Spotkania 2011

>> 29 grudnia - spotkanie z profesorem Wojciechem Łukowskim
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna, Plac Wolności 1
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z profesorem Wojciechem Łukowskim pt.
Mazury: Od Muzeum Ziemi Ojczystej do Cudu Natury
Mieszkańcy Mazur postrzegają swój region jako coś wyjątkowego. Mają przy tym niemal nieprzezwyciężalny kłopot z odnalezieniem odpowiedzi, kim są na Mazurach? Szczególnie, gdy z pewnego dystansu przyglądamy się bardziej wnikliwie temu, jak o sobie mówią, jak piszą, wreszcie w jaki sposób traktują przestrzeń, szczególnie w jej symbolicznym wymiarze. Można odnieść wrażenie, że z jednej strony wierzą w cudowność Mazur, a z drugiej tworzą przestrzeń niespójną symbolicznie. Co o nas mówią nasze ambicje zmierzające w stronę Cudowności Mazur? Co zrobiliśmy i co nadal robimy z naszą krainą w codziennej krzątaninie, w odświętnych odsłonach? Czy zdajemy sobie sprawę z miejsca Mazur w globalnym świecie? Czy nie możemy żyć bez Obcych, którymi w naszym przypadku są głównie turyści, może jednak nadal Niemcy - dawni gospodarze? A może obcość jest w nas samych?
Profesor Wojciech Łukowski zaprosił do dyskusji dr Stefana Marcinkiewicza z Ełku i Ewę Kozłowską z Olecka

>> 22 grudnia - pokaz drugiej części filmu "Muzeum Ziemi Ojczystej"
godz. 17:00, siedziba Oleckiej Izby Historycznej
Serdecznie zapraszamy na prezentację drugiej części filmu „Muzeum Ziemi Ojczystej” (Heimatmuseum) zrealizowanego wg powieści Siegfrieda Lenza pod tym samym tytułem.
Światowa prapremiera filmu „Muzeum Ziemi Ojczystej”, w oryginalnej wersji językowej, odbyła się w 1988 roku w Ambasadzie Niemieckiej w Warszawie. W Niemczech ten trwający 331 minut obraz pokazano w trzech częściach w telewizji ARD. Drugą premierę w Polsce, w listopadzie ubiegłego roku, zorganizowało Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Ełk XXI” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ełku. Organizatorzy dodali, do starannie wybranych fragmentów tworzących zamkniętą opowieść, polską ścieżkę dźwiękową. Kolejny, trzeci w Polsce pokaz filmu „Muzeum Ziemi Ojczystej” odbył się w Oleckiej Izbie Historycznej 10 grudnia.
Teraz zapraszamy Państwa na drugą część filmu, która pokazuje losy młodych bohaterów epopei, połączonych miłością, Zygmunta i Edith. Akcja rozpoczyna się w okresie międzywojennym, a tłem wielu wydarzeń jest druga wojna światowa wraz z jej tragicznym dla Mazur i ich mieszkańców, epilogiem.
wstęp wolny

>> 10 listopada - promocja książki Waldemara Mierzwy pt. "Miasteczko"
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na olecką promocję książki autorstwa Waldemara Mierzwy pt. „Miasteczko”, która ukazała się jako 20. tom serii „Moja Biblioteka Mazurska”.
Waldemar Mierzwa jest znanym w regionie wydawcą, od 2003 roku prowadzi serię wydawniczą "Moja biblioteka mazurska". W tym cyklu ukazało się dotąd 20 pozycji - oprócz "Miasteczka" były to monografie m.in. Olsztynka, Rynu, Ostródy, Miłomłyna, Mikołajek, a także zbiory mazurskich podań i legend, w tym "Wierzenia mazurskie" Maxa Toeppena i ciesząca się dużym uznaniem na lokalnym rynku książka kucharska "Smak Mazur".
W trakcie spotkania będzie miał miejsce mini-kiermasz książek Oficyny „Retman”.
Będzie można nabyć w promocyjnych cenach następujące książki:
- „Miasteczko” w cenie 25 zł/egzemplarz
- „Smak Mazur. Kuchnia dawnych Prus Wschodnich” – 30 zł
- „Mazury. Słownik stronniczy ilustrowany” – 20 zł
- „Kruk, Spadek” – 20 zł
- „Dzieje literatury mazurskiej” – 30 zł
- „Przyjaciel Ludu Łecki” – 35 zł
- „Toeppen, Historia okręgu i miasta Olsztynka” – 30 zł
- „Kronika miasta Miłomłyna 1800-1922” – 30 zł
- „Płotek, Trudne początki. Okręg mazurski 1945-1946” – 40 zł (nowość)
oraz inne książki Oficyny:
- „Wielkie wojny w Prusach. Działania militarne między dolną Wisłą a Niemnem na przestrzeni wieków” – 40 zł
- „Smak Rosji. Zakąski do wódki” – 20 zł
- „Cyfus, A życie toczy się dalej cz. 3” – 20 zł

>> 27 października - wernisaż wystawy 150-lecie wydania pierwszego polskiego znaczka pocztowego
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna (Plac Wolności 1)
Zapraszamy na wernisaż wystawy "150-lecie wydania pierwszego polskiego znaczka pocztowego".
Znaczek pocztowy, to inaczej określając „znak pocztowy”, który służy jako środek opłaty za usługi pocztowe. Najczęściej ma postać małego papierowego prostokąta przyklejanego do koperty. Mimo niepozornych rozmiarów znaczki pocztowe to często prawdziwe dzieła sztuki. Serie marek, jak je dawniej określano, kolekcje znaczków to także kopalnia wiedzy o wydarzeniach i postaciach historycznych, kontynentach, krajach, literaturze, sztuce, przyrodzie.
Pierwszy polski znaczek pojawił się 1 stycznia 1860 r. w Królestwie Polskim.
Więcej można będzie się dowiedzieć oglądając wystawę.
Ekspozycja zorganizowana przy współpracy:
- Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego
- Polskiego Związku Filatelistów
- Poczty Polskiej S. A.
- prywatnych kolekcjonerów
20 października - spotkanie z dr Janem Gancewskim
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
Budynek Urzędu Miejskiego w parku, pierwsze piętro.
Zapraszamy na spotkanie z dr Janem Gancewskim, który wygłosi wykład pt.
"Zakon Krzyżacki - o historii, ideologii i działaniu – prawdy i mity".
Henryk Sienkiewicz swoją powieścią "Krzyżacy" utrwalił w pamięci Polaków negatywny obraz rycerzy w białych płaszczach. Jak było naprawdę? Czy trzymając w jednej dłoni miecz, a w drugiej krzyż mogli zbudować potężne państwo, które na setki lat rozciągnęło się od prawego brzegu Wisły po dzisiejszą Estonię i Łotwę? Jakimi metodami osiągali swoje cele, do czego dążyli, jacy byli w rzeczywistości? O tym wszystkim opowie dr Jan Gancewski, historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.