Archiwum 2014 - Kalendarz wydarzeń 2014 - marzec 2014

>> 27 marca - spotkanie w Izbie Historycznej
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna
Zapraszamy na spotkanie pt. Przesiedlenia z Wileńszczyzny na Warmię i Mazury (1944-1947),którego gościem będzie dr Marcin Wakar z Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Po zakończeniu działań wojennych na terenie dawnych Prus Wschodnich na Mazurach powoli zaczęło rodzić się nowe życie. Obok ludności rodzimej pojawili się tam osadnicy, głównie z sąsiednich powiatów, przymusowi osadnicy przesiedlani w ramach akcji „Wisła” oraz repatrianci z Kresów Wschodnich. Ostatnią grupę tworzyli Polacy, którzy po zmianie granic Polski opuszczali swoje rodzinne strony. Kim byli? Ilu ich było? Skąd przyjeżdżali, z jakich wsi i miasteczek? Co ze sobą wieźli, dobytek i nadzieję, czy biedę i rozpacz? Dlaczego wybierali Mazury, w tym Olecko?
Na wszystkie te pytania i inne odpowie dr Marcin Wakar, urodzony w Olsztynie w 1976 roku filozof kultury i polityki, pracowni8k naukowy OBN w Olsztynie, który zajmuje się m.in. problematyką mniejszości polskiej na Wschodzie, ruchem społeczno-kulturalnym na Warmii i Mazurach po roku 1945, filozofią i socjologią kultury i literaturą wschodniopruską.
Zapraszamy serdecznie

>> 28 marca - obchody Międzynarodowego Dnia Teatru
Międzynarodowy Dzień Teatru w tym roku będzie obchodzony już po raz 53. Święto to zostało ustanowione w 1961r. dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. W Olecku dzień wszystkich ludzi teatru: teatralników, teatrofilów, teatrologów (aktorów, amatorów, widzów, reżyserów, scenarzystów, pasjonatów, wszelkiej maści speców i znawców) będziemy obchodzić 28 marca. Przygotowaliśmy dla nich coś specjalnego.
Na początek „Pudło” – debiut sceniczny dziecięcej grupy teatralnej „Za kurtyną”, działającej pod okiem instruktorki Małgorzaty Krejpcio od września 2013 roku. Spektakl opowiada o beztroskiej krainie „M”, w której znienacka pojawia się tajemnicze pudło. Skąd przybyło? Co się w nim kryje? Zobaczcie sami.
Kolejna atrakcja czeka nas w Galerii prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa. Następna wystawa pokazująca twórczość oleckich artystów. Tym razem swoje prace zaprezentuje Pani Irena Dominików.
„Teatr 6 i pół” zaaplikuje nam kolejną dawkę teatralnych wrażeń w spektaklu „Ballada na trzy biurka” w reżyserii Romana Karsztun. Bank. Remont i wizja redukcji etatów burzą dotychczasowy ład. Trzy kobiety. Trzy charaktery. Trzy światy. W nich skrywane emocje, niepewność. Sztuka Izabeli Degórskiej traktuje o problemach życia w zmieniającej się Polsce. Sztuka na czasie, dla lubiących zmyślną rozrywkę! Bawi, a jednocześnie uświadamia, jak silnie mentalnie tkwimy w poprzednim ustroju.
Program:
17:00 – „Pudło” spektakl dziecięcej grupy teatralnej „Za Kurtyną”, sala AGT, wstęp 5 zł
18:00 – wernisaż wystawy prac Ireny Dominików, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa,
19:00 – „Ballada na trzy biurka”, Teatr 6 i pół, sala AGT, wstęp 5 zł
galeria

>> Wernisaż wystawy prac Ireny Dominików
18:00 – wernisaż wystawy prac Ireny Dominików, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
Irena Dominików urodziła się w Międzyrzecu Podlaskim. Już od najmłodszych lat doceniano jej prace plastyczne, w szkole podstawowej i liceum otrzymywała pierwsze miejsca w wojewódzkich konkursach zarówno z malarstwa, jak i rzeźb. Oprócz zamiłowania do malowania, prac ręcznych, itp., lubiła przyrodę, biologię. Skończyła studia biologiczne w 1987 roku na wydziale pedagogicznym WSRP w Siedlcach. Przez całe życie twórczość artystyczną traktuje jako hobby. Od 1987 roku pracowała jako nauczyciel geografii i biologii, a od 1999 roku pracuje jako nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku. W 2006 roku ukończyła podyplomowe studia plas-tyczne na Uniwersytecie Mazurskim. Jak sama stwierdza, swoją twórczość malarską zaczęła późno, ale teraz nie może nacieszyć się chwilą, kiedy siada przed sztalugą. Prace Pani Ireny znalazły nowy dom między innymi w War-szawie, Gdańsku, Chicago, Niemczech… Największymi jej fanami są córka Karolinka i mąż.
„Ćwiczę rysunek, uczę się sama technik, gromadzę zdjęcia, z których coś namaluję. Poszukuję swojego stylu. Moim marzeniem jest namalować moje dzieci”.

>> 30 marca - kabaret Łowcy. B
godz. 15:00, sala kina "Mazur"
Kabaret Łowcy.B to polska reprezentacja absurdu. Zdążyli przyzwyczaić już swoich fanów, że od samego wejścia na scenę prezentują doskonałą formę. To jedyny kabaret, który wykonuje muzykę wyłącznie na żywo. W większości są to ich kompozycje a ich spektakl to przede wszystkim gigantyczna dawka dobrej zabawy doprawiona dobrą muzyką. Cała ta mieszanina przyprawiła już wielu ludzi o ból mięśni w okolicy przepony. Występ Łowców.B na żywo to jedyny sposób aby przeżyć sweterkowe katharsis. 30 marca sprawdzą wytrzymałość oleckich mięśni brzucha.
Bilety: 40 zł, sprzedaż w ROK „MG” od 10.03.2013 i w Internecie na www.biletynakabarety.pl oraz www.kupbilecik.pl.