Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Mazurskie Spotkania z Folklorem - VII Spotkania - Zespoły

Kapela Esztenás powstała w 2002 roku w Miskolcu, aczkolwiek członkowie ze-społu już od dziesięciu lat grali muzykę ludową w różnych formacjach. Na reper-tuar zespołu składa się głównie autentyczny folklor grupy etnicznej Csángó z re-gionu Mołdawii i Gyimes w oryginalnej, własnej aranżacji. Artyści zajmują się głównie taneczną muzyką instrumentalną, muzyką Domów Tańca, nie stronią też od pieśni i ballad ludowych. Od 1993 roku pod kierownictwem zespołu działa w Miskolcu regularny Dom Tańca. Zespół odnosił duże sukcesy w 2000 r. podczas uroczystości zorganizowanych z okazji obchodów 1000-lecia państwowości Wę-gier a także w 2002 i 2003 r. na Międzynarodowym Festiwalu Folkowym “Ka-láka”. Poza tym artyści zajmują się oprawą muzyczną festynów ulicznych, targów, kostiumowych programów historycznych. Prowadzą również teatr uliczny, jak i dom tańca dla dzieci.

Csángó z Mołdawii to grupa etniczna zamieszkała w Rumunii, na wschód od Kar-pat. W ich kulturze zachowała się dawna tradycja węgierska, którą kultywują po dziś dzień. W tańcach i muzyce instrumentalnej dominują charakterystyczne rytmy rumuńskie i bałkańskie.

Csángó z regionu Gyimes również mieszkają w Rumunii, w dolinach i nieckach położonych pomiędzy górskimi łańcuchami Karpat. Muzyka i tańce tej grupy strzegą tradycji seklersko-węgierskich sprzed stuleci. W latach 1980 i 1990 na Węgrzech niesłychanie wzrosło zainteresowanie folklo-rem Csángó. Dziś tradycyjna muzyka instrumentalna i taniec tej grupy etnicznej wiedzie prym w węgierskim ruchu domów tańca, zdobywając sobie coraz większą popularność.

Skład zespołu Esztenás:

  • Orsolya Hegedüs – skrzypce
  • Anita Gonda - śpiew, gardon, bębny
  • Arnold Tóth - fujarki, kaval
  • Zoltán Nándor Juhász - fujarki, kaval
  • Ádám Fáy - kobza, altówka
  • Máté Tóth - harmonijka

Zespół „Kresowianki” Szczuczyńskiego Domu Polaków powstał wiosną 2001 r. Prawie wszyscy członkowie zespołu mają wykształcenie muzyczne - to nauczyciele przedszkola, szkół średnich, oddziału kultury. Wszystkich łączy piosenka.

W repertuarze zespół posiada piosenki polskie, białoruskie, rosyjskie ludowe i estradowe.

Zespół wielokrotnie koncertował na Białorusi i w Polsce - Głogów, Turek, Tomaszów Lubelski, Sokółka, Białystok. Był również gościem VI Mazurskich Spotkań z Folklorem. Kierownikiem grupy jest Edward Hajdukiewicz.

Stowarzyszenie to od wielu lat również organizuje święto folkloru na którym występuje kilka grup tanecznych z okolicy oraz grupy zaprzyjaźnione z Europy. W tym roku były: Polska, Finlandia i Irlandia. Oprócz grup tanecznych (jest grupa dorosła i dzieci) stowarzyszenie prowadzi mały skansen-muzeum, gdzie kolekcjonuje stare narzędzia rolnicze, przedmioty użytkowe, instrumenty etc. Podczas tego święta gospodynie przygotowują oryginalne potrawy, ciasta, sałatki, a także napoje.

Szefem stowarzyszenia folklorystycznego w niewielkim mieście k Frankfurtu n/Menem jest Aleksander Mohrjest.

Kierownik zespołu: Irina Garszkowa

Zespół ma w swoim programie stylizowane narodowe tańce rosyjskie. Występował na wielu festiwalach w Rosji, Polsce, Litwie i Niemczech. Uczestniczył w międzynarodowym projekcie “Od sąsiedztwa do współpracy”. W grudniu 2003 r. na festiwalu tanecznym “Bursztynowy Korowód” otrzymał nagrodę “Za profesjonalizm i duszę”.

1 2 >>