Biblioteka

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum Biblioteki - Podróże z pasją

21 maja -

>> 21 maja - "Motocyklem po Białorusi" - spotkanie "Podróże z pasją"

godz. 16.00, czytelnia biblioteki, ul. Kopernika 6.

Tym razem naszym gościem był Adam Andryszczyk – muzyk, poeta, laureat wielu wydarzeń muzycznych i literackich.
Opowiedział on przybyłym zainteresowanym o swojej pasji do motocykli, które w jego mniemaniu mają duszę. To właśnie na motocyklu odbył on podróż na Białoruś – kraj, na temat którego – w mniemaniu Adama –wiedza opiera się tylko na przefiltrowanych wiadomościach z telewizji. Wyprawa trwała trzy tygodnie, podzielona była na trzy etapy. W pierwszym tygodniu Adam i dwaj koledzy odbyli motocyklową wycieczkę do Grodna. Zobaczyli oni tam między innymi najstarszą cerkiew w mieście, wzgórze książąt litewskich, pomnik Mickiewicza, pomnik Lenina. Byli w farze, gdzie ochrzczony był nasz wieszcz, zwiedzili Nowogródek, a noce spędzali w namiotach. Adam wspominał z ogromną przyjemnością smak swojskiego chleba i kwasu, który posiada każdy kołchoz białoruski. Zobaczyliśmy na fotografiach grób Jana i Cecylii we wsi Bohatyrowicze, którzy to „dali życie” bohaterom Orzeszkowej ze słynnej powieści „Nad Niemnem”.
Drugi etap podróży nasz gość spędził w towarzystwie pięciu przyjaciół. Wraz z nimi zwiedzili dom rodzinny Czesława Niemena, który mieszkał tam do roku 1956. To był czas, kiedy motocykliści mieli okazję spróbować zupy rybnej, ugotowanej w cynkowanym wiadrze.
Trzeci etap podróży Adam odbył w pojedynkę, wspominając między innymi ogromną burzę i jego kilkugodzinną „walkę” z utrzymaniem namiotu.
Jak nam powiedział, ideą wyjazdu było to, żeby jak najmniej planować. Zaplanowane były tylko mniej więcej czas i ilość kilometrów do przejechania. Najważniejsze to móc cieszyć się i delektować wycieczką.
Spotkanie przebiegło w niezwykle pozytywnej atmosferze. Spodziewamy się spotkać Adama ponownie w niedalekiej przyszłości.
galeria

9 kwietnia - Podróże z pasją - Janina Osewska

>> 9 kwietnia - Podróże z pasją - Janina Osewska

godz. 16.00, czytelnia biblioteki Janina Osewska – pedagog, poetka, animatorka życia literackiego, regionoznawca, podróżniczka. Uprawia fotografię. Urodziła się i mieszka w Augustowie.
Na spotkaniu pokaże ocaloną w fotografii, piękną i ciekawą Syrię (jakiej niestety, już nie ma). Pokaże zdjęcia z Damaszku, Bosry, Sweidy, Palmiry, Aleppo, Brad, Hamy, znad rzeki Eufrat.
Przedstawi relacje z podróży do Libanu, gdzie pracowała w obozie dla dzieci - sierot powojennych. Była na froncie wojny libańsko - palestyńskiej, objeździła cały kraj, była gościem mera Tyru, słyszała bomby na granicy izraelsko - libańskiej.
Jednym słowem Bliski Wschód.
galeria

12 marca - Podróże z pasją - Piotr Kuryło

>> 12 marca - Podróże z pasją - Piotr Kuryło

godz. 16.00, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku

W ramach "Podróży z pasją" tym razem zapraszamy na spotkanie z Piotrem Kuryło .
Piotr Kuryło urodził się 24 lipca 1972 r. Najmłodsze lata spędził we wsi Pruska Wielka. Maratończyk, długodystansowiec.
Dwukrotnie uczestniczył w ultramaratonie na dystan­sie 246 km, z Aten do Sparty; w 2007 r. zajął 2. miej­sce, pokonując trasę w czasie 24:29:41.
Przebiegł Polskę ze wschodu na zachód oraz z pół­nocy na południe. Samotnie przebiegł w 42 dni z Augu­stowa do Grecji (ponad 4000 km).
W 2008 roku w ciągu 53 dni przebiegł, „ciągnąc za sobą mieszkalny wózek”, z Fatimy w Portugalii przez Lourdes i Częstochowę do Studzienicznej w Polsce. „Bieg dla pokoju”, obiegnięcie kuli ziemskiej, rozpoczął 7 sierpnia 2010 roku z Augustowa i ukończył 6 sierpnia 2011 na Rynku w Augustowie. Swoją podróż opisał w książce „Ostatni Maraton", wydanej w 2012.
galeria

12 lutego - Podróże z pasją - Mirosław Słapik

>> 12 lutego - Podróże z pasją - Mirosław Słapik

12 lutego 2013 r., godz. 16.00 w czytelni naszej biblioteki odbyło się spotkanie z Mirosławem Słapikiem, dyrektorem Biblioteki Publicznej w Gołdapi. Tematem spotkania była Mongolia. Dowiedzieliśmy się o życiu, obyczajach i pięknie tego kraju. Warunki skrajnie odmienne, do których my jesteśmy przyzwyczajeni, jednak przedstawione w taki sposób, że ma się chęć poznać bliżej te strony, a nawet je odwiedzić. Następny punkt na mapie to jezioro Bajkał, którego wody odznaczają się dużym bogactwem endemicznej flory i fauny. Piękne widoki i dobrzy ludzie, których uczestnicy wyprawy spotkali po drodze. Można też było zakupić najnowsze tomiki wierszy i uzyskać dedykację Autora. Na zakończenie pan Mirosław Słapik sam zapoznał nas z wierszami, które odpowiadały tematyce spotkania. Wszyscy uważają, że to był bardzo udany wieczór. Zapraszamy na następne spotkanie, które odbędzie się z innym pasjonatem podróży.
*******
Mirosław Słapik urodził się 25 kwietnia 1955 r. w Sokółce. Od lat jest mieszkańcem Gołdapi. Dyrektor Biblioteki Publicznej w Gołdapi, dziennikarz, poeta. Jako poeta Mirosław Słapik debiutował w 1981 r. Publikował m.in. w „Warmii i Mazurach”, „Integracjach”, „Borussii”, „Jaćwieży”, „Toposie”, w miesięczniku „Poezja Dzisiaj”, macedońskim piśmie „Kulturnyj Żywot”, Antologii Literackiej Przed i za oraz antologii Niemcy w poezji polskiej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Oprócz działalności literackiej angażuje się w działalność organizacyjną i wydawniczą. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach i prezesem gołdapskiego Towarzystwa Aktywności Społecznej „Mazury Garbate”. Pełni funkcję dyrektora Centrum Promocji i Regionu Gołdap oraz redaktora naczelnego dwutygodnika „Z bliska”. Taką też nazwę („Z bliska”) posiada prowadzone przez niego wydawnictwo, oraz seria, w której od 1998 r. wydaje tomiki poezji i prozy. Uhonorowany rzez Stowarzyszenie „Przypisani Północy” w Olecku tytułem „Pasjonat Przypisanych Północy”.
galeria