowanego z programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne”. Organizatorami SZPIEGA są Wolontariat Kultury WspaK działający przy ROK „Mazury Garbate” oraz Stowarzyszenie Osób Myślących Olecko.
galeria

>> 21 maja - "Motocyklem po Białorusi" - spotkanie "Podróże z pasją"
godz. 16.00, czytelnia biblioteki, ul. Kopernika 6.
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku oraz Biblioteka Zespołu Szkół Technicznych w Olecku zapraszają na spotkanie „Motocyklem po Białorusi”, które jest kolejnym wydarzeniem cyklu „Podróże z pasją”.
Tym razem spotkamy się z Adamem Andryszczykiem, który zaprezentuje swoje relacje z pobytu na Białorusi.
Adam Andryszczyk urodził się 13.05.1964 r. w Kowalach Oleckich. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Muzyk, poeta, podróżnik. Członek Polskiego Związku Autorów i Kompozytorów Muzyki Rozrywkowej, laureat wielu wydarzeń muzycznych i literackich, realizator autorskich audycji radiowych, reportaży, słuchowisk i filmów dokumentalnych. Wydał zbiór wierszy "Jeszcze - proszę o dreszcze", oraz powieść sensacyjno-przygodową pt. "Krymski Łut". Autor monodramu "Normalka".
W roku 2008 odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".