Archiwum

 

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać na swoją skrzynkę mailową bezpłatny informator kulturalny, w którym znajdziesz najświeższe informacje o wszystkich wydarzeniach kulturalnych w Twoim mieście wpisz adres e-mail

wyślij

 

Mazurskie Spotkania z Folklorem - VI Spotkania - Zespoły

Zespół powstał w 1997 roku. W swoim repertuarze posiada litewską muzykę ludową w nowych opracowaniach muzycznych. Muzycy grają na wszystkich instrumentach charakterystycznych dla tego typu muzyki. Kapela często towarzyszy zespołom tanecznym. Zespół wielokrotnie koncertował dla mieszkańców Vilkaviškis, jak również w Kaunas na Przeglądzie Kapel dziecięcych „Jurgut, Jurgut Graj”. Kapela brała udział w eliminacjach festiwalu Święta Pieśni Litwinów Świata w Taurages, była również uczestnikiem II Mazurskich Spotkań z Folklorem. Kierownikiem kapeli jest Irena Ščėsnienė

Zespół „Kresowianki” Szczuczyńskiego Domu Polaków powstał wiosną 2001 r. Prawie wszyscy członkowie zespołu mają wykształcenie muzyczne - to nauczyciele przedszkola, szkół średnich, oddziału kultury. Wszystkich łączy piosenka. W repertuarze zespół posiada piosenki polskie, białoruskie, rosyjskie ludowe i estradowe. Zespół wielokrotnie koncertował na Białorusi i w Polsce - Głogów, Turek, Tomaszów Lubelski, Sokółka, Białystok. Był również gościem V Mazurskich Spotkań z Folklorem. Kierownikiem grupy jest Edward Hajdukiewicz

W bogatej historii lipieckiej wsi szczególne znaczenie ma 1932 rok. Powstał wówczas Amatorski Zespół Regionalny im. Władysława St. Reymonta, rozsławiający nie tylko imię swojego patrona, lecz przede wszystkim tradycje kulturowe regionu.

Premiera "Wesela Boryny", opartego na fabule powieści Władysława St. Reymonta "Chłopi", odbyła się 24 września 1933 roku. Spektakl obejrzało prawie trzy tysiące widzów mieszkańców Lipiec i okolicznych wsi. W 1935 roku, w dziesiątą rocznicę śmierci Władysława St. Reymonta, Zespół wystawił "Wesele Boryny" w Domu Sejmikowym w Skierniewicach. Rozgłośnia Polskiego Radia transmitowała widowisko dla słuchaczy w kraju i za granicą. Pieśni, przyśpiewki i dialogi inscenizacji rozsławiły Zespół. Jego popularność trwa do dziś.

Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zespół powstał w 1972 roku przy zarządzie uczelnianym Związku Młodzieży Wiejskiej. Założycielką zespołu była Zofia Solarzowa - wybitna działaczka polskiego ruchu ludowego. To właśnie ona zaproponowała nazwę zespołu: PROMNI. Według Jana Karłowicza słowo to oznacza: przedni, wyborni.

Repertuar LZA PROMNI jest bogaty i zróżnicowany. Zespół przedstawia tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka i oberka, widowiska: ,,Z pamiętnika tamtych lat 1815-1830'', "Wesele łowickie" i "Comber Babski" z regionu Krakowa Wschodniego, oraz pieśni i tańce ludowe z terenów centralnej, południowej i południowo-wschodniej Polski, a wśród nich obrazki sceniczne z regionów: Opoczna, Kurpiów Zielonych, Lublina, Lubartowa, Biłgoraja, Gorlic, Rzeszowa, Cieszyna, Beskidu Śląskiego, Wisły i Nowego Sącza. Ponadto grupa prezentuje pieśni okolicznościowe, kolędy, przedstawienia jasełkowe a także standardowe tańce towarzyskie. Członkowie zespołu przygotowują również programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Od lat PROMNI czerpią z tradycji ludowej. Poprzez taniec i muzykę wiernie odtwarzają polskie pieśni, tańce i obrzędy. Tancerze prezentują swoje programy w oryginalnych strojach ludowych, wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem. Wieloletni dorobek artystyczny PROMNYCH jest dziełem wielu wybitnych autorytetów w dziedzinie muzyki i tańca, którzy przyczynili się do stworzenia oryginalnego i niepowtarzalnego oblicza zespołu.

DYREKTOR: Leszek Kołodziejczyk
CHOREOGRAF ZESPOŁU: Zofia Marcinek
DYREKTOR MUZYCZNY: Aleksander Romański

Od początku istnienia zespół działa przy swojej uczelni, która wśród wielu instytucji popierających działalność artystyczną PROMNYCH, jest jego największym opiekunem i mecenasem. W zespole tańczy i śpiewa blisko 100 studentów i absolwentów warszawskich szkół wyższych, głównie SGGW. Muzykami kapeli są studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

<< 1 2 3 4 >>