Mazurskie Spotkania z Folklorem - VI Spotkania - Zespoły
Towarzystwo Przyjaciół Folkloru z Vantaa jest jedną z organizacji funkcjonujących w mieście. Ma na calu propagowanie fińskiej kultury ludowej i starych tradycji. Powstała w 1988 roku i pracuje dla mieszkańców Vantaa. Liczy około 100 członków w różnym wieku. Do Olecka przyjedzie 33 z nich.
Grupa Folklorystyczna w swoim repertuarze posiada tańce i pieśni ludowe, poezję. Zajmuje się również rękodziełem i genealogią. Zespół ludowy wielokrotnie koncertował nie tylko na terenie Finlandii ale również poza jej granicami, głównie w krajach europejskich m.in. we Francji, Holandii, Niemczech.
Głównym wydarzeniem, w którym zespół bierze czynny udział jest Festiwal Laurentego w Vantaa w sierpniu.

Departament Choreografii został utworzony w Szkole Muzycznej w Marijampole w 1982 roku. Uczy się tam około 200 dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat. Tancerze poznają sekrety tańców klasycznych, ludowych, historyczno-socjalnych, nowoczesnych, a także tańców innych narodów. Poznają litewskie zwyczaje ludowe.
Koncertujące grupy taneczne w różnym wieku z Departamentu Choreografii dołączyły do Zespołu Tańca "JAVONELIS" Główny cel zespołu - propagowanie litewskich tradycji, krzewienie narodowej kultury, poznawanie i respektowanie historii i kultury swojego i innych krajów, wprawianie publiczności w dobry nastrój.
Tancerze, prezentując taneczne tradycje, noszą tradycyjne folklorystyczne stroje. W ich repertuarze można znaleźć litewskie tańce ludowe w nowych choreografiach. Tancerze "JAVONELIS" tańczą nie tylko dla publiczności swojego miasta, ale także dla publiczności w całej Republice Litewskiej. Wielokrotnie występowali również za granicą m.in. w Danii, Włoszech, Niemczech, Turcji i Polsce.

Kapela Ludowa z Kibartai (Litwa)
Kapela Ludowa z Kibartai powstała w 2001 roku. W swoim repertuarze posiada muzykę regionu Suvalkija i innych regionów Litwy. Często występuje dla mieszkańców Kibartai i okolic z okazji różnorodnych świat, festynów, jak również na festiwalach folklorystycznych m.in. w Valmiera na Łotwie. Kierownikiem zespołu jest Rima Gliaubicienė

Kapela "Majowe Kwiaty" Kalvarija (Litwa)
Powstała w 1979 roku, ale źródeł trzeba szukać przed wojną. W tamtych czasach dobrze znane było ludowe muzykowanie i pieśni braci Switaj. Oni zawsze byli fundamentem każdej kapeli. Na nowo odkryli cymbały, skuduczaj, dudy i inne ludowe instrumenty. Od roku 1979 w kapeli „Majowe Kwiaty”, którą założył Wincent Kazimierz Switaj grało 8 a później 10 muzyków. Przez ten okres kapela dała 1600 koncertów nie tylko na terenie Litwy ale i w Polsce m.in. w Puńsku, Sejnach, Suwałkach. Wielokrotnie koncertowali w Finlandii, Niemczech, Rosji, Ukrainie, Grecji, Łotwie. W 2003 grali koncert dla prezydenta Litwy.
Kapela „Majowe Kwiaty” zdobyła dużo nagród w różnych kategoriach. Ich muzykę można wielokrotnie usłyszeć w radiu i telewizji litewskiej. W programie Liga Muzyki Narodowej zdobyli główną nagrodę. W Kalvariji działa muzeum Kapeli.
