Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Sztama - XXXIV SZTAMA

Program 34. SZTAMY

>> Program 34. SZTAMY

To już 34. wydanie Spotkań ze Sztuką SZTAMA. Czekają nas cztery intensywne kulturalnie dni. Będą koncerty, spektakle, wystawy, filmy. Znamy już szczegółowy program festiwalu!

17-20.10.2013 r.

Czwartek (17.10.2013)
17:00 - „Krzywa Bajka” – Teatr SNAC, Olecko (sala kina)
18:00 - Dzień domino – (sala AGT)

Piątek (18.10.2013)
17:00 - Wernisaż wystawy
18:00 - Ballada na trzy biurka” Teatr 6 i pół (sala AGT)
19:00 - Projekcja filmu „Miłość” (sala kina)
20:30 - Recital Tymona Tymańskiego
21:00 „Dekada Dzieci Kwiatów” – recital zespołu WHITENIGHT (Pub Arts)

Sobota (19.10.2013)
17:00 - Spektakl „Tragedia w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)”, CIRCUS FERUS, Poznań (sala AGT)
18:00 - Pokaz filmów krótkometrażowych „Krótki metraż z Holandii” (sala kina „Mazur”)
19:30 - Spektakl „Cywilizacja Norwida” – grupa „Łatwopalni”, Olecko (Plac Wolności)
20:00 - Spektakl „Urojenie” Edyta Torhan, Tomasz Sobczak, Marianna Kowalewska, Warszawa (sala AGT)
21:00 - Jam session (Pub Arts)

Niedziela (20.10.2013)
18:00 - Spektakl „Drim”, Strefa Otwarta, Wrocław (sala AGT)
19:00 - Koncert Meli Koteluk, Warszawa (sala kina)
20:30 - Spektakl „Autobus Re-mix”, Teatr Strefa Ciszy, Poznań (sala AGT)

Ceny:
Karnet na wszystkie wydarzenia SZTAMY – 40 zł
Spektakl SZTAMA dzieciom: 3 zł
Pozostałe wydarzenia: 10 zł
WORLD SHORTS HOLAND: 5 zł
Koncert Meli Koteluk: 20 zł

O Urojeniach słów kilka

>> O Urojeniach słów kilka

„Urojenia” to spektakl o parze „artystów” – reżyserze i aktorce. Ona jest jego muzą, bo przypomina Nicole Kidman z „Dogville”, nawet jeśli tymczasowo pracuje jako hostessa w supermarkecie. Przecież nawet tam może spotkać Romana Polańskiego, któremu wręczy cukierek owinięty w karteczkę ze swoim numerem telefonu. On, zainspirowany Larsem von Trierem, aby ukończyć dzieło swego życia nie cofnie się przed niczym. Zamieszka z bogatym transseksualistą Karo, jeśli tylko ten obieca sfinansować jego film. Praca nad filmem nigdy się nie kończy…

Sztukę Pawła Jurka „Urojenia” można rozumieć w sposób wieloraki. Dla jednych będzie to tragikomiczna opowieść o upartym dążeniu pary bohaterów do realizacji własnych marzeń, dla innych trafna i bezkompromisowa ocena naszego show-biznesu, widziana oczami Pawła Jurka, człowieka z branży, głównego scenarzysty serialu „Barwy Szczęścia”. Dla nas, jako twórców tego przedstawienia, jest to opowieść o poszukiwaniu szczęścia właśnie, które zbyt często mylimy z tak zwanym „zrobieniem kariery”. Staramy się zrozumieć i przyjrzeć, wspólnie z widzami, naturze tego co popycha (bez względu na wiek) do medialnego ekshibicjonizmu i sprawia, że uważamy go za tak atrakcyjny. Dlaczego niemal każdy chciałby zostać rozpoznawalny- jeśli nie jako aktor, to na pewno jako celebryta.

CIRCUS FERUS - Tragedia w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)

>> CIRCUS FERUS - Tragedia w lumpeksie. Czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)

Kameralny projekt teatralny skupiający się na pojęciu statystycznego mieszkańca naszego kraju. Bogactwo materiałów źródłowych (raporty, sondaże, wyniki badań) w kontekście dynamiki przemian ostatnich lat, pozwala na zbudowanie intrygującego, nie da się ukryć, że bolesnego, choć w dużej mierze zabawnego portretu przeciętnego Polaka (i Polki). W krzywym zwierciadle prostych danych dostrzeżemy być może wiele niepokojących prawd, a może się z prawdą rozminiemy tak dalece, że trafimy na drugie dno?

Występują: Agata Elsner, Kuba Kapral, Karolina Pawełska
Scenariusz i reżyseria: zespół
Opracowanie dźwiękowe: Jacek Kolasa
Głosy: Jacek Kolasa, Marcin Kęszycki
Produkcja: Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej w Poznaniu
Premiera: 5.X.2012 Poznań

Teatr Strefa Ciszy - Autobus re/mix

>> Teatr Strefa Ciszy - Autobus re/mix

Pierwszy raz z Akademią Ruchu zetknęliśmy się blisko 20 lat temu za sprawą naszego wykładowcy - Juliusza Tyszki. Był to, jego sztandarowy przykład na to jak o teatrze można myśleć, jak wyznaczać w nim nowe granice. Wówczas, nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, jak bardzo zaważy to na naszych dalszych losach. Z perspektywy czasu, analizując zrealizowane przez nas happeningi, akcje i spektakle, odkrywamy wiele świadomych i tych nieuświadomionych inspiracji, a nawet polemicznych odniesień. Remiks w odniesieniu do teatru jest pojęciem bardzo subiektywnym, bowiem nie rządzi się żadnymi jasnymi regułami. Jakkolwiek w muzyce jest dość jasne, że opiera się on na zapożyczeniu formalnym, tak w teatrze może sięgać również do - wspólnej z oryginałem – istoty, przesłania. Podejmując się wzięcia udziału w cyklu RE//MIX Komuny Warszawa, było dla nas oczywiste, że chcemy wybrać dzieło artysty, czy formacji, które jest dla nas szczególnie ważne. „Autobus” Akademii Ruchu to więcej niż spektakl, to niezwykłe, poruszające i graniczne doświadczenie. To dzieło skończone, nie pozostawiające właściwie pola do dyskusji. Odważne i radykalne, stawiające widza w trudnej i niekomfortowej sytuacji. Prowokujący, syntetyczny "żywy obraz", budzący skrajne emocje. Niestety nie mieliśmy sposobności obejrzenia tego spektaklu. Tak więc, nasze wyobrażenia oparte są na własnych intuicjach, rozmowach, opisach i krótkim materiale filmowym. Oryginał tym samym stał się dla nas inspirującym punktem wyjścia do budowania autonomicznej i osobistej wypowiedzi o naszej współczesności.

"Autobus re//mix" nie daje się w sposób jednoznaczny zdefiniować ani jako spektakl, ani jako performance. Jego natura zbudowana jest z intymnej i bardzo organicznej obecności aktorów-nie aktorów. Ich emocje balansują między wstydem i bezwstydem własnego śmiechu zderzonego finalnie z przejmującym i bolesnym uczuciem pustki i samotności. Reakcji widzów na to doświadczenie w żadnej mierze nie da się przewidzieć.

Scenariusz: praca zespołowa.
Reżyseria: Adam Ziajski
Scenografia: Adam Wojda.
Występują: Alicja Piotrowska, Piotr Kamiński i Adam Wojda.
Premiera: 9 grudnia 2012, Warszawa
Produkcja: Komuna Warszawa

Teatr Strefa Otwarta

Teatr Strefa Otwarta powstał w maju 2013 r. jako stowarzyszenie zrzeszające aktorów, reżyserów, teatrologów, scenografów, plastyków, fotografów i muzyków. Główne pola działalności Teatru to: produkcja spektakli teatralnych, krzewienie we Wrocławiu idei Teatrów niezależnych, awangardowych, laboratoryjnych oraz tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i dorobku artystycznego między środowiskami artystycznymi z różnych regionów Polski.

„Drim” to spektakl inspirowany „Snem nocy letniej” W. Szekspira, utrzymany w stylistyce filmów Davida Lyncha. Koncentruje się na wątku metamorfozy czwórki młodych bohaterów, którzy w pogoni za miłością uciekają z codzienności do mitycznego „lasu”, gdzie rzeczywistość zaczyna przenikać się z fantazją, a marzenia i ideały z podświadomymi lękami. Spektakl opowiedziany językiem teatru fizycznego.

1 2 >>