Archiwum 2014 - Kalendarz wydarzeń 2014 - maj 2014

>> 1 maja - finał Gratki dla nastolatka
godz. 12:00, sala kina "Mazur"
Finał XVIII już edycji konkursu piosenki dziecięcej i młodzieżowej "Gratka dla Nastolatka" za nami. Jak zwykle publiczność dopisała, a finaliści zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Nie zabrakło więc emocji w oczekiwaniu na werdykt w jury. Komisja w składzie: Sylwia Błyszczek, Anna Duchnowska, Radosław Skrodzki zdecydowała się wyróżnić następujące osoby:
Kategoria klas I-IV:
1. miejsce: Aleksandra Kacprzyk
2. miejsce: Zaspół Biedroneczki
3. miejsce: Maja Bagieńska
Kategoria klas V-VI oraz I-II Gimnazjum:
1. miejsce: Weronika Mogilska
2. miejsce: Aleksandra Openchowska
3. miejsce: Karolina Skarżyńska
Kategoria klas III gimnazjum oraz szkół średnich:
1. miejsce: Wiktoria Świtaj
2. miejsce: Agnieszka Łazarska
3 miejsce: Wiktoria Pawłowska
Gratulujemy! I zapraszamy za rok!!!
galeria

>> 1 maja - wernisaż wystawy "Chińskie oblicza Matki Bożej"
godz. 14:00, Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa
Już od 1 maja w ramach przygotowań parafii do Nawiedzenia MB Częstochowskiej w cudownym wizerunku – będziemy mogli obejrzeć wyjątkową ekspozycję chińskiego artysty Garego Chu Kar Kui, którego prace są owocem nawrócenia, jakie dokonało się po dwudziestu latach kontaktu z katolickimi misjonarzami posługującymi w jego kraju. To okazja do zapoznania się z - innymi niż europejskie – wizerunkami Matki Bożej, okazja do osobistej refleksji nad własną drogą nawrócenia, ale i pamięci o kościele prześladowanym w Chinach, w którym nasi bracia poddawani są różnorakim formom przemocy i niejednokrotnie składają za wiarę w Chrystusa ofiarę z własnego życia.
„W spotkaniu z różnymi kulturami świata Kościół nie tylko przekazuje swoje prawdy i wartości, odnawiając kultury od wewnątrz, lecz także czerpie z różnych kultur obecne już w nich elementy pozytywne. Taka jest droga, której muszą się trzymać ewangelizatorzy, gdy chcą ukazać wiarę chrześcijańską i uczynić z niej integralną część kulturowego bogactwa ludów” [Ecclesia in Asia, 21].
Od lat 20. XX wieku zaczęto zdecydowanie i głośno podkreślać konieczność wypracowania lokalnej sztuki chrześcijańskiej. Abp Celso Costantini, udając się do Chin w roku 1922 jako pierwszy delegat apostolski, jechał z myślą „uczynienia Kościoła bardziej chińskim”. Zorganizowane przez niego wystawy misyjne w Szanghaju (1935) i Rzymie (1925) były próbą pokazania „chińskiego wytworu artystycznego” szerszej publiczności. Uważał, że chrześcijańska sztuka obleczona w chińskie rysy jest ważnym środkiem ewangelizacji oraz pomaga w zakorzenieniu się chrześcijaństwa w Chinach. W tym kontekście na uwagę zasługują liczne dzieła artystów, w tym Lukasa Ch'ena, wywodzące się ze szkoły Ars Sacra Pekinensis.
Twórczość Garego Chu Kar Kui plasuje się w tej optyce. Chiński Artysta, parafrazując słowa Fritza Bornemanna SVD, oddaje religijny świat w bliskości ze swym naturalnym i kulturowym środowiskiem, i pozostaje wierny swojej formie przekazu. Przedstawia świat idei chrześcijańskich przy pomocy własnych środków.
PATRONAT HONOROWY WYSTAWY:
J.E. Ks. Bp Jerzy Mazur SVD biskup ełcki,przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski d/s Misji
ORGANIZATOR W DIECEZJI EŁCKIEJ:
CENTRUM OŚWIATOWO DYDAKTYCZNE W EŁKU

>> 8 maja - Oscar Shorts w KADRZE
godz. 19:00, kino "Mazur", wstęp 7 zł
Zaaplikujemy wam kolejną dawkę ambitnego kina, jak zwykle w czwartek, jak w zwykle w ramach cyklu KADR (Kino Ambitne Daje Radę).
Krótki metraż będziemy prezentować nie po raz pierwszy. W kinie „Mazur” pokazywaliśmy już najlepsze krótkie formy filmowe z Polski, Islandii, Danii, a niedawno zestawienie krótkich metraży nominowanych do Oscarów w 2013 roku. 8 maja w kinie „Mazur” zobaczycie pokaz fabularnych filmów krótkometrażowych nominowanych do najważniejszej nagrody filmowej na świecie w tym roku. W programie Oscar Shorts 2014 zobaczymy najważniejsze światowe zjawiska krótkiego kina ostatnich miesięcy. Wśród nich znalazły się zarówno obyczajowe komedie, jak i przejmujące, zaangażowane obrazy. Statuetka Oscara przypadła tylko jednemu z nich, ale ceniący jakościowe kino bezwzględnie powinni obejrzeć pełen zestaw.
1. DO I HAVE TO TAKE CARE OF EVERYTHING? / Selma Vilhunen / Finlandia / 2013 / 7 min
Mama Sini przebudza się w panice: zaspała i cała rodzina spóźniła się na ślub. Budzi swojego męża Jokke, córkę Ellę i Kerrtu. Przygotowują się do wyjścia w pośpiechu. Napięcie potęguje szał Mamy – nikt poza nią nie jest w stanie wykonać poprawnie żadnej czynności. Kto zabrudził koszulę taty, ukrył sukienki dziewczynek i prezent ślubny?
2. HELIUM / Anders Valter / Dania / 2013 / 23 min
Ekscentryczny dozorca szpitalny próbuje na nowo obudzić w umierającym chłopcu wiarę w radość życia.
3. JUST BEFORE LOSING EVERYTHING / Xavier Legrand / 2013 / 30 min
Dzieci Miriam szykują się do szkoły. Miriam zabiera je do swojej pracy i wyjaśnia szefowi, że musi opuścić w pośpiechu kraj.
4. THAT WASN’T ME / Esteban Crespo / Hiszpania / 2013 / 24 min
Film w reżyserii hiszpańskiego twórcy Estebana Crespo, przedstawia historię Paula i Kaney. Bohaterowie – chłopiec z Afryki i Hiszpanka – których pozornie niewiele może łączyć, przypadkowo nawiązują długotrwałą relację.
5. THE VOORMAN PROBLEM / Mark Gill / Wielka Brytania / 2013 / 13 min
Doktor Williams zostaje wezwany do przesłuchania enigmatycznego Voormana, więźnia z osobliwą dolegliwością: wierzy, że jest Bogiem. Doktor musi zdiagnozować jego przypadłość – jest szaleńcem, czy tylko udaje? Diagnoza choroby umożliwi odesłanie go to przytułku. Zanim doktor Williams wyda osąd, postanawia przyjrzeć się bliżej deklaracji składanej przez Voormana.
UWAGA!!! W kasie kina „Mazur” zapytaj o Kartę Kinomana. Przyjdź na seans KADRU, a postawimy na niej pieczątkę. Zbierz cztery pieczątki, a dostaniesz bezpłatną wejściówkę na kolejne spotkanie KADRU.

>> 15 maja - spotkanie z dr Alicją Aleksandrą Dobrosielską
godz. 17:00, Olecka Izba Historyczna, Plac Wolności 22
Zapraszamy na spotkanie z dr Alicją Aleksandrą Dobrosielską pt. Świat dawnych Prusów i Jaćwięgów.
W trakcie wykładu słuchacze poznają szereg elementów kultury, wierzeń, zwyczajów i sposobów w jaki radzili sobie w niebezpiecznym świecie starożytności i średniowiecza mieszkańcy dzisiejszej Warmii, Mazur i Powiśla. Zadanie to ułatwi towarzysząca spotkaniu prezentacja multimedialna oraz przygotowane przez prowadzącą rekonstrukcje przedmiotów z epoki.
Alicja Aleksandra Dobrosielska jest pracownikiem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Tytuł doktora w zakresie nauk humanistycznych uzyskała w wrześniu minionego roku na podstawie dysertacji p.t. Opór – oportunizm – współpraca. Prusowie wobec zakonu krzyżackiego w dobie podboju, praca powstała pod kierunkiem prof. dr. hab. Grzegorza Białuńskiego. Jest autorką ponad 20 artykułów naukowych. Należy do Towarzystwa Naukowego Pruthenia w Olsztynie.
Zainteresowania naukowe: historia ziem pruskich w okresie średniowiecza i nowożytności, historia społeczna. Jest miłośniczką białej czekolady i szczęśliwą posiadaczką psa o pruskim imieniu Divan.
Zapraszamy

>> 18 maja - rarytas dla fanów Depeche Mode - koncert Sphere of Heaven czyli inspirujące brzmienia nie z tej ziemi
godz. 19:00 sala widowiskowa ROK, wstęp 20 zł
Zapraszamy na wyjątkowy koncert. Na oleckiej scenie wystąpi międzynarodowej sławy harfista Michal Matejčík oraz grająca na pile sopranowej Celestine.
Michal Matejčík to harfista koncertujący na estradach całego świata. Pochodzi ze Słowacji, gdzie odbył pierwsze studia muzyczne w Žilinie i Bratysławie. Naukę kontynuował na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu, który ukończył w roku 2005. Jest laureatem wielu konkursów harfowych na Słowacji. Był stypendysta Fundacji Roberta i Liny Thyll-Dürr i austriackiej Fundacji im. Viktora Bünzla, a także Fundacji im. Yehudi Menuhina „Live Music Now“. Artysta koncertuje z prestiżowymi orkiestrami Austrii, jak np. Orkiestra Opery Wiedeńskiej, Wiener Kammeroper, Orkiestra RSO (Radiowa) Wiener Kammer Orchester, Filharmonia Słowacka, czy Symfoniczna Orkiestra z Sapporo w Japonii. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych, występuje jako solista i muzyk rozrywkowy: z wokalistą Georgem Michaelem w takich projektach jak „Europa George Michael”, „Symphonica: The Orchestral Tour (2011 i 2012)“, „Europa IL DIVO & Orchestra In Concert Tour (2012)“. Koncertował wielokrotnie z zespołem Depeche Mode. Występował jako solista/support przed koncertem Depeche Mode w Wiedniu, co było życzeniem autora piosenek DM - Martina Gore. Harfista koncertował na targach Depeche Mode w Makrthalle w Hamburgu, a także na Depeche Mode Warm Up Party w New York City.
Celestine jest jedyną kobietą w Polsce i jedną z nielicznych na świecie zajmującą się grą na tym instrumencie. Znakomicie wykształcona muzycznie, pasję gry na pile sopranowej rozwinęła pod wpływem dziecięcych wspomnień. Ta fascynujaca przygoda przyniosła artystce angaże koncertowe nie tylko w Polsce, ale i w Austrii, a także w USA oraz w Peru. Celestine w sposób niekonwencjonalny wykorzystuje piłę w repertuarze muzyki rożnych stylów, np. filmowej, popularnej i etnicznej. Specjalizuje się w kolażach przeróżnych gatunków i brzmień. Poszukuje harmonii brzmienia i piękna, które buduje przy akompaniamencie rożnych rzadkich instrumentów jak harfa, lutnia, greckie lauto, teorba, organy piszczałkowe czy Organy Hammonda. Celestine koncertuje na pile sopranowej produkcji szwedzkiej firmy BAHCO, z użyciem wypukłego, barokowego smyczka skrzypcowego.
Zobaczcie nagrania:
koncert z Depeche Mode 1
koncert z Depeche Mode 2
Koncert z Depeche Mode 3
Koncert z Georgem Michaelem 3
galeria