Izba Historyczna

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Spotkania 2011

28 lipca -

>> 28 lipca - "Spotkania z książką" - Kazimierz Orłoś "Dziewczyna z ganku"

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy miłośników literatury i historii na rozmowę o książce Kazimierza Orłosia "Dziewczyna z ganku". Rozmowa w ramach comiesięcznych spotkań „Z książką i historią” będzie miała z założenia formę swobodnej, otwartej dyskusji bez moderatora.
Kazimierz Orłoś - pisarz, scenarzysta, dramaturg, autor słuchowisk radiowych. Powiązany rodzinnie z Stanisławem Catem i Józefem Mackiewiczem. Autor Między brzegami (1961), Ciemne drzewa (1970), Cudowna melina (1973), Dziewczyna z ganku(2006)i innych utworów. Od wielu lat lato spędza na Mazurach we własnym domku nad Krutynią.
Dziewczyna z ganku jest zbiorem opowiadań dziejących się dziś i dawniej na Mazurach. Na tle pięknej mazurskiej przyrody rozgrywają się ludzkie dramaty, niespełnione miłości, konflikty pomiędzy starymi i nowymi mieszkańcami krainy, zmagania z losem i historią.

21 lipca 2001 r. - prezentacja archiwalnego filmu o Kowalach Oleckich

>> 21 lipca 2001 r. - prezentacja archiwalnego filmu o Kowalach Oleckich

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna Olecka Izba Historyczna serdecznie zaprasza na prezentację archiwalnego filmu dokumentalnego pokazującego życie codzienne w międzywojennych Kowalach Oleckich.
Niemiecki film dokumentalny został zrealizowany przez profesjonalnego twórcę, który swoją uwagę skupił na udokumentowaniu zajęć, obyczajowości, trybu pracy, życia małej wschodniopruskiej miejscowości, Kowal Oleckich. Jest to dokument unikatowy, rejestrujący małomiasteczkową rzeczywistość dla jej zachowania w pamięci przyszłych pokoleń.
Film pochodzi ze zbiorów archiwaliów pana Zdzisława Bereśniewicza. Jego pokaz jest możliwy dzięki użyczeniu przez Właściciela. Dziękuję.
Zapraszamy

14 lipca - wernisaż wystawy "Muzeum ziemi ojczystej"

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna

Olecka Izba Historyczna serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy "Muzeum ziemi ojczystej".
Ekspozycja prezentuje przedmioty kultury materialnej byłych i obecnych mieszkańców Olecka. Znajdują się wśród nich gliniana misa mazurska i książka z toastami do wznoszenia z okazji licznych mazurskich świąt, fartuchy i zapaski suwalskie, zabawki drewniane z Suwalszczyzny, litewski ręcznik lniany, wielki młynek do pieprzu i drewniana, żłobiona w pniu maselnica z pod suwalskiej lub augustowskiej wsi, dzwonek z Gąsek i piękne, dwuosnowowe wełniane dywany mazurskie i podlaskie, czyli wszystko to, co z „wzruszającą przypadkowością” i przy całkowitym „braku tendencji” (S. Lenz, Muzeum ziemi ojczystej, Olsztyn 2010, s. 326) w podejściu do historii udało się zgromadzić, aby jak najwierniej oddać idee muzeum ziemi ojczystej z książki pod tym samym tytułem Siegfrieda Lenza.
Prezentacji przedmiotów towarzyszą cytaty z książki mówiące o muzeum gromadzącym i zachowującym świadectwa przeszłości, dokumentującym życie mieszkańców Mazur niezależnie od ich narodowości, religii, poglądów politycznych, a nie rozstrzygającym do kogo należy historia i polityczna racja.
Ekspozycja przypomina poprzez biogram i zgromadzone książki, autora „Muzeum ziemi ojczystej” Siegfrieda Lenza urodzonego przed 85 laty w Ełku, w którego twórczości znalazło miejsce nie tylko to miasto, ale także Olecko.
Wystawa zorganizowana przy współpracy Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie i prywatnych kolekcjonerów.
Zapraszamy

7 lipca - wykład Wojciecha Łukowskiego

godz. 17.30, Olecka Izba Historyczna

Zapraszamy na spotkanie pod tytułem "Tożsamości i symbole. Nowi Mazurzy czy współcześni mieszkańcy Mazur?"
Do dyskusji nad tym wciąż nierozstrzygniętym w naszej, mieszkańców Mazur, świadomości dylematem zaprasza profesor Wojciech Łukowski. Mieszkańcy Mazur po 1945 roku tworzyli w nowym miejscu ekonomiczne podstawy swojego życia. Tym samym stanęli przed wyzwaniem stworzenia symboli, które dałyby im podstawy do przyznania sobie prawa przebywania na zasiedlonych terenach i udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie jaki jest sens ich, naszej obecności na Mazurach.
Wojciech Łukowski - urodzony i wciąż związany z Giżyckiem socjolog, pracownik Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Historyczno-Socjologicznego na Uniwersytecie w Białymstoku. Członek Ośrodka Badań nad Migracjami. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Zainteresowania badawcze: społeczna konstrukcja ojczyzny, przyczyny i skutki wyjazdów z Polski, socjopolityczne i kulturowe aspekty rozwoju regionalnego i lokalnego, kulturowo – polityczne i społeczne aspekty stosunków polsko-niemieckich. W latach 2009-2010 współrealizował na terenie Ełku projekt badawczy , który obejmował między innymi problem współczesnych migracji. Opublikował między innymi: „Czy Polska stanie się krajem imigracyjnym?”, „Mazury: w poszukiwaniu wizerunku regionu?”, „Społeczne tworzenie ojczyzn: studium tożsamości mieszkańców Mazur”.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie.
Olecka Izba Historyczna
Plac Wolności 1a
Budynek Urzędu Miejskiego w parku, pierwsze piętro.

30 czerwca - spotkanie "Z książką i historią"

godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna

Olecka Izba Historyczna zaprasza miłośników literatury i historii na rozmowę o książce Ernsta Wiecherta „Dzieci Jerominów”. Rozmowa w ramach comiesięcznych spotkań „Z książką i historią” będzie miała z założenia formę swobodnej, otwartej dyskusji bez moderatora.
Ernst Wiechert urodził się w Pieresławku k. Mrągowa w 1887 roku. Po studiach filozoficznych, przyrodniczych i filologicznych podjął w Królewcu pracę nauczyciela. Brał udział w I wojnie światowej, walczył pod Verdum. W 1930 roku wyjechał do Berlina, gdzie poświęcił się już tylko pracy literackiej, a trzy lata później osiedlił się w Ambach, w Bawarii. Krótko, w czasach hitleryzmu, był więźniem obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. W 1948 roku przeprowadził się do Szwajcarii, gdzie zmarł w 1950 roku.
W twórczości Ernst Wiechert odwołuje się do krainy swojego dzieciństwa, Mazur i duchowości jego mieszkańców mocno związanej z religią protestancką. Tradycyjna społeczność wiejska była wg niego ostoją najcenniejszych wartości. W swoich utworach krytykował cywilizację broniąc prostych zasad życia wiejskiego. „Dzieci Jerominów” to epopeja ukazująca dzieje mazurskiej rodziny od początków XX wieku aż po katastrofę II wojny światowej.
Zapraszamy.

<< 1 2 3 4 5 6 >>