Archiwum Biblioteki - W zdrowym ciele zdrowy duch

>> 7 listopada 2016 - Wiem co jem - czytam etykiety-
godz. 16.00, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku i Centrum Dietetyczne NaturHouse Suwałki
zapraszają na spotkanie z cyklu ŻYJ ZDROWO – RUSZAJ SIĘ I ODŻYWIAJ PRAWIDŁOWO!!! pt. WIEM CO JEM CZYTAM ETYKIETY.
Spotkanie poprowadzi dietetyk Marta Sierocka
W programie przewidziano:
- zapoznanie się z informacjami występującymi na produktach spożywczych
- przykładowa lista zakupów
- mądre zakupy
- E-TRUCIZNY
- fakty i mity o produktach spożywczych
***
Wiem co jem – czytam etykiety
Pod takim hasłem 7 listopada w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Żyj zdrowo – ruszaj się i odżywiaj prawidłowo”.
Jak wiemy, mass media otaczają nas szeroka reklamą – na półkach sklepowych kuszą nas produkty kolorowe, przepięknie pakowane, przyciągające spojrzenia i pobudzające apetyt. Wyglądają niezwykle estetycznie, ale czy rzeczywiście są zdrowe? Czy czytamy etykiety i jakie informacje powinny być na nich zawarte? Czy każdy zawarty na opakowaniu symbol E oznacza, iż produkt jest szkodliwy dla naszego zdrowia? Jakie są zdrowe zamienniki produktów szkodliwych dla naszego organizmu? Na te i inne pytania odpowiadał nam nasz gość specjalny, dietetyk z firmy Naturhouse, pani Marta Sierocka.
Każda zmiana wymaga przygotowania, odpowiedniego planu i jego realizacji. Powinniśmy zacząć jak najszybciej wprowadzać dobre nawyki żywieniowe do naszego menu, dlatego też należy działać i myśleć strategicznie. Badania wykazują, iż ponad 50% osób porzuca decyzje o zdrowym odżywianiu (dietę) właśnie z powodu braku dobrej organizacji. Brak przemyślenia w układaniu jadłospisu powoduje, iż robimy wszystko chaotycznie, kupujemy cokolwiek, jemy niezdrowo, a w sklepowych kasach zostawiamy o wiele większe kwoty, niż powinniśmy.
W kuchni należy eksperymentować, albowiem nuda i rutyna powodują, że zdrowe odżywianie kojarzyć nam się będzie tylko i wyłącznie z jałowym i mdłym jedzeniem. Przygotowując dietę dla siebie i swojej rodziny powinniśmy wykazywać się kreatywnością i szukać nowych rozwiązań. Nie obwiniajmy się za ewentualne niepowodzenia! Być może wybraliśmy złą metodę lub niewłaściwe środki do osiągnięcia celu? Pomysłowość, siła i wytrwałość zaprocentują – nikt nie powiedział, iż wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych nie jest skomplikowane, zwłaszcza, iż stare przyzwyczajenia tkwią w nas mocno zakorzenione i niełatwo z nimi zerwać z dnia na dzień. Małymi krokami łatwiej nam będzie osiągnąć założony cel, tylko bądźmy konsekwentni. Z błędnych nawyków rezygnujmy stopniowo, a gdy oswoimy się ze zmianą, stawiajmy sobie kolejne wyzwania. Po jakimś czasie zmiany wydadzą nam się dziecinnie proste.
Ewa Omilian
galeria

>> 18 maja - spotkanie z cyklu "Żyj zdrowo - ruszaj się i odżywiaj prawidłowo!!!" - cz. 4
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku zapraszają na 4. spotkanie z cyklu
ŻYJ ZDROWO – RUSZAJ SIĘ I ODŻYWIAJ PRAWIDŁOWO!!!
pod tytułem Warsztaty kulinarne Jak przygotować domowego „Kubusia” poprowadzi technolog żywności i żywienia człowieka.
W programie przewidziano:
- jak prawidłowo komponować posiłki,
- ile soli, ile cukru?
- jakich produktów z jakimi nie łączyć,
- na co zwracać uwagę w żywieniu rodziny
Spróbujemy domowego Kubusia,
sporządzonego specjalnie przez naszego gościa.
Miejsce spotkania:
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku, ul. Kopernika 6 (czytelnia). Kontakt: 87 731 40 04
*********
Jak zrobić domowego Kubusia? – spotkanie warsztatowe w bibliotece
18 maja w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „Żyj zdrowo – ruszaj się i odżywiaj prawidłowo”. Były to warsztaty podsumowujące zebraną przez ostatnie miesiące wiedzę. Naszym gościem była pani Marzanna Pojawa-Grajewska, która doskonale i profesjonalnie poprowadziła spotkanie. Dowiedzieliśmy się o witaminach rozpuszczalnych w wodzie i w tłuszczach, o tym, do czego potrzebny jest błonnik oraz jakie jest zastosowanie lubczyku. Pani Marzanna przyniosła ze sobą wszelkie możliwe zioła, które sama hoduje w przydomowym ogrodzie – kolejno czuliśmy zapach melisy, rozmarynu, lubczyku, estragonu, mięty i majeranku…
Podczas rozmów dotyczących zdrowego odżywiania, nasz gość sporządził w termomixie wspaniałego domowego Kubusia, którego spróbować mogli wszyscy uczestnicy warsztatów.
Bardzo dziękujemy pani Marzannie za ogromną pomoc i współpracę, a także szczególne podziękowania składamy uczniom z internatu z Zespołu Szkół technicznych oraz ich opiekunce, pani Annie Jarmołowicz za to, iż tłumnie przybywali na każde ze spotkań tego cyklu.
Ewa Omilian
galeria

>> 20 kwietnia - spotkanie 3. "ŻYJ ZDROWO - RUSZAJ SIĘ I ODŻYWIAJ PRAWIDŁOWO"
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku, NATURHOUSE SP. Z O.O. i LADY FIT FITNESS OLECKO zapraszają 20 kwietnia 2016 r. (środa) o godz. 16.00 na 3. spotkanie z cyklu ŻYJ ZDROWO – RUSZAJ SIĘ I ODŻYWIAJ PRAWIDŁOWO! pod tytułem „Aktywny pomysł na każdy dzień”.
Spotkanie poprowadzą: dietetyk mgr Marta Sierocka i mgr Joanna Fiedoruk oraz trener personalny, instruktor rekreacji ruchowej Jolanta Jarosz.
W programie:
- otyłość i jej konsekwencje
- bulimia/anoreksja - jak z nią walczyć
- wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka
- aktywny pomysł na każdy dzień
- co przed, w trakcie i po aktywności fizycznej
- zapotrzebowanie energetyczne dla poszczególnych grup
- kontrola efektów zmiany trybu życia
- napoje w życiu człowieka
Miejsce spotkania: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku, ul. Kopernika 6 (czytelnia). Kontakt: 87 731 40 04.
**
20 kwietnia 2016 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Żyj zdrowo – ruszaj się i odżywiaj prawidłowo”, przeprowadzone pod hasłem „Aktywny pomysł na każdy dzień”.
Do zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej zachęcały nas mgr dietetyk, pani Marta Sierocka z Naturhouse w Suwałkach oraz trener personalny, instruktor rekreacji ruchowej oraz jogi z LADY FIT w Hali Lega, pani Jolanta Jarosz.
O tym jak bardzo niezbędna jest zdrowa, zbilansowana dieta, wie chyba każdy. Nieprawidłowe odżywianie w konsekwencji doprowadza do otyłości, chorób takich jak anoreksja i bulimia (które szczegółowo scharakteryzowała nam pani Marta), powoduje utratę sił, osłabienie psychiczne i fizyczne, chroniczne zmęczenie i wiele, wiele innych.
Pani Jolanta Jarosz opowiedziała, w jaki sposób ćwiczenia ruchowe wpływają na czynnościowe doskonalenie się naszego ciała, albowiem praca mięśni mobilizuje funkcje całego organizmu. Podczas ćwiczeń rozwijają się one, dostosowując do szerokiego zakresu zadań.
Stan sprawności fizycznej jest niezwykle ważny. O efektach ćwiczeń nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Sport w bardzo widoczny sposób wpływa na naszą sprawność, jest niezwykle istotnym czynnikiem rozwoju motorycznego już od najmłodszych lat. Pani Jola pokazała różnorodne metody zadań ruchowych – przyniosła ze sobą piłkę oraz wałek, na których zaprezentowała kilka sposobów ćwiczeń, jakie można wykonać również w domu.
Nasz poziom sprawności fizycznej zależy w dużym stopniu od trybu życia, a w nim od poziomu aktywności ruchowej. W połączeniu ze zdrową dietą, aktywność ruchowa poprawia stan zdrowia na wiele różnych sposobów, a także jest najprostszym sposobem zapobiegania wielu schorzeniom.
Ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, lecz żaden lek nie jest w stanie zastąpić ruchu. Zatem aktywność fizyczna powinna być dla każdego z nas sprawą priorytetową.
Dziękujemy bardzo pani Marcie i pani Jolancie za przybycie na spotkanie i ogromne zaangażowanie w jego tematykę. Warto dodać, iż każdy przybyły otrzymał drobny upominek od naszych gości.
Na kolejne spotkanie zapraszamy już w maju!
Ewa Omilian
galeria

>> 9 marca - ŻYJ ZDROWO - RUSZAJ SIĘ I ODŻYWIAJ PRAWIDŁOWO!!!
godz. 16.00 - spotkanie 2 - POZYTYWNE MYŚLENIE = ZDROWY ORGANIZM
Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu ŻYJ ZDROWO – RUSZAJ SIĘ I ODŻYWIAJ PRAWIDŁOWO!!!
Tym razem spotkamy się z psychologiem i lekarzem rodzinnym.
W programie:
- wpływ diety na sprawność umysłową,
- psychologiczne aspekty odżywiania,
- anoreksja, bulimia,
- zaburzenia żywieniowe
Organizatorzy: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku
Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku
Zakład Leczniczy „Eskulap” w Olecku Sp. z o.o.
***
Nie pozwólmy odlecieć swemu szczęściu, prowadźmy zdrowy tryb życia i bądźmy niezależni, czyli drugie spotkanie z cyklu „Żyj zdrowo – ruszaj się i odżywiaj prawidłowo”
Kolejne spotkanie z cyklu „Jedz zdrowo – ruszaj się i odżywiaj prawidłowo” potoczyło się w myśl zasady Marka Aureliusza: „Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli”. Odbyło się ono 9 marca w czytelni Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, a poprowadziły je lekarz rodzinny, pani Hanna Jacewicz z Zakładu Leczniczego ESKULAP w Olecku oraz psycholog, pani Ewa Staśkiewicz-Niemczewska.
Każdy z nas z pewnością nie raz i nie dwa zastanawiał się, jaki wpływ na jakość naszego życia ma myślenie. To, jak się nam układa, zależy w wielkim stopniu właśnie od nas samych i naszego podejścia – negatywnego lub pozytywnego. Właściwe nastawienie do otaczającego nas świata jest niezwykle ważne, aczkolwiek ciężko jest „wcisnąć guzik” i przestawić tok myślenia z negatywnego, destrukcyjnego, na pozytywny. Uruchomienie i wdrożenie w życie jasnych, dobrych myśli wymaga miesięcy, a nawet lat pracy. Jeśli jesteśmy nastawieni ‘na plus’, gdy rośnie w nas ciekawość, entuzjazm i chęć do zmian i poznawania nowych rzeczy, wówczas mamy duże szanse na ubarwienie naszej egzystencji, znajdujemy się na jak najlepszej ścieżce po szczęście i radość. Posiadając wizję działania wiemy, dokąd zmierzamy – łatwiej nam poukładać nasze życie, widzimy jego sens. Natomiast nastawienie negatywne wpływa niezwykle destrukcyjnie, wzmaga stres i niechęć, niszczy wiarę w to, że stać nas na to, by żyć lepiej i by być kimś lepszym. Złe myśli to paraliż naszych możliwości.
Z dzisiejszego spotkania łatwo było wysunąć takie oto wnioski: mówmy tylko i wyłącznie o pozytywnych stronach sytuacji, w których się znajdujemy oraz ludzi, którzy nas otaczają, przewidujmy pozytywne rozwiązania i wyjścia z każdej sytuacji, napawajmy się optymizmem od pierwszych chwil po obudzeniu każdego poranka, otaczajmy się pozytywnymi ludźmi, skupiajmy się na zaletach i nie ograniczajmy w działaniach. Doświadczajmy, rozwijajmy się, miejmy zapał i apetyt na życie. Pozytywne myślenie łączmy ze zdrową dietą, rozwijajmy odpowiedzialność za swoje zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne.
Podczas prezentacji na temat pozytywnego myślenia dało się zauważyć takie oto zdanie: „Każda dobra pojedyncza myśl to kropla; wiele takich myśli to OCEAN”. Dlatego właśnie wzbudźmy w sobie radość, traktujmy życie jak wyzwanie, patrzmy na świat w taki sposób, by uniknąć reakcji lękowych. Nie pozwólmy odlecieć swemu szczęściu, prowadźmy zdrowy tryb życia i bądźmy niezależni.
Ewa Omilian
galeria

>> Spotkanie 1 - W zdrowym ciele zdrowy duch
ŻYJ ZDROWO – RUSZAJ SIĘ I ODŻYWIAJ PRAWIDŁOWO!!!
Organizatorzy: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku
Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku
Zakład Leczniczy „Eskulap” w Olecku Sp. z o.o.
„W zdrowym ciele zdrowy duch” czyli spotkanie z dietetykiem oraz technologiem żywności i żywienia człowieka
W programie przewidziane:
- diety (pozytywne i szkodliwe),
- co składa się na zdrowy tryb życia?
- jedzenie – czego z czym nie łączyć?
- co szkodzi, a co pomaga? (produkty zalecane i niezalecane w żywieniu)
- drugie śniadanie do szkoły (dzieci)
- piramida żywieniowa
- naturalne suplementy diety
Miejsce spotkania: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku, ul. Kopernika 6 (czytelnia)
17 luty 2016r. (środa) godz. 16.00.
Kontakt: 87 731 40 04
***
Jemy, aby żyć, a nie żyjemy, aby jeść – „zdrowe” spotkanie w bibliotece
„W zdrowym ciele zdrowy duch” - to tytuł pierwszego spotkania z cyklu „Żyj zdrowo – ruszaj się i odżywiaj prawidłowo”. Odbyło się ono w czytelni Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku.
Jak wiemy, prawidłowe żywienie to jeden z najważniejszych czynników środowiskowych, wpływających korzystnie na ludzkie zdrowie. W dużej mierze to od nas samych właśnie zależy, jakie będzie nasze samopoczucie oraz jaką możemy osiągnąć wydajność w szkole czy pracy. Dlatego też, w związku z nowoczesnymi trendami i modą na zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczną, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku, we współpracy z Niepublicznym Zakładem Leczniczym ESKULAP w Olecku, Centrum Dietetycznym Naturhouse w Suwałkach oraz Zespołem Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku, postanowiły zorganizować cykl spotkań, dotyczących zagadnień odżywiania, diet oraz wpływu ruchu na życie człowieka.
Tematem pierwszego spotkania było przedstawienie czynników, składających się na zdrowy tryb życia, charakterystyka pozytywnych i negatywnych diet oraz tego, jak wygląda najnowsza piramida żywieniowa. Dyrektor ZSLiZ, pani Marzanna Pojawa oraz mgr dietetyki, pani Marta Sierocka opowiedziały o najczęstszych błędach żywieniowych, schorzeniach cywilizacyjnych oraz potrzebie różnorodności naszej diety.
Przybyłych olecczan przywitała kierownik biblioteki, pani Katarzyna Jeżewska, a nad przebiegiem spotkania czuwały Jolanta Krasowska i Ewa Omilian. Jak widać po dużej ilości przybyłych, mieszkańcy naszego miasta interesują się nowinkami ze świata dietetyki, chcą dbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie swoje i swoich bliskich. Z chęcią zadawano pytania dotyczące tematu spotkania, a spora grupa przybyłych skorzystała z możliwości komputerowego pomiaru masy ciała, ilości wody oraz tkani mięśniowej i tłuszczowej w organizmie.
Spotkanie było niezwykle udane i liczymy na tak dużą frekwencję podczas kolejnego, które odbędzie się już 9 marca o godz. 16.00. Będzie ono dotyczyło wpływu diety na sprawność umysłową i psychologicznych aspektów odżywiania. Zapraszamy serdecznie!
galeria