Spotkania 2010

>> 8 października - spotkanie "Pierwsze dni - tygodnie - lata w Olecku"
godz. 16.00, Olecka Izba Historyczna (Plac Wolności 1)
W Oleckiej Izbie Historycznej odbędzie się spotkanie pt. "Pierwsze dni – tygodnie - lata w Olecku", na które zapraszamy wszystkich pamiętających pierwsze lata w Olecku, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Mottem rozmów o przeszłości będą słowa profesora Andrzeja Paczkowkiego, historyka: „...istotniejsze jest nie to, co naprawdę było, lecz to, co ludzie pamiętają”.
Zapraszamy mieszkańców Olecka, którzy chcieliby w trakcie kameralnego spotkanie podzielić się swoimi przeżyciami, pamięcią tamtego czasu oraz tych, którzy zapamiętali przeżycia swoich bliskich i znają ich losy z lat 1945-1949.
Wstęp wolny.

>> 22 października - spotkanie "Jak mówić o historii?"
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy zainteresowanych dziejami naszego miasta na spotkanie i rozmowy na temat "Jak mówić o historii?"
Punktem wyjścia do dyskusji będzie wystąpienie doktora Marka Jerzego Łapo, archeologa i historyka z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie - "Mazurze, kim byłeś?". Problematyka wykładu będzie dotyczyć trudnych do obiektywnego rozstrzygnięcia zagadnień przynależności narodowej rdzennych mieszkańców Mazur. Niemożliwe jeszcze niedawno do pogodzenia stanowiska polskich i niemieckich historyków zajmujących się przeszłością Prus Wschodnich dziś coraz częściej odnajdują wspólne płaszczyzny wiedzy o tym regionie.
Moderatorem spotkania będzie historyk dr Marek Góryński.
Na spotkanie zapraszamy historyków, pasjonatów historii naszego miasta, uczniów, osoby pamiętające lata powojennych zmian ludnościowych i wszystkich zainteresowanych tematyką historyczną.
Kolejne spotkanie z cyklu "Jak mówić o historii?" odbędzie się w grudniu.
Wstęp wolny.

>> 19 listopada - spotkanie z Wojciechem Darskim
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
Olecka Izba Historyczna zaprasza za spotkanie z Wojciechem Markiem Darskim – poetą, prozaikiem i autorem wielu innych form literackich, a także przewodników turystycznych, który urodził się na Mazurach i z mazurskością wodzącym się nieustannie.
Urodzony w Giżycku poeta debiutował w początku lat 80. Jego pierwszym opublikowanym tomikiem poezji była „Mała antologia mazurska”, w której w oparciu o epitafia z zapomnianych cmentarzy budował w poetyckiej formie losy dawnych mieszkańców Mazur. Zanurzony w świecie go otaczającym, związany z różnymi środowiskami twórczymi, pismami poeta, autor opowiadań, esejów, dziennikarz, publicysta wracał wielokrotnie do miasta, regionu swojego urodzenia - miejsca dla niego jedynego, a jednocześnie tak obcego. Autor rozpoznając jego historię, tradycję, odmienność stopniowo oswaja je dla siebie i buduje w nim swoje miejsce. W wydanym w 2001 roku zbiorze opowiadań „My Krzyżaki” znalazły się historie współczesne i rozgrywające się w przeszłości, w świecie realnym lub w sennych widzeniach. „Goniąc kormorany. Ballada o Giżycku” wydana trzy lata później okazała się prześmiewczym zapisem historii tego miasta. Potem były w 2005 roku „Pocztówki z Mazur” i w 2009 roku - „Mazury od środka. Bedeker dla moich przyjaciół”.

>> 10 grudnia - pokaz filmu "Muzeum Ziemi Ojczystej"
godz. 17.00, Oleckia Izba Historyczna
Zapraszamy do naszej Oleckiej Izby Historycznej na pokaz filmu Egona Günthera „Muzeum Ziemi Ojczystej” zrealizowanego wg powieści pod tym samym tytułem (Heimatmuseum) Siegfrida Lenza. Akcja filmu obejmuje okres ponad czterdziestu lat. Rozpoczyna się tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej, a kończy w kilka lat po zakończeniu drugiej. Jej akcja rozgrywa się w Ełku i jego okolicach. Opowiada dzieje Zygmunta przedstawiciela mazurskiego rodu Rogalli. Tłem rodzinnej sagi są burzliwe dzieje regionu – wybuch pierwszej wojny światowej, narastanie nacjonalizmu, aż po kataklizm kolejnej wojny i zagładę dotychczasowego świata oraz próbę jego odtworzenia w nowym miejscu, małym, niemieckim miasteczku.
Światowa prapremiera filmu „Muzeum Ziemi Ojczystej”, w oryginalnej wersji językowej, odbyła się w 1988 roku w Ambasadzie Niemieckiej w Warszawie. W Niemczech film pokazano w trzech częściach w telewizji ARD. Drugą premierę w Polsce zorganizowało Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Ełk XXI” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku. Organizatorzy dodali, do starannie wybranych fragmentów tworzących zamkniętą opowieść, polską ścieżkę dźwiękową.
Kolejny, trzeci w Polsce pokaz filmu „Muzeum Ziemi Ojczystej” odbędzie się w Oleckiej Izbie Historycznej.
Czas projekcji 1 godzina i 40 minut. Po pokazie zapraszamy do dyskusji. Ilość miejsc ograniczona.
Wstęp bezpłatny.