Spotkania 2011
22 września - spotkanie z Barbarą Grąziewicz-Chluzińską
godz. 17.00, Olecka izba Historyczna
Barbara Grąziewicz-Chluzińska z Towarzystwa Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych w Węgorzewie opowie, na podstawie bezpośrednich świadectw, o losach pierwszych mieszkańców Mazur. Przez wiele lat gromadzi ona bowiem relacje pisane, dokumenty, wspomnienia, które świadczą o codzienności i przeżyciach osadników przybywających na Ziemie Odzyskane w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Spotkanie zatytułowaliśmy "Pierwsze dni, pierwsze noce nowych mieszkańców Mazur".
Wstęp wolny.
15 września - spotkanie "Z książką i historią"
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Z książką i historią". Tym razem będziemy rozmawiać o "Małejantologimazurskiej" Wojciecha Marka Darskiego.
Antologia została wyróżniona główną nagrodą na VI Oleckim Czerwcu Poetyckim w 1983 roku. Jest ona poetyckim zapisem wędrówki autora po ewangelickim cmentarzu w małym mazurskim miasteczku. Z epitafiów na starych nagrobkach dawnych mieszkańców Darski odczytuje ich losy.
Wstęp wolny.
1 września - spotkanie z ks. Jarosławem Wiśniewskim
godz. 18.00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na spotkanie z ks. Jarosławem Wiśniewskim i jego książką „Walka z wiatrakami”, która opowiada o jego pobycie na Syberii.
Ksiądz Jarosław Wiśniewski - misjonarz pracujący na Wschodzie - był przez pewien czas związany z Oleckiem. Szukając swego miejsca na ziemi trafił do naszego miasta, gdzie uczył się w Studium Nauczycielskim. Jest autorem wielu artykułów, wspomnień, wierszy. Wydał książki „Człowiek znikąd” i „Walka z wiatrakami”. Pełnił posługi misyjne w Rosji, Kazachstanie, Japonii, Chinach i na Ukrainie. Obecnie przebywa w Uzbekistanie. W trakcie krótkiego urlopu w Polsce zdecydował się odwiedzić Olecko, miasto swojej młodości.
Chętni mogą podarować zabawki dzieciom w Uzbekistanie. Darczyńców prosimy o zabawki lekkie, ze względu na ograniczone możliwości transportu lotniczego. Zabawki można przekazać zaraz po spotkaniu.
Wstęp wolny.
Olecka Izba Historyczna
Budynek Urzędu Miejskiego w parku, pierwsze piętro.
25 sierpnia - spotkanie "Z książką i historią"
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy miłośników literatury i historii na rozmowę o książce Siegfrieda Lenza „Słodkie Sulejki”. Spotkania „Z książką i historią” mają charakter swobodnej, otwartej dyskusji. Każdy może zabrać głos na temat przeczytanej książki.
Siegfried Lenz wraca w zbiorze opowiadań do miejsca swojego urodzenia. Bohaterowie jego żartobliwych powiastek to mieszkańcy mazurskich wsi. Któregoś dnia ruszają oni do Olecka kupić pół kilo gwoździ.
Słodkie Sulejki przyniosły pisarzowi wielką sławę. Do dziś cieszą się popularnością nie mniejszą niż jego wielkie rozliczające przeszłość Niemiec powieści i dramaty. Te pogodne opowiadania są, wg słów pisarza, „skromną próbą penetracji duszy mazurskiej… są wyrażonym ze zmrużeniem oka wyznaniem miłości wobec mojej krainy.”
Zaproszeni mogą poczuć się wszyscy, którzy po prostu lubią czytać. Po spotkaniu odbędzie się wybór kolejnych lektur.
Wstęp wolny.
18 sierpnia - wykład Jana Przypkowskiego
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na wykład "Piękno przeszłe dokonane - o nieistniejących zabytkach Prus Wschodnich", który wygłosi Jan Przypkowski z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Przez wiele lat Mazury i Warmia kojarzyły się mieszkańcom Polski tylko z pięknem krajobrazu, zielonymi wzgórzami, błękitem jezior i barwnymi łąkami. O takiej Krainie Tysiąca Jezior pisali poeci. Prusy Wschodnie to także region niegdyś bogaty w zabytki, których część możemy oglądać także dziś. Krzyżackie zamki, kościoły, pałace właścicieli wielkich posiadłości ziemskich, dwory, ratusze, kamieniczki, chaty mazurskie i całe bogactwo wyposażenia: rzeźby w kościołach i posągi w parkach, naczynia liturgiczne, kolekcje obrazów, piękne kaflowe piece.
Jan Przypkowski od 2008 roku kieruje Zbiorami Fotografii i Rysunków Pomiarowych Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Opracował zdjęcia z dawnych zbiorów Konserwatora Zabytków w Królewcu, które dokumentują materialny i artystyczny dorobek mieszkańców Prus Wschodnich. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnich latach XIX wieku. Są unikatowym świadectwem kultury Mazur i Warmii.