Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Mazurskie Spotkania z Folklorem - VII Spotkania - Zespoły

Zespół NAGUAL na Fieście Borealis 2004r. „Święto Młodej Muzyki na Północy” w Olecku zajął drugie miejsce, zdobywając nagrodę w postaci 60 godzin nagrań w studiu Radia 5.

Jak sami mówią, grają folk psychodeliczny, używając przy tym często oryginalnych, niestandardowych instrumentów.

skład: Leonid Pavlyonok - muzyka i teksty, saksofon, instr. perkusujne, gitara etc., Anna Shaposhnikova - voc., cymbały, etc., Marina Nevgen - głosy, Dmitry Gavrilik - gitara, keyboard, Alexei Kulpin - gitara basowa. Białoruś

Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zespół powstał w 1972 roku przy zarządzie uczelnianym Związku Młodzieży Wiejskiej. Założycielką zespołu była Zofia Solarzowa - wybitna działaczka polskiego ruchu ludowego. To właśnie ona zaproponowała nazwę zespołu: PROMNI - PIERWSI (wg. Solarzowej) w zorganizowanym po wielu nieudanych próbach zespole artystcznym na Uczelni. Pierwsi, którzy wykazali chęc i odwagę nie tylko bawienia gości wiejskim tanuszkiem i strojem, ale przemówienia poprzez piekno wiejskiej sztuki w swoim miastowym srodowisku myślą, czuciem, obyczajem i urodą swoich rodziców i dziadów. Według Jana Karłowicza słowo to oznacza: przedni, wyborni.

Repertuar LZA PROMNI jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka i oberka, widowiska: ,"Z pamiętnika tamtych lat 1815-1830'', "Wesele łowickie" i "Comber Babski" z regionu Krakowa Wschodniego, oraz pieśni i tańce ludowe z terenów centralnej, południowej i południowo-wschodniej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne z regionów: Opoczna, Kurpiów Zielonych, Lublina, Lubartowa, Biłgoraja, Gorlic, Rzeszowa, Cieszyna, Beskidu Śląskiego, Wisły, Nowego Sącza, Żywca i Podhala. Ponadto grupa prezentuje pieśni okolicznościowe, kolędy, przedstawienia jasełkowe a także standardowe tańce towarzyskie. Członkowie zespołu przygotowują również programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Od lat PROMNI czerpią z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarzają polskie pieśni, tańce i obrzędy. Tancerze prezentują swoje programy w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Wieloletni dorobek artystyczny PROMNYCH jest dziełem wielu wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza zespołu. Od początku istnienia zespół działa przy swojej uczelni, która wśród wielu instytucji popierających działalność artystyczną PROMNYCH, jest jego największym opiekunem i mecenasem. W zespole tańczy i śpiewa blisko 100 studentów i absolwentów warszawskich szkół wyższych, głównie SGGW. Muzykami kapeli są studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od 1972 roku PROMNI reprezentują Polskę na wielu koncertach i festiwalach zagranicznych. Piękno polskiego folkloru mogła podziwiać publiczność Anglii, Białorusi, Belgii, Czarnogóry, Czech, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Jugosławi, Korei, Litwy, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Syrii, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Watykanu, Węgier, Włoch i USA. Zespół jest laureatem wielu festiwali folklorystycznych w kraju i za granicą. Za swą działalność artystyczną był też wielokrotnie honorowany i nagradzany. Najważniejsze osiągnięcia LZA PROMNI to: Dyplom Ministra Kultury i Sztuki (1978), Dyplom JM Rektora SGGW (1978), Nagroda Główna Festiwalu Studenckich Zespołów Pieśni i Tańca Katowice - Sosnowiec (1981), "Złota Artemida" Festiwalu Folklorystycznego w Efezie - Turcja (1981), Medal XXVI Światowego Festiwalu Folklorystycznego w Confolens - Francja (1983), Nagroda Publiczności Światowego Festiwalu Folklorystycznego w Dijon - Francja (1983), Złota odznaka - Za zasługi dla SGGW (1985), XIII Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów Phenian Korea (1989), Nagroda Główna na I Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki i Pieśni Ludowej Jasło (1987) - nagroda dla kapeli Zespołu, Nagroda Publiczności Światowego Festiwalu Folklorystycznego w Dijon - Francja (2003). www.promni.pl

DYREKTOR: Leszek Kołodziejczyk
CHOREOGRAF ZESPOŁU: Zofia Marcinek
DYREKTOR MUZYCZNY: Aleksander Romański
OPIEKUN ZESPOŁU: Bohdan Połotnicki
CHOREOGRAFOWIE I MUZYCY KTÓRZY WSPÓŁPRACOWALI Z ZESPOŁEM: Barbara Brandt-Weber, Władysław Byszewski,Grażyna Dąbrowska, Marian Domański, Jerzy Gogół, Alicja Haszczak, Janina Kalicińska, Janusz Kazimierczak, Irena Kik, Anatol Kocyłowski, Antoni Korytek, Janina Marcinkowa, Ewa Mościcka, Sławomir Mazurkiewicz, Zofia Stęszewska, Janina Strzębosz, Ryszarda Todys-Płonka, Michalina Wojtas.

Zespół śpiewaczy „Oleckie Echo” powstał przy Polskim Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Zarząd Rejonowy z siedzibą w Olecku

Od wielu lat czynnie uczestniczy w życiu społecznym środowiska. Oleckie Echo bierze udział w imprezach plenerowych, przeglądach, konkursach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Organizuje też m.in. spotkania wigilijne, wielkanocne i zapustowe. Wielokrotnie występował w poprzednich edycjach Mazurskich Spotkań z Folklorem.

Trzydziestoletnią tradycję ma zespół ludowy "Prząśniczki" - laureat wielu ogólnokrajowych konkursów i przeglądów. Zespół ten, pod przewodnictwem Zofii Domin dochował się własnych następczyń w postaci młodzieżowego zespołu ludowego "Jarka".

<< 1 2