Archiwum 2014 - Kalendarz wydarzeń 2014 - marzec 2014

>> 3 marca - casting do spektaklu
godz. 17.00, sala Teatru AGT
Wszystkich, którzy chcą przeżyć niesamowitą przygodę z teatrem, Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku zaprasza na casting do spektaklu „Księżniczka na ziarnku grochu”. Poszukujemy aktorów i aktorek w wieku 7-10 lat. Każdy z uczestników zostanie poproszony o przeczytanie dowolnego przygotowanego przez nas fragmentu scenariusza .
Teksty na casting...
Jeżeli pragniesz rozwijać swoje umiejętności aktorskie musisz wziąć udział w castingu! Szukamy odważnych i energicznych osób. Nie musisz mieć doświadczenia, wystarczy chęć i zaangażowanie! Gwarantujemy świetną zabawę. Może i Ty odkryjesz w sobie aktora.

>> 5 marca - spotkanie z Arkadiuszem Niemirskim
godz. 11:30, biblioteka dla dzieci i młodzieży, ul. Kopernika 6
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku zaprasza na spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim.
Autor książek dla młodzieży i dorosłych.
W 2000 zadebiutował powieścią ”Pan Samochodzik i skarby wikingów”. Do 2006 wzbogacił tę kultową serię o szesnaście tomów.
W lipcu 2003 nakładem wrocławskiego wydawnictwa OSSOLINEUM ukazała się jego pierwsza ”oryginalna” powieść detektywistyczna dla młodzieży ”Pojedynek detektywów”, a na jesieni tego samego roku zbiór opowiadań kryminalnych ”Zbrodnia prawie doskonała”.
We wrześniu 2009 ukazała się kolejna książka dla młodzieży ”Tajemnica Fabritiusa”, a w kwietniu 2010 ”Klątwa Nipkowa”. Autor pracuje nad scenariuszami filmowymi i nową powieścią sensacyjną.
(http://www.niemirski.com/)

>> 6 marca - Papusza i oscarowe krótkie metraże w ramach cyklu KADR
godz. 18:00, sala kina "Mazur"
Kolejne czwartkowe spotkanie koneserów kina w ramach cyklu KADR (Kino Ambitne Daje Radę), kolejna celuloidowa uczta złożona z wykwintnych dań, których każdy kinoman powinien posmakować.
Na początek pozycja obowiązkowa z kategorii polskiego kina - "Papusza". To oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papuszy". Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety - Juliana Tuwima. "Gila" Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę. Historia Papuszy to autorski film historyczny. Obraz próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów - odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji. Aby uświadomić sobie, jak ogromna była to praca, wystarczy wspomnieć, że twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat.
Świeżo po rozdaniu statuetek Oscara, póki emocje jeszcze nie opadły, zaprezentujemy OSCAR SHORTS czyli zestaw fabularnych filmów krótkometrażowych, nominowanych w 2013 do nagrody Akademii Filmowej.
ASAD, reż. Bryan Buckley, RPA/USA, 18 min
W filmie rozgrywającym się w wiosce rybackiej - w rozdartej wojną Somalii - wśród uchodźców toczy się historia dorastania młodego Somalijczyka, który może pogrążyć się w świecie piractwa lub wybrać drogę uczciwego rybaka. Chłopiec musi podjąć męską decyzję.
BUZKASHI BOYS (CHŁOPCY BUZKASHI), reż. Sam French, Afganistan/USA, 28 min
Buzkashi Boys to historia dorastania dwóch przyjaciół: charyzmatycznego ulicznika i buntowniczego syna kowala, którzy walczą o spełnienie swoich marzeń, stając się mężczyznami w dotkniętym wojną kraju. Obraz kręcony w Kabulu, we współpracy afgańskich i międzynarodowych twórców, pokazuje życie, które toczy się pomimo wojny.
CURFEW (GODZINA POLICYJNA), reż. Shawn Christensen, USA, 19 min
W najtrudniejszym momencie swojego życia, Ritchie odbiera telefon od skłóconej z nim siostry, która prosi go, żeby wieczorem zaopiekował się dziewięcioletnią siostrzenicą, Sophią. Dla siostry jest to najgorsze, ale jedyne możliwe wyjście.
DEATH OF A SHADOW (ŚMIERĆ CIENIA), reż. Tom van Avermaet, Belgia/Francja, 20 min
Nathan zmarł w czasie I wojny światowej. Dziwny kolekcjoner uwięził jego cień i dał mu szansę: drugie życie, pośród 10.000 pojmanych cieni. Nathana motywuje miłość, ponieważ chce ponownie spotkać Sarah, kobietę, w której zakochał się przed śmiercią. Kiedy odkrywa, że ona zakochała się w innym, zaślepiająca zazdrość popycha go do podjęcia drastycznej decyzji.
HENRY, reż. Yan England, Kanada, 21 min
Życie Henryego, wspaniałego pianisty koncertowego, zamienia się w koszmar w dniu zagadkowego zniknięcia miłości jego życia, Marii. Później odkryje on nieuchronny werdykt życia.
Bilet na jeden seans 10 zł

>> 7 marca - Martwa Natura Fotograficznie
godz. 18:00, Galeria na Schodach, Plac Wolności 22
Martwa natura w ciągu ostatniego miesiąca była motywem przewodnim warsztatów ABC fotografii prowadzonych w ośrodku kultury przez Radosława Krupińskiego. Uczestnicy zgłębiali historię tego tematu, wiedzę się na temat mistrzów poszczególnych technik, sposobów oświetlenia studyjnego, które pozwolą na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Uczyli się fotografować przedmioty małe i bardzo małe. Budowali własne mini studia fotografii stolikowej i radzili sobie z oświetleniem w małych przestrzeniach fotografii makro. W najbliższy piątek zobaczymy efekty pracy Agnieszki Sznurkowskiej, Wioletty Szymborskiej, Anny Lewandowskiej, Andrzeja Bomber, Dariusza Josiewicza, Kamila Masłowskiego, Pawła Jankowskiego, Olgi Lachowicz, Joanny Cybulskiej, Bogdana Piliszka, Karoliny Wińskiej, Adama Falęckiego.

>> 8 marca - koncert na Dzień Kobiet
godz. 15.00, sala kina "Mazur"
Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza 8 marca na KONCERT z okazji Dnia Kobiet.
w programie:
- Miejska Orkiestra Dęta
- zespół "Legarytmy"
Wstęp wolny.