Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2011

17 czerwca - wykład "Dolina Issy" - dzieciństwo Czesława Miłosza

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy na wykład poświęcony tematyce dzieciństwa Czesława Miłosza, który wygłosi Weronika Czyżewska.
Wstęp wolny.

9 czerwca - spotkanie w Izbie Historycznej - Jan Sekta

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna

Wykład Jana Sekty „Żydzi wschodniopruscy na przykładzie Giżycka”.
Jan Sekta - historyk, regionalista, nauczyciel w Gimnazjum nr 2 w Giżycku. Radny Rady Miejskiej w Giżycku w latach 2002-2006 i 2006-2010.

26 maja - rozmowa o książce"Na tropach smętka" Melchiora Wańkowicza

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna

Olecka Izba Historyczna zaprasza miłośników literatury i historii na rozmowę o książce Melchiora Wańkowicza „Na tropach smętka”. Rozmowa w ramach comiesięcznych spotkań „Z książką i historią” będzie miała z założenia formę swobodnej, otwartej dyskusji bez moderatora.
Reportaż Melchiora Wańkowicza z podróży po Prusach Wschodnich po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1936 roku. Jest to zapis wyprawy kajakowo-samochodowej, jaką pisarz odbył wraz z młodszą córką Martą w czerwcu 1935 roku. Pretekstem do wyjazdu na Warmię i Mazury było zamówienie na artykuł „Prusy Wschodnie oczami Polaka”, które Wańkowicz otrzymał z jednej z niemieckich gazet. W rzeczywistości chciał zobaczyć i udokumentować obraz życia ludności polskiej na tych terenach. W książce obok reportażowych relacji znalazło miejsce wiele historycznych dygresji i uzupełnień.
Książka miała przed wybuchem II wojny światowej aż siedem wydań. Cieszyła się wielkim powodzeniem, ale stała się też przyczyną kłopotów i nieszczęść jej bohaterów po wrześniu 1939 roku.
Co my, współcześni mieszkańcy dawnych Prus Wschodnich, możemy z niej wynieść? Ile z dawnego życia Mazurów i Warmiaków przetrwało do dziś, jacy byli dawni, a jacy są współcześni Mazurzy?
Wszystkich zainteresowanych, znających „Na tropach smętka” lub planujących lekturę zapraszamy na spotkanie.

Wstęp wolny.

12 maja - otwarcie wystawy "Czesław Miłosz - powrót"

godz. 18.00, Olecka Izba Historyczna

Na wystawę składają się fotografie Andrzeja Miłosza, Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej, Marka Skorupskiego, Romana Łysionka, Tadeusza Smagacza, Krzysztofa Grabowskiego, Zbigniewa Fałtynowicza oraz Michała Moniuszko. Fotografie są uzupełnione fragmentami wierszy Czesława Miłosza. Na wystawie zostaną wystawione również książki autorstwa Miłosza.
Wystawę zaaranżował Zbigniew Fałtynowicz, wykorzystując projekt plastyczny Witolda Błażejowskiego.

Wystawę współorganizuje Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
Wstęp wolny.

6 maja - Prusowie - zapomniany naród Europy - spotkanie w Izbie Historycznej

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
Prusowie - zapomniany naród Europy
Wykład wygłosi profesor dr hab. Grzegorz Białuński, historyk urodzony i zamieszkały w Giżycku, który zajmuje się historią osadnictwa na ziemiach mazurskich oraz dziejami plemion pruskich. Od 1996 roku pracuje w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jest autorem licznych opracowań naukowych i popularnonaukowych dotyczących między innymi osadnictwa, dziejów Prusów i Jaćwingów, rozwoju miast w Prusach Książęcych, historii rodów pruskich.
Serdecznie zapraszamy

<< 1 2 3 4 5 6 >>