Archiwum 2013 - Kalendarz wydarzeń 2013 - sierpień 2013

>> 18 sierpnia - IV Regionalne Święto Mleka
Plac Wolności w Olecku
W ramach realizacji Działania odbędą się:
- konkurs kulinarny „Na najlepszą zupę mleczną lub chłodnik”, w kategorii restauracje, zakłady gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne oraz osoby fizyczne z terenu województwa warmińsko-mazurskiego,
- konkurs publiczności „Na najlepszy sernik”, którego uczestnikami będą restauracje, zakłady gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne oraz osoby fizyczne z terenu województwa warmińsko-mazurskiego,
- część wystawiennicza – prezentacja produktów mleczarskich z terenu województwa warmińsko-mazurskiego oraz oferty członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.
Część konkursową wydarzenia poprowadzi dr Grzegorz Russak – znawca kuchni polskiej.
PROGRAM
Blok kulinarny
Prowadzenie – dr Grzegorz Russak
11.00 – rozpoczęcie imprezy
11.00-12.00 – konkurs na najlepszą zupę mleczną lub chłodnik w kategorii osoby fizyczne
12.00-14.00 – konkurs dla publiczności na najlepszy sernik
12.30-13.30 – konkurs na najlepszą zupę mleczną lub chłodnik w kategorii: restauracje, zakłady gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne
14.00-14.30 – ogłoszenie wyników konkursów na najlepszą zupę mleczną lub chłodnik i na najlepszy sernik
Blok artystyczny
14.30-15.30 – koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Olecka
15.30-16.30 – koncert zespołu FLASH CREEP
16.30-18.00 – koncert muzyki cygańskiej w wykonaniu zespołu PERŁA I BRACIA
Zapraszamy na kiermasz rzemieślników oraz członków
sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”
Transmisja on-line z konkursów na stronie www.warmia.mazury.pl
Organizatorzy: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gmina Olecko, Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO”.
Druki do pobrania:
regulamin zupa mleczna lub chłodnik
formularz zgłoszeniowy - część wystawiennicza
regulamin sernik
zgłoszenie konkurs główny
zgłoszenie konkurs publiczności

>> 23 sierpnia - warsztaty teatralne
godz. 15:00-17:00, sala baletowa, I piętro
Warsztaty teatralne prowadzone będą przez aktorów Studia Teatralnego Koło.
Zapisy w sekretariacie ROK "MG" oraz telefonicznie - (87) 520 20 59.
Warsztaty są bezpłatne. Liczba uczestników ograniczona.
godz. 15:00-17:00, sala Teatru AGT
Prowadzący: Katarzyna Gawkowska
Czas warsztatu: Warsztat 2 godziny, spotkanie z publicznością po spektaklu
ok 1 godzina.
Uczestnicy: warsztat - młodzież od 14 roku życia lub dorośli (grupa 20 osób). Spotkanie: młodzież i dorośli.
Założone cele: przekazanie uczestnikom wiedzy dotyczącej techniki tworzenia spektaklu, przy pomocy tematów pojawiających się w spektaklu.
Warsztat teatralny będzie okazją do zaprezentowania młodzieży podstawowych zadań aktorskich, zabaw integracyjnych oraz ćwiczeń improwizacyjnych, mających na celu uruchomienie wyobraźni i przygotowanie widza do świadomego, wrażliwego oglądania spektaklu. Metoda improwizacji w drugiej, głównej części warsztatu będzie kluczowa w pracy z grupą. Za jej pomocą każdy uczestnik stworzy krótką etiudę, tematycznie nawiązującą do nastroju spektaklu. Głównym elementem, wiążącym etiudy wszystkich uczestników, będzie spektaklowa ŁAWECZKA, wokół której toczy się życie na wsi. Podczas pracy nad scenkami zostaną postawione pytania stymulujące wyobraźnię uczestników: Jaką rolę na wsi odgrywa ławka? Kto na niej zasiada i dlaczego? Co można zaobserwować siedząc na ławce? Jaka może być historia osoby na niej siedzącej…
Po każdym przedstawieniu planujemy spotkanie-warsztat z publicznością. Chcemy, aby nasz przyjazd był spotkaniem, możliwością podzielenia się wspólną pracą i pasją, nie był tylko prezentacją spektaklu ale interaktywnym wydarzeniem.

>> 23 sierpnia - spektakl "Kalino, Malino, Czerwona Jagodo"
godz. 19:00, sala Teatru AGT
Spektakl “Kalino malino czerwona jagodo” prezentowany przez Studio Teatru Koło to kolorowa, radosna i wzruszająca opowieść o kurpiowskich kobietach, w której wiele współczesnych dziewczyn odnajdzie także fragmenty własnych historii.
“Kiedyś to ja miałam nogi” – wzdycha Józia. I nagle cztery stare, schorowane, zmęczone życiem baby przenoszą się w czasie. Poznajemy historię ich życia, ale przede wszystkim młodzieńczych miłości. Młodość i starość, dojrzałość i naiwność, męskość i kobiecość, radość i tęsknota – przeplatają się w pieśniach, wspomnieniach i muzyce, budujących tą ponadczasową opowieść. Gdy kobiety wrócą na swoje stałe miejsce na ławce przed chatą, będą znowu stare, ale wspomnienia dodadzą im sił, by przeżyć kolejny dzień.
Przedstawienie bierze udział w projekcie Teatr Polska i w pierwszej połowie sezonu 2013/2014 zostanie zaprezentowane w 19. miejscowościach.
Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej.
Celem projektu jest promocja ciekawego repertuaru w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Projekt ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle.
Projekt realizowany w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego „TEATR POLSKA” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl
Teatr Polska - www.polska.e-teatr.pl
MKiDN - www.mkidn.gov.pl
Instytut Teatralny - www.instytut-teatralny.pl
-Studio Teatralne Koło - www.studiokolo.com

>> 30 sierpnia - spektakl teatralny "Zabawa" - Teatr Hoc Loco
godz. 19.00, sala Teatru AGT
wstęp - 5 zł
"Zabawa" jest jednoaktowym dramatem opowiadającym o tym, jak trzech "parobków" o tajemniczych imionach B, S i N wdzierają się do starej świetlicy, w której miała odbyć się zabawa. Okazuje się, że nie znajdują w niej nic, oprócz oparów wczorajszych tańców. Bohaterowie próbują zmienić zastaną sytuację – postanawiają sami sobie sprawić rozrywkę.
Co stanie się, gdy zamiast trzech aktorów pojawią się na scenie trzy aktorki? Spektakl jest nie tylko próbą zmierzenia się z utworem, w którym występują mężczyźni, ale także szansą na wykreowanie trzech, autonomicznych, żeńskich postaci. Praca nad dramatem skupiła się głównie na szukaniu w męskich, kompletnych bohaterach sztuki Mrożka punktu, który otworzyłby drogę do konstrukcji żeńskiej postaci.
Jest jednak element, który spaja bohaterów Mrożka z postaciami HOC LOCO – silne pragnienie rozrywki. Czy chęć zabawy trzech kobiet-parobków, nie grzeszących inteligencją i bystrością umysłu, jest równie silna, zwierzęca i czasami niebezpieczna jak u Mrożkowskich "parobków" płci męskiej? To się okaże na scenie.