Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Mazurskie Spotkania z Folklorem - VIII Spotkania - Zespoły

Dom Tańca w Poznaniu działa od wiosny 2001 roku w ramach Stowarzyszenia Czasu Kultury, które jest m.in. wydawcą pisma społeczno-kulturalnego „Czas Kultury”. Inicjatywę stworzenia Domu Tańca podjął Jacek Hałas. Dom Tańca służy idei spotkań mieszkańców wielkich miast z kulturą tradycyjną, a jednocześnie jest miejscem, gdzie artyści prezentują swoją sztukę. Dom Tańca daje szansę na żywy, bezpośredni kontakt, a nawet współuczestnictwo – w tańcu, śpiewie, grze na instrumentach – w kulturze tradycyjnej. Nauka tańca, śpiewu, gry na instrumentach odbywa się nie dzięki pomocy instruktorów, ale poprzez uczestnictwo w warsztatach, zabawach prowadzonych przez artystów. Cykliczne spotkania są okazją do pełnej prezentacji obrazu kultury ludowej: muzyki, zwyczajów, obrzędów.

Wieczory w Domu Tańca składają się z trzech części:

  • spotkania z gośćmi wieczoru, których celem jest poznanie kulturowych źródeł wykonywanej muzyki
  • prezentacja instrumentów, pokazywanie obyczajów i obrzędów, przybliżanie tradycji i kultury przez indywidualne doświadczenia muzyków
  • koncertu zaproszonych artystów; warsztatów tanecznych i zabawy, często aż do świtu.

Zespół folklorystyczny „Gornica” działa od 10 lat w Zelenogradzkim Domu Kultury (Obwód Kaliningradzki), liczy 13 osób. Jego członkami są studenci wyższych uczelni i wojskowi. W repertuarze zespół posiada pieśni różnych regionów Rosji, Ukrainy, Białorusi, fragmenty rosyjskiego obrzędu weselnego. Grupa wykonuje również utwory tradycyjne we współczesnych aranżacjach. Posiada bogaty zestaw instrumentów ludowych m.in. tulska harmonia, bajan, bałałajki, łyżki. Wielokrotnie prezentowała się w Obwodzie Kaliningradzkim jak również za granicą – Polska, Niemcy. Kierownik zespołu: Łarysa Ewsejewa

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „INA” po raz pierwszy zaprezentował się publiczności we wrześniu 1993 roku. Od początku swego istnienia działa w Goleniowskim Domu Kultury. W zole grają, tańczą, śpiewają i bawią się dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponad podstawowych Goleniowa oraz osoby pracujące i studiujące.

Aktualnie Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „INA” tworzą 2 kapele (młodzieżowe) oraz 3 taneczne grupy koncertowe, łącznie ponad 100 osób. Na różnorodny obraz „INY” składają się tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski, kolędy, pastorałki, widowisko jasełkowe w dwóch odsłonach i widowisko plenerowe „Kupalnocka”. Zespół wykonał już ponad 300 koncertów tak w kraju, jak i poza jego granicami. W swojej krótkiej historii odbył 34 podróże zagraniczne m.in. Do Łotwy, Francji, Litwy, Białorusi, Turcji, Danii, Czech, Serbii, Słowacji, Macedonii oraz wielokrotnie do Niemiec.

Zespół Tańca Ludowego SPRIDITIS (Łotwa) działa przy Domu Kultury w Cesvaine. Jest to zespół wielopokoleniowy, który skupia około 100 osób w różnym wieku, tańczą w nim dzieci, wnuki i dziadkowie przekazując tradycję i piękno rodzinnych stron. Zespół występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Czechach, Słowacji, w krajach skandynawskich i na Węgrzech.

Na 8. Mazurskich Spotkaniach z Folklorem zespół reprezentować będzie 20 młodych tancerzy. Kierownik zespołu – Janis Skele.

1 2 >>