Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2011

14 kwietnia - spotkania "Z książką i historią"

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy miłośników literatury i historii na rozmowę o książce Marion Dönhoff, "Nazwy, których nikt już nie wymienia". Rozmowa zapoczątkuje comiesięczne spotkania "Z książką i historią", które będą miały w założeniu formę swobodnych, otwartych dyskusji.

Wspomnienia hr. Marion Dönhoff wydane zostały po raz pierwszy w Niemczech w 1962 roku i od razu wywołały poruszenie tamtejszej opinii publicznej tak ze względu na temat – problem pruskiego dziedzictwa w Polsce, jak i sposób jego ukazania – bez współczesnych kontekstów politycznych. W Polsce książka ukazała się dzięki Wspólnocie Kulturowej Borussia w Olsztynie w 2001 roku. Marion Dönhoff urodziła się w 1909 roku w arystokratycznej rodzinie, która w XIV wieku przybyła na teren późniejszych Prus Wschodnich z Westfalii, a powiązanej różnorodnymi więzami pokrewieństwa z polską szlachtą.
Dzieciństwo i młodość spędziła w rodzinnym majątku w Prusach Wschodnich. Ukończyła studia ekonomiczne we Frankfurcie nad Menem i Bazylei, gdzie otrzymała tytuł doktora nauk politycznych. Po 1946 roku zamieszkała w Hamburgu i pracowała w tygodniku „Zeit” przechodząc kolejne stopnie kariery dziennikarskiej, aż do stanowiska redaktora naczelnego i wydawcy pisma. W 1988 roku założyła fundację działającą na rzecz porozumienia Niemiec z krajami Europy Wschodniej.

7 kwietnia - spotkanie pt. "Przesiedlenia Niemców z powiatu oleckiego w latach 1945-1950"

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna

Olecka Izba Historyczna serdecznie zaprasza na spotkanie pt. "Przesiedlenia Niemców z powiatu oleckiego w latach 1945–1950".
Wykład wygłosi dr Marek Góryński - dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Olecku, historyk zajmujący się polską historią wojskowości XX wieku. Praca doktorska, którą obronił w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku była wynikiem jego badań nad funkcjonowaniem granicy polsko-niemieckiej na odcinku Prus Wschodnich w latach 1928-1939, (promotor - prof. dr hab. Adam Dobroński).
Zajmował się także, między innymi, polskimi formacjami wojskowymi w czasie I wojny światowej i dziejami osadnictwa na Ziemi Oleckiej po II wojnie światowej.
Wynikiem zainteresowania dziejami Olecka po drugiej wojnie światowej były badania nad trudnymi losami dawnych mieszkańców Prus Wschodnich, którzy pozostali wbrew wyrokom historii na miejscu swojego urodzenia.
Serdecznie zapraszamy.

31 marca - "Kino małych form"

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna

Olecka Izba Historyczna zaprasza na seans filmowy z cyklu „Kino małych form”.
W ramach pokazu zaprezentowane zostaną dwa filmy, zrealizowane w Studiu Munka w ramach programu „30 minut” – debiuty fabularne młodych twórców:
- „Moja nowa droga” – film Barbary Białowąs, scenariusz i reżyseria, zrealizowany w 2009 roku, nagrodzony na licznych festiwalach w Polsce: Białystok, Toruń, Gdynia – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Rzeszów – Festiwal Filmów Optymistycznych, Koszalin – Festiwal. W Gdyni film „Moja nowa droga” otrzymał wyróżnienie w konkursie Młode Kino Polskie za "ambitny i bardzo udany portret trzech pokoleń współczesnej Polski".
Barbara Białowąs urodziła się w 1978 roku. Ukończyła kulturoznawstwo i reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- „Wszystkie małe kłamstwa Anny” – film Krzysztofa Bizio, reżyseria i scenariusz według własnego opowiadania „012”. Jest to historia młodej kobiety przeżywającej kryzys życiowy.
Krzysztof Bizio jest dramaturgiem, prozaikiem, architektem. Debiutował w roku 2000 dramatem "Porozmawiajmy o życiu i śmierci". Na podstawie jego dramatów (m. in. "Toksyny", "Lament") zrealizowano w Polsce i za granicą kilkadziesiąt przedstawień teatralnych. Jest autorem scenariuszy telewizyjnych (m. in. spektakl teatru telewizji "Fotoplastykon"), scenariuszy słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych (m. in. scenariusz do filmu "0_1_0"). Jako prozaik wydał zbiór opowiadań "Zresztą latem wszystkie kwiaty są takie piękne" (2004) oraz nowelę "Sierpień" (2006). W roku 2007 ukończył kurs fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Pokaz zrealizowany dzięki współpracy ze Studiem Munka.

3 marca - spotkanie pt. Olecko - urbanistyka i architektura Prus Wschodnich na przykładzie małego, mazurskiego miasteczka

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna

Olecka Izba Historyczna serdecznie zaprasza na spotkanie pt. Olecko – urbanistyka i architektura Prus Wschodnich na przykładzie małego, mazurskiego miasteczka.
Wykład wygłosi Adam Żywiczyński, miejski konserwator zabytków w Suwałkach, długoletni kierownik Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, Oddział w Ełku, znawca architektury Mazur.
Szybko przemierzając w drodze do pracy ulice naszego miasta nie zawsze przyglądamy się ich biegowi, stojącym przy nim domom, logicznemu ciągowi ulic. Czasem idąc na spacer w towarzystwie gości z poza Olecka staramy się pokazać najcenniejsze i najpiękniejsze jego zakątki. Idziemy nad jezioro, do parku. Pokazujemy kamienny pomnik, drewniany most, park w centrum, opowiadamy o największym rynku w Prusach. Jesteśmy dumni z naszego miasta. Z czego rzeczywiście możemy być dumni? Co wyróżnia Olecko spośród innych miast, które domy lub jego zakątki warte są naszej uwagi, co z dumą możemy przekazać naszym dzieciom?
Wysłuchajmy, co na temat Olecka, jego architektury, założenia urbanistycznego powie Adam Żywiczyński, który od lat zajmuje się architekturą i urbanistyką naszego miasta. Bada jego losy pod kątem zmian architektonicznych i urbanistycznych.
Zapraszamy

3 lutego - wystawa Ewy Kozłowskiej

godz. 18.00, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy na wystawę Ewy Kozłowskiej. Na ekspozycję składają się fotografie i poematy prozą, w których autorka próbuje odpowiedzieć sobie samej, a także oglądającym wystawę, na pytanie „jakie jest”, „co znaczy dla niej”, „jak ona postrzega” miejsce, w którym żyje. Jest to: „Pytanie o moje miasto”. Tym miastem jest Olecko.
Tak autorka o tym pisze: „Daleka jestem od fascynacji regionalnych i bardziej w Olecku dosięgają mnie myśli związane z odległymi światami, niż refleksje bezpośrednio go dotyczące. … chcę widzieć więcej … i … nadać temu nowy wymiar. W Olecku widzę Paryż, Brukselę, Berlin, Rzym, Bratysławę, całą Skandynawię i wiele jeszcze innych miejsc. Widzę to, gdy patrzę na miasto ze wzgórza, gdy rano cieszy mnie mgła na jeziorze lub zimową nocą, gdy woda uwięziona pod lodem uderza o niego, a dźwięk roznosi się po uśpionych kamienicach. Bez nostalgicznych wspomnień do przeszłości czy też do korzeni lub tęsknoty do innego miejsca. To miasto jest takie, jacy my jesteśmy. Ja jestem taka właśnie. I lubię do niego wracać, co dla mnie jest istotne i ważne. Czuć tutejszy zapach wieczoru.” Każdy z odwiedzających wystawę może odpowiedzieć sobie także na „pytanie o moje miasto”. Zastanowić się, czym dla niego jest to miejsce na ziemi.

Informacja o autorce:
Ewa Kozłowska - urodzona w 1972 roku, w Olecku na Mazurach. Z wykształcenia romanistka z drogą kształcenia od paryskiej Sorbony i Uniwersytetu Aix-Marseille II po Uniwersytet Warszawski. Tłumaczka języka francuskiego. Członek Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Laureatka wielu konkursów fotograficznych. W latach 2005-2009 współpracowała z "Biuletynem Fotograficznym". Autorka poematów prozą. W roku 2008 otrzymała Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W roku 2010 zrealizowała m.in. projekt fotograficzny “Portrety mieszkańców Olecka”.
Strona autorska : www.ewakozlowska.com
galeria

<< 1 2 3 4 5 6 >>