Archiwum 2014 - Kalendarz wydarzeń 2014 - czerwiec 2014

>> 1 czerwca - Festiwal Gier Zapomnianych na Dzień Dziecka
godz. 11:00-14:00, polana nad jeziorem koło Skate Parku
Pamiętacie kapsle? Godziny spędzone na grze w gumę? Emocje podczas gry w klasy i kolory? Spory podczas Kwadratów i „Wywołuję wojnę przeciwko”? 1 czerwca będziecie mieli okazję odświeżyć pamięć i jak przystało na Dzień Dziecka przenieść się w czasy dzieciństwa.
Festiwal Gier Zapominanych to idea, która zrodziła się w naszych głowach w zeszłym roku. Postanowiliśmy przypomnieć stare dobre gry podwórkowe, o których pamięć powoli zanika. Pomysł padł na podatny grunt i nasza akcja spodobała się Olecczanom. Stąd tegoroczna kontynuacja. Zapraszamy całe rodziny do zagrania w klasy, gumę, szczura, kwadraty, bęczka, kapsle, kolory, ciuciubabkę, Baba Jaga patrzy, Wywołuję wojnę przeciwko. Jeśli macie w głowach gotowe „przepisy” na inne klasyki rodem z podwórka – piszcie – je również zorganizujemy.
Dodatkowe atrakcje – mini boisko do piłki nożnej i gigantyczną trampolinę - zapewni nam Stowarzyszenie Alternatywa z Ełku.
galeria

>> 1 czerwca - otwarcie siłowni plenerowej
Zapraszamy wszystkich na oficjalne otwarcie Siłowni Plenerowej w nowym sezonie, w nowym duchu, które odbędzie się 1 czerwca 2014 r. na polanie przy skate parku. Impreza rozpocznie się o godzinie 11:00 pokazem ćwiczeń, który poprowadzi Instruktor Kulturystyki Paweł Klimaszyński. Swoją obecnością zaszczycą nas także oleccy bębniarze oraz szczudlarze. W ten szczególny dla dzieci dzień mamy dla nich dodatkową atrakcję - malowanie twarzy kolorowymi farbkami! Zapraszamy całe rodziny! Impreza połączona będzie z Festiwalem Gier Zapomnianych organizowanym również na polanie przez ROK „Mazury Garbate”.
Olecka Rada Młodzieżowa

>> 4 czerwca - 25 lat od wolnych wyborów
Burmistrz Olecka zaprasza na uroczyste obchody 25 rocznicy wolnych wyborów. W programie:
godz. 16:00
- Msza św. w Kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
- Złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II oraz Pomnikiem Wdzięczności
godz. 17:15
Spotkanie w sali kina Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku "Mazury Garbate", w tym:
- wystąpienie Burmistrza Olecka
- wystąpienie zaproszonych gości
- część artystyczna
- wernisaż wystawy historycznej w holu kina

>> 5 czerwca - spotkanie z Danutą Bogdan
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Olecka Izba Historyczna zapraszają na spotkanie z Danutą Bogdan pt. „Czy w Olecku były czarownice? Z problematyki procesów o czary na obszarze Prus Książęcych w XVI-XVII wieku”.
Od XIV do połowy XVIII wieku w Europie trwały polowania na czarownice. Oskarżano, najczęściej kobiety, o sprowadzanie chorób, niszczenie plonów, czynienie czarów itp. Pojmaną czarownicę często skazywano na śmierć.
W Prusach Książęcych także miały miejsca takie przypadki. Płonęły stosy. Czy i w mieście nad Legą były czarownice? Kto i za co je osądzał?
Danuta Bogdan, współautorka Dziejów Olecka, jest doktorem nauk humanistycznych, członkiem Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktoryzowała się u profesora Janusza Małłka dysertacją pt. „Sejmik warmiński w XVI/XVII wieku”. Jest autorką wielu artykułów źródłowych poświęconych dziejom Warmii i Prus Książęcych w okresie od XVI do XVIII wieku. W swoich najnowszych badaniach Danuta Bogdan zajęła się procesami o czary w epoce nowożytnej na terenie Prus Książęcych.
Zapraszamy
Olecka Izba Historyczna
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury
Plac Wolności 22, II piętro

>> 6 czerwca - wernisaż wystawy malarstwa Iwony Bielawskiej
godz. 18:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
Iwona Bielawska młoda, wszechstronnie uzdolniona malarka i projektantka mody, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Pochodzi z Augustowa, tam dorastała, jej tata rzeźbił, mama zaś malowała i szyła, dzięki temu już od najmłodszych lat mogła budować artystyczne zainteresowania i rozwijać umiejętności plastyczne. Wakacje często spędzała w Olecku u babci swej przyjaciółki. Artysta projektuje bieliznę, ubrania, galanterię, obuwie, torby. Jest współzałożycielką marki „iw-design”, której przez kilka lat była głównym projektantem. Obecnie otworzyła własną firmę, jej odbiorcy to ludzie, otwarci, zdecydowani z charakterem. Wielką przyjemność sprawia jej malarstwo, bez którego, podobnie jak bez projektowania, nie mogłaby żyć. Malarstwo jest dla mnie rodzajem ucieczki od codzienności – przyznaje artystka – maluję to, co w danym momencie czuję – nie myśląc, nie skupiając się. Po prostu maluję. W przyszłości pragnie połączyć te dwie pasje w jedno. Pani Iwona jest niezwykle interesująca postacią, która wciąż ma nowe pomysły, a jej kreatywność nigdy nie zasypia.
W Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa będziemy mieli przyjemność zapoznać się z malarstwem Iwony Bielawskiej. Obrazy są ekspresyjne, nasiąknięte kolorem, przedstawiają najczęściej postacie ludzkie, osoby z bliskiego otoczenia, rodzinę. Mamy nadzieję, że w bliskiej przyszłości zaprezentujemy Państwu drugą strony artystki, jej autorskie projekty odzieży i galanterii.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: galeria