Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Archiwum 2014 - Kalendarz wydarzeń 2014 - sierpień 2014

1-2 sierpnia - XVII Mazurskie Spotkania z Folklorem

>> 1-2 sierpnia - XVII Mazurskie Spotkania z Folklorem

Spotkania festiwalowe, których początki sięgają 1998 roku organizatorzy określili ideą otwartości na wielokulturowość społeczności zamieszkującej tereny Mazur i Suwalszczyzny. Ich realizacja wielokrotnie była finansowana ze środków Unii Europejskiej. Celem Mazurskich Spotkań z Folklorem jest ukazanie bogactwa kultury ludowej w jej wielonarodowym aspekcie, a także integracja poprzez działania artystyczne i bezpośrednie kontakty interpersonalne. To zbliżenie i poznanie narodów europejskich poprzez prezentujące je zespoły służy zrozumieniu i wzajemnej tolerancji wszystkich grup biorących udział w projekcie. Przez kolejne lata poznaliśmy, oprócz rodzimych regionów, folklor: Czech, Chorwacji, Łotwy, Rosji, Litwy, Białorusi i Niemiec.

PROGRAM
Piątek - 1.08.2014
16:00 – zabawy z dziećmi na Placu Wolności. Prowadzenie – Chodowiacy
17:00 – 21:00 występy zespołów na Placu Wolności
17:00 – 17:15 – „Oleckie Echo”
17:15 – 18:00 – „Chodowiacy” - Polska
18:00 – 18:40 – „Asvestochoriou” - Grecja
18:40 – 19:20 – „Vilniaus Pynimelis” - Litwa
19:20 – 20:00 – „Ivan Kapistran-Adamovic” - Chorwacja
20:00 – 20:40 – „Junost” - Ukraina

Zobacz fotografie...

Sobota – 2.08.2014
 15:00 – występy w Kowalach Oleckich – 3 zespoły (Chorwacja, Litwa, Grecja)

16:00 – zabawy z dziećmi na Placu Wolności w Olecku. Prowadzenie – Chodowiacy
17:00 – 21:00 występy zespołów na Placu Wolności
 17:00 – 17:40 – „Junost” - Ukraina
 17:40 – 18:20 – „Chodowiacy” - Polska
 18:20 – 19:00 „Ivan Kapistran-Adamovic” - Chorwacja
 19:00 – 19:40 „Vilniaus Pynimelis” - Litwa
 19:40 – 20:20 „Asvestochoriou” - Grecja
Zobacz fotografie...


Niedziela - 3.08.2014
13:00 – wyjazd grup do Węgorzewa – (Chorwacja, Polska, Grecja). Występy od godziny 15:00, każdy po 40 minut.
18:00 – występy w Kruklankach

Organizator:
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”
Współpraca:
Urząd Miejski w Olecku, Starostwo Powiatowe w Olecku EGO SA - Kraina Pięciu Miast, Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych im. św. Filipa Smaldone
Sponsorzy:
PPHU "PORTEX" Jacek Bielecki, LAN Technika
Patroni medialni:
Głos Olecka, Radio 5, iolecko.com, niebywalesuwalki.pl

11 sierpnia - warsztaty teatralne

>> 11 sierpnia - warsztaty teatralne

godz. 16:00, sala AGT


Zapraszamy na profesjonalne warsztaty teatralne w ramach projektu Teatr Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawowe techniki aktorskie, wezmą udział w ćwiczeniach integracyjnych, improwizacyjnych, mających na celu uruchomienie wyobraźni i przygotowaniu widza do świadomego oglądania przedstawienia. Przy pomocy praktyki teatralnej prowadzący omówią wybrane motywy „Burzy”, nawiążą do tematów przedstawianych w spektaklu.

Prowadzenie: Igor Gorzkowski, Henryk Talar, Bartłomiej Bobrowski, Wiktoria Gorodeckaja, Wiktor Korzeniewski, Mateusz Rusin. Współprowadzenie i koordynacja: Katarzyna Gawkowska.

Warsztaty są bezpłatne, przeznaczone dla osób od 14 roku życia. Liczba uczestników: 20, czas trwania: 2 godziny. Zgłoszenia należy przesyłać na adres promocja@przystanek.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Więcej o warsztatatch

11 sierpnia - spektakl

>> 11 sierpnia - spektakl "Burza"

godz. 19:00, sala kina, wstęp 20 zł


BURZA
W spektaklu Studia Teatralnego Koło reżyser podąża tropem pięciu postaci z szekspirowskiej „Burzy”. Kameralna forma przedstawienia skupia intrygę całego dramatu jak w soczewce, a wypreparowane fragmenty tekstu tworzą okazję do wnikliwego studium relacji córka-ojciec oraz wypróbowywania granicy pomiędzy iluzją i rzeczywistością.
Bohaterowie „Burzy” przypominają osobliwości rodem z filmów Federico Felliniego. Bliżej im do aktorów z jarmarcznej budy teatralnej niż potomków rodziny królewskiej. Wszyscy podlegają reżyserskiej wizji Prospera, a ta często bywa zaskakująca i nieprzejednana. W scenariuszach stworzonych przez starego maga opiekuńczość miesza się z zaborczością, a bezwarunkowa miłość z pokusą kontroli. Wyspa przestaje być wyspą. Realność traci kształty i kontury.
Nominacja do Feliksów Warszawskich 2012/2013 w kategorii najlepsza reżyseria dla Igora Gorzkowskiego i najlepsza rola drugoplanowa dla Bartłomieja Bobrowskiego

Burza wg W. Szekspira Tłumaczenie: Stanisław Barańczak Scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski Muzyka: Piotr Tabakiernik Obsada: Wiktoria Gorodeckaja (Teatr Narodowy) Bartłomiej Bobrowski (Teatr Narodowy) Wiktor Korzeniewski Mateusz Rusin (Teatr Narodowy) Henryk Talar Premiera: 7 września 2012 Spektakl jest koprodukcją Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty

INFORMACJA O PROGRAMIE TEATR POLSKA 2014
Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.
W tym roku program TEATR POLSKA organizowany jest po raz szósty. Zgłosiło się 109 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 14 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 19 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą 91 miejscowości w całej Polsce. Objazdy odbędą się między 6 sierpnia a 30 listopada 2014 roku.
W programie TEATR POLSKA 2014 biorą udział: Centrum Kultury w Lublinie/Scena Prapremier In Vitro, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło z Warszawy, Teatr Animacji w Poznaniu, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Wierszalin z Supraśla, Teatr Wybrzeże z Gdańska.
Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl.

ważne linki...

galeria

17 sierpnia - V Regionalne Święto Mleka

>> 17 sierpnia - V Regionalne Święto Mleka

PROGRAM
Blok kulinarny
Prowadzenie – dr Grzegorz Russak
11.00 – rozpoczęcie imprezy
11.00-12.00 – konkurs na najlepszą zupę mleczną lub chłodnik w kategorii osoby fizyczne
12.00-14.00 – konkurs dla publiczności na najlepszy sernik
12.30-13.30 – konkurs na najlepszą zupę mleczną lub chłodnik w kategorii: restauracje, zakłady gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne
14.00-14.30 – ogłoszenie wyników konkursów na najlepszą zupę mleczną lub chłodnik i na najlepszy sernik

Blok artystyczny
14.30-15.30 – koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Olecka
15.30-16.30 – koncert zespołu „Kamil Skorupski Band”
16.30-18.00 – Koncert „Spod chmury kapelusza” z repertuarem Czesława Niemena w wykonaniu Joachima Perlika z zespołem muzycznym „Big4Band”

Transmisja on-line z konkursów na stronie www.warmia.mazury.pl

Zapraszamy na kiermasz rzemieślników oraz członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”


Organizatorzy:
Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Gmina Olecko
Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lider w EGO”

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca PROW 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pliki do pobrania
Formularz zgłoszeniowy - część wystawiennicza
Regulamin - sernik
Regulamin - zupa mleczna lub chłodnik
Zgłoszenie - konkurs główny
Zgłoszenie - konkurs publiczności
galeria

1 2 >>