Spotkania 2011
28 stycznia - Kino małych form
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na pierwszy seans filmowy z cyklu „Kino małych form”.
Zaprezentowane zostaną dwa filmy, zrealizowane w Studiu Munka w ramach programu „30 minut”:
- „Hanoi – Warszawa” – film Katarzyny Klimkiewicz, wyprodukowany przez Telewizję Kino Polska we współpracy ze Studiem Munka uznany przez członków Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszy krótki metraż 2010 roku!
- „Obcy VI” – film Borysa Lankosza, twórcy „Rewersu” nagrodzonego Złotymi Lwami na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2009 roku.
20 stycznia - spotkanie z prof. Zbigniewem Chojnowskim
godz. 17.00, Olecka Izba Historyczna
W Izbie odbędzie się kolejne ciekawe spotkanie "Zmartwychwstały kraj mowy – współczesna literatura Mazur" z udziałem prof. Zbigniewa Chojnowskiego. Serdecznie zapraszamy nauczycieli, pedagogów przygotowujących młodzież do udziału w kolejnej edycji konkursu recytatorskiego „Poeci Pogranicza Warmii i Mazur i Suwalszczyzny” oraz wszystkich miłośników literatury.
Zbigniew Chojnowski urodził się w Orzyszu. Jest poetą, krytykiem literackim, a także profesorem nadzwyczajnym w Zakładzie Antropologii Literatury Regionalnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Ogłosił wiele studiów i szkiców o literaturze polskiej XX wieku w pracach zbiorowych i czasopismach. Od 1991 r. współpracował z kwartalnikiem „Borussia” (w latach 1993–2002 należał do zespołu redakcyjnego).
Opublikował tomiki wierszy: Śniardwy (1993), Cztery strony domu (1996), Prześwit (2002), Mam pytanie: wierze dla Witka i innych dzieci (2002), Ląd gordyjski (2006), Rozwidlenia (2008) oraz książki historyczno- i krytycznoliterackie: Michał Kajka: poeta mazurski (1992), Metamorfozy Anny Kamieńskiej (1995), Poetycka wiara Jarosława Iwaszkiewicza (1999), Zmartwychwstały kraj mowy: literatura Warmii i Mazur lat dziewięćdziesiątych (2002), Ku tajemnicy: szkice o poezji po 1956 roku (2004). Jest też redaktorem mazurskich antologii i opracowań, m.in.: Olsztyn w wierszach (2003), Pieśni duchowne i poemata światowe (2004), Z dróg Erwina Kruka (2006), Przed i za (2007, wspólnie z Alicją Bykowską-Salczyńską), Michał Kajka: Mały kancjonał mazurski i opowieści uciesne (2008), Marcin Giersz (Gerss) – człowiek pogranicza (2009).
wykład "Mazury w oczach pierwszych osadników"
Olecka Izba Historyczna
Informacja o terminie spotkania wkrótce...
Zapraszamy na wykład "Mazury w oczach pierwszych osadników", który wygłosi Krystyna Jarosz z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Krystyna Jarosz od lat współorganizuje z Towarzystwem Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna” konkurs „Losy nasze…” na wspomnienia mieszkańców północnej i wschodniej Polski, czyli dawnych Prus Wschodnich. Od 12 lat zbiera historie rodzinne, spisane pojedynczo, czasem ułamkowe losy ludzi rzuconych przez historię w nowe, obce im miejsce, które miało stać się ich małą ojczyzną. Na podstawie wspomnień bezpośrednich uczestników wydarzeń, lub tych, którzy ich wysłuchiwali od swoich rodziców, dziadków opowie o tym, jaki świat zobaczyli po przyjeździe do swojego miejsca osiedlenia. Czy Ziemie Odzyskane były dla nich „ziemią obiecaną”? Czy oferowały nowe, lepsze życie, zachwycały, czy przeciwnie – przerażały obcością.
To były doświadczenia naszych rodziców, dziadków, może już pradziadków. Wszystkich zainteresowanych historią swojego miasta, rodziny serdecznie zapraszamy na opowieść budowaną ze skrawków dawnego materialnego świata, okruchów pamięci, starych fotografii, fragmentów listów, zachowanych dokumentów.
Wstęp wolny.