Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Mazurskie Spotkania z Folklorem - VIII Spotkania - Zespoły

W maju 1984 roku instruktor Krzysztof Szyszko powołał w Siemiatyczach do istnienia Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”. Obecnie do zespołu należy około 100 dzieci ze wszystkich siemiatyckich szkół, skupionych w czterech grupach wiekowych. W swojej pracy zespół łączy kultywowanie folkloru oraz polskiej tradycji narodowej z działalnością harcerską, pracuje również jako 50 Harcerska Drużyna Taneczna. W koncerty stara się włączać zabawy oraz rekwizyty właściwe dla danych regionów Polski. Zespół prezentuje polskie tańce narodowe: polonezy, mazury, krakowiaki, kujawiaki i oberki, łącząc je piosenkami oraz polską muzyką fletową epoki baroku w opowieść o historii naszego kraju. Prace swoją skupia nad regionami wschodniej Polski oraz państw ościennych: Litwy, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii. Koncertując zespół odwiedził Łotwę, Włochy i Belgię, Białoruś, Węgry, Niemcy, Litwę.

Od 1998 roku pary zespołowe biorą udział w ogólnopolskich konkursach tańców polskich w formie towarzyskiej odnosząc duże sukcesy (60 wygranych konkursów, wygrane roczne rankingi w kategorii par i zespołów). Ich ukoronowaniem było zdobycie na rozegranych dotychczas pięciu Mistrzostwach Polski na Tańcach Polskich w Formie Towarzyskiej pięciu Tytułów Mistrzów Polski, pięciu Tytułów Vice Mistrzów Polski i zdobycie trzech brązowych medali.

Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Mladost” pochodzi z Suboticy, miasta leżącego w północnej części Serbii – prowincji Wojwodina. Zespół został założony w 1947 roku. Obecnie liczy ponad 50 członków. Działa jako amatorskie stowarzyszenie, w ramach którego pracuje wiele sekcji, m.in.: folklorystyczna, instrumentalna, jazzowa, orkiestr dennych. Zespół chce zachować tradycyjny folklor ludowy poprzez taniec, pieśni, muzykę, stroje, prezentację obyczajów zarówno z Wojwodin jak i innych narodów zamieszkujących tę prowincję (Serbów, Chorwatów, Rusinów, Czarnogórców, Romów, Macedończyków). MZPiT „Mladost” posiada ponad 800 narodowych strojów różnych narodowości BALKANA.

MZPiT „Mladost” często koncertuje w kraju i za granicą. Występował m.in. w Austrii, Ukrainie, Polsce, Francji, Niemczech, Egipcie, Szwecji. Zdobył mnóstwo nagród i wyróżnień.

W 1980 roku zespół zdobył I miejsce na Światowym Festiwalu Folklorystycznym w Middlesbrough w Anglii. W 1972 roku I miejsce na Europejskim Festiwalu w Belgii.

Repertuar zespołu to pieśni i tańce z różnych regionów Serbii i Czarnogóry oraz innych narodów.

Dyrektor oraz kierownik artystyczny Marin Jaramazović. Kierownik muzyczny Dragan Glišić.

Zespół powstał w 1997 roku. W swoim repertuarze posiada litewską muzykę ludową w nowych opracowaniach muzycznych. Muzycy grają na wszystkich instrumentach charakterystycznych dla tego typu muzyki. Kapela często towarzyszy zespołom tanecznym. Zespół wielokrotnie koncertował dla mieszkańców Vilkaviškis, jak również w Kaunas, na Przeglądzie Kapel dziecięcych „Jurgut, Jurgut Graj”. Kapela brała udział w eliminacjach Święta Pieśni i Tańca Litwinów Świata – w Wilnie, była również uczestnikiem II i VI Mazurskich Spotkań z Folklorem. W 2004 r. Kapela gościła na I Festiwalu Folklorystycznym Dzieci i Młodzieży „Tęcza” w Ełku. Kierownikiem kapeli jest Irena Ščesniene.

Studium Tańca Ludowego powstało w 1995 roku i działa w Centrum Dzieci i Młodzieży w Vilkaviskis. Jego uczestnikami są dzieci i młodzież w wieku szkolnym i przedszkolnym. W swoim repertuarze oprócz kompozycji choreograficznych mają również tańce integracyjne.

Zespół młodzieżowy aktywnie uczestniczy w miejskich i rejonowych imprezach kulturalnych. Dzieci i młodzież chętnie tańczą tańce litewskie, przyczyniając się do pielęgnowania kultury narodowej. W repertuarze zespół posiada również tańce innych narodów. Reprezentował swój region w Święcie Litwinów Świata w Wilnie. W 2005 r. – uczestnictwo w Święcie Uczniów Litwy „My – dzieci wolności” w Wilnie. Studium Tańca Ludowego było również gościem IV, V i VI Mazurskich Spotkań z Folklorem. W 2004 r. grupa uczestniczyła w I Festiwalu Folklorystycznym Dzieci i Młodzieży „Tęcza” w Ełku. Kierownikiem zespołu jest Sonata Jankiene.

<< 1 2