Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Sztama - XXXII SZTAMA

Sztama 2011

Początki „Sztamy” sięgają 1979 roku, kiedy to grupa młodych adeptów sztuki scenicznej stworzyła grupę teatralną AGT. Pierwsza premiera została zagrana w lutym 1979 roku wystawiono „Wędrowanie” według tekstów Edwarda Stachury. Późniejsze amatorskie akcje sceniczne olecczan wspierała Grupa Balladowa „Po drodze”.
Dziś zmieniła się sytuacja i rola sztuki, której latami patronowała Melpomena – do współpracy zaprasza czasem pozostałe Muzy, nie wyłączając także tej najwspółcześniejszej - X, czyli kina.

PROGRAM SZTAMY 2011

21 października (piątek)
18.00 – spektakl „Taksówka”, Studio Teatralne KOŁO, sala Teatru AGT

    Jak wygląda praca taksówkarza w Wigilię? Klienci płacą i wymagają. Ale w spektaklu „Taksówka” oczekują od kierowcy nie tylko bezpiecznego transportu. Tłum pasażerów: korporacyjne mrówki i uzależnieni od wyprzedaży emeryci, zblazowani emigranci, ludzie zagubieni, smutni, szczęśliwi i nieobliczalni, a nawet jadący do pracy Święty Mikołaj – oni wszyscy, płacąc za kurs, oczekują świątecznej promocji – prywatnych porad, zielonego światła na wyładowanie frustracji albo psychoanalizy gratis. Taksówkarz staje się więc spowiednikiem, psychologiem, świadkiem wydarzeń albo pokrzywdzonym. Przez tylne siedzenie taksówki przewija się prawdziwy kalejdoskop barwnych postaci, a za oknami migają światła wielkiego miasta, neony, dekoracje, tłumy. To niewątpliwie najlepszy spektakl studia teatralnego „Koło”.


19.30 – wystawa malarska Krzysztofa Koniczka, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
    Urodzony w Olecku Krzysztof Koniczek to autor obrazów ekspresyjnych i dramatycznych. W abstrakcyjnych kompozycjach łączy różne barwy, formy i konwencje. Jego prace „pulsują energią”. Artysta oddaje głos odcieniom i kształtom, gdyż to najlepiej wyraża swobodę i wolność, przybliża do natury. W jego pracach na pierwszy rzut oka widoczny jest dramatyzm i niepokój współczesnego świata a czasami zagrożenia, charakterystyczne dla naszych czasów. Krzysztof Koniczek ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw w całej Polsce, a także za granicą. Wystawiał między innymi w Nowym Yorku, Paryżu, Grodnie oraz we Włoszech. 21 października będzie można obejrzeć jego obrazy w Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa w Olecku.
    http://www.koniczek.com.pl/


20.00 – koncert akordeonowy Marcina Wyrostka, sala kina Mazur
    Wirtuoz akordeonu, zwycięzca pierwszej edycji programu "Mam talent!". Przyjmowany owacyjnie w miastach Polski, USA, Holandii, Litwy, Szkocji, Czech, Niemiec, Szwajcarii, Węgier i Słowacji. Występował na scenie m.in. obok takich sław jak: Bobby McFerrin, Nippy Noya, Many Neumann, Uli Brand, Joshi Kappel, Maryla Rodowicz, Ewa Bem, Justyna Steczkowska, Adam Sztaba, Piotr Cugowski, Kayah, Grupa Mozarta, Royal String Quartet. W jego repertuarze znajdziemy zarówno muzykę poważną czyli Bacha, Vivaldiego, Chaczaturiana, Mozarta, Brahmsa, jak i muzykę rozrywkową - jazz, latynoamerykańskie, francuskie, argentyńskie i klezmerskie brzmienia oraz ethno-folk. Oprócz kariery na estradzie Marcin Wyrostek wykłada w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Kolegium Nauczycielskiego w Bytomiu.
    (http://wyrostek.com.pl)


21.30 – spektakl „Domowe Duchy. Atlas kieszonkowy”, sala AGT
    Dwie aktorki wykorzystują szeroką gamę teatralnej formy i ciekawych pomysłów inscenizacyjnych. Budują świat pełen dziwnych stworów, które (jak zapewniają)zamieszkują ludzkie domy. To plastyczne przedstawienie jest próbą zerwania z tradycyjną konstrukcją fabularną oraz jednolitą konwencją teatralną.


22 października (sobota)
18.00 – spektakl Agaty Kucińskiej „Żywoty świętych osiedlowych”, Teatr AD Spectatores, sala Teatru AGT
    Monodramat lalkowy dla dorosłych oparty na książce autorstwa Lidii Amejko. Agata Kuchcińska na deskach teatru przedstawia kilka dziwacznych życiorysów mieszkańców opisanego w książce blokowiska. Wśród nich znajduje się maniak seriali telewizyjnych, któremu Ksiądz z serialu „Plebania” udziela rozgrzeszenia dla całego świata (przez ekran telewizora oczywiście), kobieta, która całą złość mieszkańców osiedla bierze na siebie i...zamyka ją w słoikach, czy też „Święta”, dzieląca się bezinteresownie urokami swojego ciała ze wszystkimi mieszkańcami blokowiska. Agata Kuchcińska ożywia lalki użyczając im nie tylko głosu i ruchu, ale również „współdzieląc” z nimi ciało. Zabawę słowem uzupełnia muzyka grana na żywo przez Sambora Dudzińskiego, z którym mieliśmy przyjemność spotkać się na tegorocznym Przystanku Olecko.


19.00 – koncert Natalii Przybysz i zespołu „NATU FUNK”, sala kina Mazur
    NATU (Natalia Przybysz) to właścicielka jednego z najlepszych głosów w Polsce, czarodziejka dźwięków. Znana szeroko jako wokalistka Sistars - najlepszego polskiego zespołu soul i R&B. Wydała dwie solowe płyty: „Maupka Comes Home” i „Gram Duszy”. Kojące dźwięki, głębokie teksty piosenek, funkowe i soulowe brzmienia oraz wokal NATU, tworzą magiczny klimat. Jej niepowtarzalną energię daje się wyczuć podczas występów na żywo, dzięki czemu potrafi zachwycić każdą, nawet najbardziej wymagającą publiczność.
    (http://www.natumusic.pl)


20.30 – projekt plenerowy Waldemara Greckiego „Proces”, Plac Wolności
    Projekt wymowny i przepełniony symboliką. Taki niewątpliwe będzie kolejny projekt wizualno-muzyczny Studia „Gie” Waldemara Greckiego. Czym dla artysty jest tytułowy „Proces”? To „łączenie się materii, polegające na powolnym przenikaniu. Proces będący początkiem istnienia wszechrzeczy. Stan wiecznej wymiany, przekazu tworzenia się. Proces, w którym uczestniczymy. Obecny projekt składa się z kilku prac przenikających się w czasie, z wielu procesów myślowych łączących się, często wykluczających na potrzeby nowych” – opowiada artysta.


21.00 – spektakl „Apoteoza. Uczucie w dźwięku”, Teatr Brama, sala AGT
    Spektakl jest działaniem artystycznym zawieszonym gdzieś pomiędzy teatrem a muzyką. Obrazy, słowa, ruch, ale przede wszystkim melodia i dźwięk opowiadają pewną prawdę o człowieku, widzowie stają się uczestnikami intymnej wędrówki kilkunastu przyjaciół po świecie skojarzeń i wspomnień. Oprawę muzyczną spektaklu stanowią m.in. pieśni z Armenii, Gruzji, Ukrainy, Skandynawii, Bałkanów, Korsyki i Hiszpanii, a więc dźwięki klarnetu, gitary akustycznej, basowej, akordeonu, czy też cajonu. Z Teatrem Brama z Goleniowa wystąpią nie tylko aktorzy z Polski, ale również z Armenii, Czech, Gruzji i USA


23 października (niedziela)
18.00 – instalacja teatralna „Kobieta Kalendarz”, Fundacja Sztuka Ciała, sala Teatru AGT
    Instalacja to produkcja oparta na teatrze ruchu i pantomimy. Aktorki ze środowisk twórczych Warszawy i Wrocławia prezentują kilka charakterystycznych kobiecych postaci, aby w ten sposób widz zmierzył się z pojęciami kluczowymi dla współczesnego postrzegania kobiecości – społecznie konstruowanymi kanonami piękna, świętością, seksualnością, doświadczeniem, problemami emocjonalnymi, relacjami z mężczyznami. „Kobieta” ukazuje kobietę nieoczywistą i wielowątkową, co dodatkowo podkreśla charakterystyczna muzyka grana na żywo przez „wojownika sztuki” - Sambora Dudzińskiego.
    (http://kobietakalendarz.pl/)


19.30 – koncert Wojciecha Grabka, sala kina Mazur
    Okrzyknięty muzycznym wydarzeniem roku multiinstrumentalista, który umiejętnie łączy ostre, niemal industrialne bity z wyrafinowanymi dźwiękami skrzypiec oraz wokalem. Dziennikarze muzyczni często porównują muzykę Grabka do zespołu Radiohead oraz solowych dokonań Thoma Yorke, Amona Tobina czy nawet Aphex Twina. Sam artysta przyznaje się do fascynacji islandzką sceną alternatywną oraz twórczością... Henryka Mikołaja Góreckiego.


20.30 – spektakl „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”, Teatr „6 i pół”, sala Teatru AGT
    Spektakl na podstawie sztuki Izabeli Degórskiej, wyróżnionej w konkursie Teatru Współczesnego w Krakowie za scenariusz teatralny. Premiera tego spektaklu w wykonaniu oleckiego Teatru „6 i pół” odbyła się 27 maja 2011 r. i spotkała się z żywą reakcją publiczności. To pełna czarnego humoru opowieść o perypetiach pewnego małżeństwa w scenerii domowego zacisza, szpitala, studia telewizyjnego oraz... kaplicy.


Cena karnetu - 35 zł
Cena biletu wstępu na jedno wydarzenie - 8 zł
Na wystawę malarską oraz projekt plenerowy wstęp wolny.

Bilety i karnety można nabyć na pół godziny przed wybranym koncertem lub spektaklem w budynkach, w których zaplanowano w programie prezentację poszczególnych wydarzeń. Ilość karnetów ograniczona.
Nie prowadzimy przedsprzedaży i rezerwacji biletów oraz karnetów.



Współpraca w zakresie promocji:
1. „IZA”, ul. 11-go Listopada 9, 19-400 Olecko
2. „KOLORADO”, ul. Plac Wolności 6c, 19-400 Olecko
3. „OBUWIE”, Kamil Milanowski, ul. Plac Wolności 9, 19-400 Olecko
4. „TERNET” Sp. Z.O.O. ul. Plac Wolności 26,
5. „U Ludwiki”, ul. Plac Wolności 14, 19-400 Olecko
6. „Zajazd Sedranki”, Sedranki 40b, 19-400 Olecko
7. Karczma „Margrabowa” ul. Gołdapska 32, 19-400 Olecko
8. Kawiarnia „Arts”, ul. Plac Wolności 22, 19-400 Olecko
9. Księgarnia, ul. Plac Wolności 26, 19-400 Olecko
10. Partner ADG RTV, ul. Plac Wolności 24, 19-400 Olecko
11. Pracownia reklamy „MIKS”, ul. Zielona 29, 19-400 Olecko
12. Pub „Piwnica”, ul. Plac Wolności 24, 19-400 Olecko
13. Sklep ABC, ul. Kościuszki 27, 19-400 Olecko
14. Sklep Spożywczy „SAM”, ul. Nocznickiego 45, 19-400 Olecko
15. Sklep Spożywczy, ul. Plac Wolności 5a, 19-400 Olecko
16. Turkiye Sis Kebab, ul. Plac Wolności 21, 19-400 Olecko
17. ZPHU „IMPULS II”, ul. Plac Wolności 20, 19-400 Olecko

W szczególny sposób dziękujemy prezesowi Zakładów Produkcyjno-Usługowych "Prawda" w Olecku oraz właścicielowi sklepu spożywczego "Sam".

Organizatorzy dziękują publiczności, która przez 3 dni wypełniała sale po brzegi, wszystkim patronom medialnym, artystom oraz podmiotom, które wsparły akcję promocyjną SZTAMY. Na kolejne Spotkania ze Sztuką zapraszamy za rok. Zapraszamy również do obejrzenia galerii fotografii z wydarzeń XXXII SZTAMY.
Obejrzyj fotografie...
Przeczytaj też ciekawe recenzje o SZTAMIE.
Recenzje tutaj...